+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
shocked business woman sitting in front of laptop computer

Výsledky průzkumu: Internet ovládá jen 3,6% populace

A je tu smutná pravda o našich životech. Všichni dnes víme, že umět používat internet a počítač je klíčové pro úspěch v práci i v podnikání. Původně měl být dnešní článek o něčem jiném, ale jakmile jsem vytáhl tyto statistiky ze svého „šuplíka“, věděl jsem, že se o ně musím podělit. Takže se na tu katastrofu pojďme podívat zblízka.

Data hýbou světem

Sbírám data. I když si nedokážu dělat analýzu na všechny data, která sbírám, vždy ji za mně může udělat časem někdo jiný. Každá získaná informace navíc vás může posunout před konkurenci. Takže úvodní rada je – sbírejte data. Například dělám rozsáhlý internetový průzkum online dovedností. Své znalosti a dovednosti si můžete také ověřit zde>>>

Udělali jsme testovací dotazník

Test jsme sestavovali pro běžné uživatele. Tedy především ze všeobecně známých pojmů. Cílem je především zjistit, kolik lidí má reálnou šanci živit se internetem už nyní a následně těm ostatním pomoci, aby mohli internet taky využít naplno. Jsou to velké cíle, ale přeci jenom je zvyšování počítačové, finanční a podnikatelské gramotnosti cesta, která mi dává velký smysl.

Test má v základu 4 sady otázek, které jsou seřazené od těch triviálně jednoduchých až po ty, řekněme odbornější, které jsou ovšem také celkem jednoduché. Skladba otázek je následující:

  • Orientace v současném internetu
  • Názvosloví
  • Základní technické znalosti
  • On-line marketing

Osobně tento test považuji za vůbec nejlepší, jaký jsem kdy sestavil a to jich už mám pár za sebou.

Výsledky testu

Teď to zajímavé. Zatím test vyplnilo 4 300 lidí. (každý den přibude v průměru 100 až 150 dalších lidí). Zaokrouhlené výsledky vypadají takto:

  1. Počítačová Lama 1,5%
  2. Seznamák 15,9%
  3. Praktikant 49%
  4. Inovátor 30%
  5. Online Star 3,6%

Z výsledků vyplývá, že tenhle poměrně jednoduchý test zvládá pouze 3,6% populace, kteří jsou na tom tak, že můžou začít vytvářet zisky na internetu prakticky okamžitě (pokud již to nedělají). Velký potenciál vidím v Inovátorech, kterých je 30% a nebojí se využívat nové technologie. Dalo by se říci, že toto jsou lidé, kteří se na trhu práce neztratí. To ovšem neznamená, že by už vše věděli. Test byl skutečně kalibrován tak, aby byla šance uspět pro všechny. To, že by tam mohli být také otázky odbornější je jasná věc.

Polovina národa jsou Praktikanti. To je celkem dobrá zpráva, protože to jsou lidé, kteří jsou schopní nakoupit na internetu (pravděpodobně platí převodem) a jsou schopni dohledat si důležité informace, srovnat cenu zboží a porovnat si třeba kvalitu produktů atd. Je to pro vás jistě velmi dobrá cílová skupina lidí a mým cílem je tyto lidi posouvat o úroveň výš, což je podle mě zvládnutelné v dohledné době.

Seznamák – to je člověk, který používá internet spíše nahodile. Není schopen nebo ochoten dohledat si všechny podstatné informace a středobod jeho internetového hledání je pravděpodobně Seznam.cz, Novinky a možná i Facebook. Pomoci těmto lidem se vzděláním už je náročnější a také to není ideální cílová skupina. Proč? Tomu jsem se věnoval například v tomto článku.

Počítačových Lam máme naštěstí naprosté minimum. 1,5% lidí se na internetu bohužel vůbec nevyzná. Pro národ, kde je wifi prakticky na každém rohu, počet majitelů chytrých telefonů v populaci je 30% a tablet vlastní 9,5% populace, by horší čísla byla opravdovou katastrofou. Tito lidi jsou momentálně na trhu práce naprosto postradatelní. I na výlet potřebují zřejmě mapu a o výhodném nakupování Vánočních dárků si mohou nechat jen zdát. A bude pro ně hůř…

Protože kdo nebude umět ovládat internet a počítače za 15-20 let (alespoň na úrovni Online star), bude tím nejchudším člověkem na planetě.

Zatímco Google v tichosti vyvíjí umělou inteligenci a robotické zaměstnance, auta bez řidičů a inteligentní drony už jsou realitou. Konec pošťáků, konec pokladních, konec kamioňáků. Asi si umíte představit, kolik lidí čeká výpověď pro nepotřebnost.

A i když to možná zní divně, tahle podnikatelská evoluce přijde skokově. Ekonomicky je to nevyhnutelné. Zní to v kontextu možná hnusně, ale osobně bych dal cokoliv za usměvavou prodavačku v Bille a je mi úplně jedno, že bude mít robotický hlas. To nás nepochybně čeká a na její úsměv a pracovní nasazení 24 hodin denně (kromě času v nabíječce) si zvykneme rychleji než na dotykové telefony bez tlačítek. Navíc, pokud podnikáte, tak ji nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění.

Uvidíte sami.

Takže jestli ještě nemáte v testu výsledek Online star, podívejte se na případovou studii. Odhaluje sílu internetu, která vám i bez zkušeností pomůže vytvořit první příjmy.

 

A jestli nevěříte co tu píši – v novou revoluci strojů, přečtěte si knihu Druhý věk strojů od Erika Brynjolfssona a Andrewa McAfeeho z MIT. Čeká nás období blahobytu, méně nehod, nižší úmrtnost, jídlo z 3D tiskárny na každém rohu, možná umělé prostitutky a další libůstky, tedy většinu z nás – lidí živící se internetem a technologiemi. Ti ostatní budou mít buď velké nadání, manažerské schopnosti a uspějí, nebo budou žít obtížný život. Nikomu to nepřeji. Můžete sepisovat petice, můžete se proti tomu bouřit, věšet rudé trenky na hrad a stejně vám to nepomůže. Budeme se s tím muset vyrovnat stejně, jako jsme se vyrovnali s první vlnou strojů před 25 lety. Určitě si to všichni dobře pamatujete – první telefonní budky, půlkilové “mobilní telefony” počítače a MS DOS… To je to tak dávno?

Však to zvládneme

Nevykašlete se na on-line vzdělávání!

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*