Přišel opět poměrně častý dotaz. Tak ho zde “otisknu” ať na tom internetu leží na věky věků.
“Ahoj můžu se s tebou poradit o několika zajímavých knížkách? Vím, že se věnuješ osobnímu rozvoji, takže bych byl vděčný za případnou radu ohledně knížek, které ti nejvíce pomohli. Mohl by jsi mi poslat 3 nejlepší knížky o osobním rozvoji a 3 nejlepší o leadershipu? Ty, které nejvíce pomohly tobě. Dekuju za pomoc (kráceno).“
Osobně se věnuji jen podnikání, ale osobní rozvoj je škatulka kam se dá hodit prakticky cokoliv. Určitě nedám dohromady 6 nejlepších knih, ale můžu jmenovat pár opravdu zajímavých, které nesmí chybět ve vaší knihovně.
Mimo řadu
Výborná kniha v níž Malcolm Gladwell popisuje důvody, které vás předurčují k úspěchu. Narozdíl od osobního rozvoje, který si hodně všímá “rozvoje talentu”, kniha Mimo řadu se věnuje úspěchu z jiného úhlu pohledu a na řadě případů úspěšných osobností ukazuje, že se věc má zcela jinak. O úspěchu rozhoduje hlavně odhodlání, píle a vnější okolnosti. Talent hraje “druhé housle”.
Druhý věk strojů
Jedna z nejlepších knih současnosti. Pokud přemýšlíte, kam se bude váš život ubírat v nadcházejících desetiletích ( a nejen váš život), doporučuji přečíst. Je tam spousta čísel a faktů, které ukazují co bude mít smysl v budoucích letech a kde si můžete zlomit vaz.
Elon Musk
Zajímavá knížka o zajímavé osobnosti. Potvrzuje informace obsažené v knize Mimo řadu.
4 hodinový pracovní týden
Ačkoliv dnes bych se pod obsah knihy 4 hodinový pracovní týden nepodespal, protože spoustu lidí může zavést špatným směrem, v době kdy jsem ji četl mě hodně nakopla. Timhoty Ferris prakticky celou knihu opřel o Paretovo pravidlo (80/20). V knize však opomíjí fakt, že již měl za sebou vybudovanou firmu a tedy úspěšně aplikované pravidlo 10 000 (kniha Mimo řadu). Každopádně silně motivační kniha.
Co se týká leadershipu, tak jsem pár knih četl, ale nic zásadního jsem v nich neobjevil. Podle mně je vedení lidí hlavně otázkou charakteru člověka, osobních zkušeností a jen nepatrný zlomek lze naučit čtením.
Doporučuji hlavně nečíst jen vybrané žánry. Kolikrát najdu mnohem více moudra v knížce o filosofii nebo v dětské pohádce. Přijde mi, že si spousta lidí zbytečně zúží úhel pohledu právě tím, že se soustředí na knížky třeba z osobního rozvoje.
Své tipy na knížky přidejte do komentářů.