+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

Uznat neúspěch není slabost – jak poznat, že jsme šlápli do ho§vna a složit karty

Velmi často přirovnávám podnikání k hraní pokeru. V hazardní hře je také dobré umět odejít od stolu, pokud zrovna nemáme svůj den. Známé české přísloví říká: „Čím víc se s ho§nem mažeš, tím víc smrdí“. Ale opustit projekt hned při prvním problému je spíše známka slabé vůle a každý správný podnikatel přece první překážky k úspěchu překoná. Jak tedy poznat že jsme šlápli do projektu špatnou nohou a je lepší ho opustit? 

Mezi lidmi koluje hned několik fám o podnikání, které vás mohou zbytečně vysilovat a podlamovat vaší duševní pohodu. První, že při podnikání vždy přijdou ze začátku problémy. Je to sice časté, ale zdroj problémů musíme hledat v sobě. Druhá fáma, že se v podnikání musíte zabýčit a vydržet. Právě ta je asi nejnebezpečnější.

Možná se vám někdy stalo, že jste šlápli do ho§na. Pokud ano, tak víte jak je to nepříjemné. To se vám může přihodit i v podnikání. Především pokud máte nejdřív produkt, web, nápad a pak teprve přemýšlíte jak ho dostat mezi lidi.

Jak poznat, že projekt není v pořádku

Nejdříve je nutné si uvědomit, že jste šlápli někam, kam jste neměli. Většinou to poznáte tak, že to smrdí. I když se snažíte sebevíc, zákazníci nechodí. Zkoušíte všechno možné, dokonce čtete odbornou literaturu a pořád nemáte výsledky. V tom momentě vás intuice varuje, že tu něco smrdí. Pokud se vám obchody zrovna nehýbou, věřte, že toto přirovnání je namístě. Z pohledu zákazníka, šli byste do obchodu, kde to smrdí??? Tak vidíte.

OZ_728x90

Máte několik možností jak situaci vyřešit

„Zkuste botu ošoupat“. V praxi takové nejběžnější řešení. Pokud si uvědomíte, že je někde chyba, zkusíte jí odstranit. I po ošoupání vám něco na botě zůstane a vyšťourat to klacíkem trvá opravdu dlouho. „Běžte bezhlavě dál“. Pokud se budete držet druhé fámy, tak to tak skutečně uděláte. Snad si umíte představit, kde všude to pak bude smrdět a jak se vám bude šlapat. Nebo se můžete vrátit domů a „celou botu umýt“. Je to sice zdlouhavé, ale nejčistší řešení.

Tenhle článek je k zamyšlení. Neradím vám, abyste svůj projekt opustili, protože máte zrovna slabou chvilku. Naopak, zůstaňte u něj, pokud to bude jen trochu možné. Jak ale vyřešíte projekt, kde jsou špatné základy? Pokud jste udělali závažnou chybu, musíte „boty umýt“ a začít od začátku.

Projekt opusťte jen pokud vás psychicky zdeptal a vy již nemáte chuť pro něj něco dělat. Nebo pokud opravdu naleznete závažnou chybu a nevíte jak ji napravit. Je lepší naučit se uznat svou chybu a problém umět zahodit. Když se naučíte s věcmi praštit, zjistíte, že dělat závažná rozhodnutí není tak těžké jak se zdá. Minimálně si ušetříte opravdu hodně starostí. Na světě je přece spousta krásných věcí a jeden neúspěšný projekt nahradí chvilka strávená s rodinou a přáteli. Nemyslíte?

Nikdy nedosáhneš velkého úspěchu, neriskuješ-li pád. – William Feather

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*