+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
thomas-kelley-136961

Zajímavosti z Londýna očima podnikatele.

27.2 2017 1 Komentář

Mám za sebou třetí týden v Londýně, tak jsem sepsal pár střípků, kterých jsem si všiml na lidech z různých zemí a kultur.

1. Pokud Vám Angličan říká, že je vegetarián, je klidně možné, že jí kuřecí maso. Tvrdí-li, že je vegan, možná je opravdu vegetarián.

2. Říká-li o sobě Ital, že je v něčem opravdu opravdu dobrý. Zřejmě není úplně špatný. Možná o tom něco četl, parkrát to zkusil. Než ho ale pustíte k samostatné práci, radši se podívejte, jestli opravdu ví, co dělá.

3. Turek je schopný podvádět i v pexesu, jen aby vyhrál. Hrozně soutěživí pacholci, fakt blbě snáší prohru i kdyby šlo jen o házení mincí.

4. Možná tu uslyšíte, že je někdo z Persie. Což vás trochu překvapí, zapátráte v hlavě, co jste se učili o Persii a znovu se zeptáte, jestli je opravdu z Persie, směle vás však ujistí, že opravdu je. Dál se neptejte, protože je z Íránu, ale však víte – Írán, jaderný program a další věci, prostě radši nemluvit. Peršanů v Íránu žije 50 % populace, takže bych se asi také radši odkazoval na tohle.

5. Tohle je trochu smutné. Potkal jsem tu pár Syřanů – totální negativisti. Všechno špatně, Londýn špatně, počasí špatně, prostě všechno. Až moc mi to připomínalo Českou náturu – také si pořád na něco stěžujeme, jsme ublížení atd.

6. Švýcaři jsou asi nejvíc v pohodě. Dobře se s nimi povídá, jsou vzdělanější, pozitivnější. Myslím, že není náhoda, že Švýcarsko drží přední příčky “nejlepšího místa pro život”. Mimochodem – Praha se v těch žebříčcích pohybuje také vysoko.

Život v Anglii

Životní úroveň v Anglii je hodně podobná té naší. V mnohém je to tu možná i horší. Sice jsou tu průměrné platy někde jinde než u nás, ale na životní úrovni to tak nijak nevidíte. Jsem ve Wimbledonu, což není úplně špatná čtvrť, takový lepší průměr.

  • Vozový park stejný jako v Praze.
  • Stav nemovitostí horší než v Praze.
  • Bordel větší než v Praze.

V každé ulici (téměř) najdete alespoň jeden dům, před kterým se hromadí opravdu veliká hromada odpadků. Popelnice? S těmi si nelamte hlavu, hoďte pytel s odpadky před dům, oni to vyvezou. Tak nějak to tu funguje.

Nemovitosti jsou trochu jako by je stavěl Pat a Mat. Skrze okna fouká, dveře nemají prahy. Zásuvky jsou sto let staré. A když si chcete dojít na záchod, slyší dění na toaletě celý dům. To je tu standart střední třídy. Když si malujete byt, klidně vymalujete jen kolem skříně, asi tak. Bulvár se tu rozdává zdarma, noviny se kupují. V Čechách se noviny rozdávají zdarma, bulvár se kupuje. Je to dost zásadní rozdíl v tom co tu lidé vnímají jako důležitou informaci – alespoň mně to tak přijde.

Myslím, že můžeme být rádi za historii ČR a to konkrétně za vliv několika století německého perfekcionismu. Ulice máme čistší, o dům se zpravidla trochu staráme.

Příležitosti v Anglii

Myslím, že ty příležitosti jsou hodně podobné jako v Čechách. Akorát tu mnohem více bují malé obchůdky, které v Čechách nahradily super nákupní střediska. Každopádně většina lidí tu dělá věci velmi průměrně, takže stačí být jen o trochu lepší a ten výsledek je fakt vidět. Je to i důvod proč tu třeba Starbucks nebo Costa vyčnívají stejně jako v Čechách. Mají prostě o trochu vyšší standart – ne o moc, ale na úspěch to stačí.

Rozhodně je tu díra na trhu realit. Tady se prodává celkem hodně nemovitostí, ale ten prodej je hrozně tragický. Strčíte přede dveře klacek s papírovou cedulí a čekáte až někdo koupí dům. Samozřejmě je tu on-line inzerce, ale když necháte před barákem bordel, tak se prostě prodá za méně a déle to trvá. A nějaké šikovná realitka, která to postaví na lepších fotkách a na uklizenějších a čistších nemovitostech, by tu s klidem obsadila slušnou příčku. Možná to tu takhle ale lidem stačí, ta pohodlnost tu je opravdu znát na každém kroku.

Jestli jste se rozhodli jet někam za lepším, doporučuji zvolit jinou destinaci. Tady je to opravdu jen na studijní pobyt.

Článek samozřejmě berte s rezervou :-). Máte také nějaké střípky ze zahraničí?

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Komentáře

  • A tady se pořád křičí, jaké máme oproti nim mizerné platy. Důležitější je, jak dlouho na tu kterou věc nebo produkt musím dělat. A toto porovnání je už pro nás mnohem příznivější.
    Škoda, že do toho průměru brzo spadneme taky. Děcka ve škole nemají žádnou motivaci a matematika jim voní jak olomoucké syrečky.
    V technických oborech se budou muset zvednout platy na dvojnásobek – aby aspoň někdo měl zájem.

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*