+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)

Víte, kolik stojí hodina vašeho života?

Jako každý, i já jsem se dlouhou dobu spoléhal sám na sebe, jelikož jsem se, jako každý začínající podnikatel, snažil ušetřit tolik potřebný kapitál. Pak mě napadlo spočítat si cenu svého času, abych s ním neplýtval. Většina lidí se totiž, jen pro pár korun, snaží udělat si všechno sami. Domněnka, že to stojí jen Váš čas je sice pravdivá, ale zavádějící. Pokud s touto myšlenkou začnete podnikat, jen těžko se tohoto návyku budete zbavovat. Proto se dnes zaměříme na to, kolik stojí Váš čas! Je to jednoduché cvičení, které vám zabere tak 10 minut.

Je jedno, jaký máte současný příjem a kolik času strávíte prací. Naším cílem by mělo být splnit si prací své cíle. Pohodlně se usaďte a odpovězte si na jednoduchou otázku. Jaký příjem mi zajistí slušný a pohodlný život bez starostí? Tato částka by se měla u každého lišit. Je snadné to bagatelizovat a říct si 100 tisíc měsíčně a budu spokojený. To je sice pravda, ale většinou stačí méně. Sepište si základní výdaje na měsíc a přičtěte k nim ty, které se vymykají běžné režii (dovolená, Vánoce, potomek). Tyto výdaje vynásobte 1,3 a vydělte 12. Dostanete se na cenu za měsíční paušální výdaje+ částku za ostatní výdaje rozdělenou do 12 měsíců a navýšenou o 0,3% pro případ dalších výdajů. Máte výsledek, kolik musíte měsíčně vydělat.

Nyní se zaměříme na váš další cíl. Kolik hodin týdně chci pracovat? Opět pozor na to, co vám napoprvé odpoví váš mozek. Nepracovat vůbec znamená pro většinu z nás odsouzení k totálnímu bláznovství. Pracovat musíme, abychom zaměstnali svou mysl. Svůj cílový příjem vydělte počtem hodin, který chcete pracovat. Vyjde vám výsledek, kolik stojí váš čas. Je to hodně??

Pokud budeme vycházet z počtů běžného zaměstnance, jeho cílem může být výdělek 40 000 měsíčně a bude absolutně šťastný. K tomu by chtěl pracovat polovinu své současné pracovní doby (40 hodin týdně). 40 000 / 80 = 500. Jeho čas stojí tedy 500 korun za hodinu.

Cílem cvičení není záměr vás přesvědčit, ať si řeknete v zaměstnání o více peněz. Cílem je naučit se vážit si svého času. Přistupujte ke svému času jako k hodnotě (surovině, z které vytvoříte něco lepšího). Trávíte ve svém životě čas vyřizováním emailové korespondence nebo komunikací se zákazníky. Není to škoda? Jsou způsoby, jak to zařídit jinak?

Kdo je bohatší???

Dělník v továrně – Pepa

„úspěšný“ podnikatel – Adolf

Měsíční příjem

18 000 Kč

100 000 Kč

Odpracované hodiny/ měsíc

160 hodin

(8 hodin denně 5 dní v týdnu)

296 hodin

(14 hodin denně 5 dní v týdnu + 4 hodiny na emailu o víkendu)

Dovolená

2 týdny

1 nervózní týden

Částka na hodinu práce

112 Kč

338 Kč

 

Tabulka spokojeného života nám říká. Dělník Pepa má 2 děti, společně s manželkou a dětmi jedou jednou za rok na dovolenou do Chorvatska autem bez klimatizace. Po 5 letech v továrně dostane Pepa lepší pozici, příplatek a 1 týden dovolené navíc. Díky tomu, že pracuje 8 hodin denně, vidí, jak vyrůstají jeho děti a může je vodit do školy. Manželka spokojená není, ale vidí, že se Pepík snaží. Navíc se pěkně stará o děti.

OZ_728x90

Úspěšný podnikatel Adolf má také dvě děti, krásnou manželku a v létě vyjeli na dovolenou do Karibiku. Adolf většinu dovolené strávil na hotelové recepci, protože na pokoji nebyl internet. Mimo dovolenou nemá na svou rodinu příliš času, proto se s ním po 5 letech manželka rozvádí a odchází i s dětmi k mamince. Adolf přichází o polovinu majetku, a jelikož je „úspěšný“ podnikatel, soud mu vyměří alimenty 10 000 měsíčně. V důsledku stresu podléhá alkoholismu a po 10 letech prodává firmu konkurenci. Kdo je nakonec bohatší??

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*