Vesmír se řídí principy a zákony, které platí i pro účetnictví. Teprve když jsem tohle začal chápat, začalo se mi více dařit. Možná díky tomu pochopíte účetnictví, možná jednoduchá pravidla vesmíru. Tohle je příběh účetní rozvahy a našeho kouzelného stolku.
NA KONCI SE TO MUSÍ ROVNAT
Přiznám se, nikdy jsem neměl účetnictví moc rád. Pamatuji si však, že když jsem z účetnictví maturoval, bylo naší maturitní prací sestavit Účetní rozvahu. A bylo pouze jedno pravidlo! Levá a pravá strana se mají na konci vyrovnat. Kdo to zvládl (a bylo trochu jedno jak) prošel. Komu se to nerovnalo, ten šel do pekla a dostal za 5. No a přesně takhle jednoduše funguje i vesmír.
Určitě jste slyšeli moje oblíbené motto “Čím víc dáš, tím víc dostaneš.”. Mnoho lidí nechápalo, jak to může fungovat. Funguje to přitom přesně tak, jako ta účetní úzávěrka. Když se narodíme, tak ze světa jenom bereme. Maximálně dáváme rodičům lásku, radost, starosti, ale převážně je to o přijímání. Jak dospíváme, začínáme tvořit a něco předávat. Postupně si řada z nás uvědomí, že je lepší začít spíše dávat (k tomu se ještě vrátím níže) a začne opačný proces, kdy méně přijímáme a více dáváme. Tak nějak instinktivně lidi tuší, že až budou ve stáří bilancovat POVEDLO / NEPOVEDLO, bude dobré když se to bude rovnat a ideálně když tam bude něco v přebytku – pro jistotu. Myslím, že tento příklad postačí.
Teď je však důležité pochopit, proč je lepší dávat ještě mnohem víc. Proč se namáhat, když se to stejně srovná. Vychází to ze samotných fyzikálních zákonů ve vesmíru.
VESMÍR MÁ SDÍLENOU EKONOMIKU A VÝHODNÉ ÚROČENÍ
Vesmír, ač se to zdá neuvěřitelné, má konečné množství zdrojů. A vše co v něm najdete se sdílí a neustále přeměňuje. Přitom vesmír zde hraje roli poctivého Bankéře, který má smysl pro výhodné úročení a ještě větší smysl pro sdílenou ekonomiku.
Jak asi víte, náš hlavní pan Bankéř nemá rád vakuum. Jakmile je někde “nic”, okamžitě se tam “něco” vleze. Ostatně je to jeden z důvodů pnutí a rozpínání vesmíru. No a teď se dostáváme k podstatě dávání. Když máte deficit a více jste v životě brali (je jedno čeho), vesmír udělá dvě věci. Tam kde jste vzali rychle něco šoupne a u vás se bude snažit vyrovnat účetní uzávěrku. Proto vám pravděpodobně něco vezme. Teoretická fyzika hadr.
Když však překvapíte a nejen že účetní uzávěrku vyrovnáte (zvládli jste životní maturitu) ale ještě budete v přebytku, fyzikální zákony otočí směr a začnou vám dávat. A čím rychleji budete vydávat, tím silnější bude tlak na to, abyste něco obdrželi. Funguje to samozřejmě jak v mikrokosmu u jednotlivce, tak u celé společnosti. Jak v dobrém, tak ve zlém.
PŘÍKLAD NA ZÁVĚR, JAK TO FUNGUJE V PRAXI
Tohle je obyčejný stůl:
Nikdo neví, kdo s tím začal. Ve vchodu máme stolek a sedačku, kterou tam nechal zřejmě některý z nájemníků při stěhování. Byl to kus nábytku, který tam ležel řadu let bez povšimnutí.
Pak jednoho dne na stolek někdo odložil plastový odkapávač na nádobí. Všichni chodili kolem až odkapávač zmizel. Možná to byl zázrak, možná ne. Začali se zde objevovat další užitečné věci. A ještě rychleji začali mizet. Co je zajímavé, tak permanentně narůstá hodnota věcí, které se zde objevují a zase mizí. Od knížek a domácích potřeb až po novou spotřební elektroniku.
Buď je to tedy tak, že máme zázračný stolek, nebo se lidé beze slov a bez toho aby spolu měli jakékoliv vazby naučili, že čím víc dávají, tím více také dostávají. Nejkrásnější je asi fakt, že lidé ty věci vrátí pokud zjistí, že se jim nehodí.
Před časem jsem tam dal dětský batoh. Byl téměř nový. Zmizel, objevil se, zmizel. Zrovna včera jsem tam vracel chytré hodinky (nové i s ochranou fólií), protože jsem zjistil, že mi kov na ruce vadí a tak je nevyužiji…
Někdo by to prodal na marketplace, u nás se to rozdává, asi abychom zachovali tok energie. A nikdo k tomu nepotřebuje žádný návod :-). Jednoduché pravidlo, které mě osobně funguje i mimo dřevěný stolek. Pořád něco dostávám. Tak ještě rychleji dávám.
Stay positive