Tak se mi hodně lidí směje, ale zjistil jsem, že nežiji jako člověk. Tak jsem se to zase začal učit. Nejhorší na tom je, že nemám moc zdrojů, ze kterých bych mohl čerpat. Rozhodl jsem se tedy začít takový miniseriál, který si můžete přečíst. Začal jsem s něčím, co společnost neumí moc dobře používat…sobectví.
Proč nejsou lidé člověčí?
Být člověkem není vůbec jednoduché. Být lidem, je podstatně snazší. Nikdo nás totiž neučí jak být člověk. Nikdo Vám neříká: Jsi člověk tak se podle toho chovej. Už odmalička jsme svázaní. Rodiče nás svazují tím, co můžeme, co nemůžeme, co musíme, a nevědomky nás formují do obrazu, který je jejich vlastním odrazem (i když to myslí dobře).
A společnost? Dneska se snažíme být jako ostatní, koukáme co dělá soused, kamarád, brácha a snažíme se to dělat taky a někdy ani netušíme, k čemu to vlastně je. A jak říká ve svém projektu Zdeněk Weber, jsme jen skládačka z informací, které zachytíme z venku. Kde je nějaká autenticita? Kde jsem já? Často pak trávíme nejproduktivnější část života honbou za něčím, co pro nás osobně nemá takovou hodnotu.
Sobectví jako cesta k sobě
Může být sobectví cesta osobního rozvoje? Můžete pomáhat lidem, když se naučíte být sobečtí?
Možná Vás to překvapí, ale můj největší problém v životě (proč jsem nebyl tak šťastný) byl fakt, že jsem neuměl být sobec. Možná máte stejný problém a ani o tom nevíte. Možná jste sobec moc! Je pravděpodobné, že se instinktivně snažíte, aby byli lidé kolem Vás šťastní. Chcete mít šťastné děti, ženu, rodiče i kolegy v práci. Co se stane, když šťastní nejsou?? Nejste šťastní ani vy.
A tak často děláte věci kvůli druhým a na sebe moc nemyslíte.
Takovým jednoduchým příkladem, je čas pro sebe. Kolik času věnujete sami sobě?? Tím nemyslím, že máte volno a tak si ještě něco uděláte v práci, nebo že jste celý víkend s rodinou či přítelkyní. To není čas pro sebe, protože investujete energii do vztahu, dětem…. Umět si udělat čas pro sebe a být sám se sebou X být sám sebou, je to nejdůležitější. Je moc pěkné pomáhat a naštěstí to chce většina lidí, ale často zapomínají sami na sebe, nejsou vůbec sobečtí. Pak nastává problém. Když totiž dostatečně dlouho dáváte štěstí a nic si neberete, jste vyčerpaní. Když sami dáváte energii a nikdo Vám ji neoplácí, kde ji dobíjíte?
A pak se dostáváte do situace, kdy nejste šťastní vy, protože nic nedostáváte na oplátku. Štěstí je energie a tuhle energii nemůžete předávat ostatním, když ji sami nemáte. Prostě není technicky možné udělat někoho šťastným, když nejste šťastní. A právě proto je potřeba najít v sobě míru sobectví, která Vám umožní jít za svým štěstím a být sám sebou.
Jinak se pak stává, že chodíme do práce na 12 hodin denně, 6 dní v týdnu a to jen proto, aby byla naše rodina šťastná a měla se dobře. Jenže po nějaké době, vás taková práce už tolik netěší, vyděláváte, ale nejste šťastní protože nejste s rodinou a nemáte žádné volno. No a jelikož už nepředáváte do rodiny štěstí a naprosto nesobecky jen dřete, aby se rodina měla dobře, něco se stane. Stane se, že rodina už není šťastná, i kdy jí „dáváte všechno“. Pak jsou z toho ošklivé rozvody a spousta dalších nepříjemností. Ale myslím, že každý z Vás si tenhle problém nedostatku sobectví najde v různých aspektech svého života. Nebo si myslíte, že jste sobečtí příliš??
Za přečtení tohoto článku na vás čeká bonus. Podívejte se na video o zdrojích lidské síly – štěstí.
Najdete zde návody:
- Hledání vize – “co tě baví, v čem jsi dobrej a čím můžeš obohatit svět?”
- Ženy & sexualita – “jaká je tvoje role ve vztahu … včetně sexu”
- Energii v těle – “jaký to je, když tě zásobuje energií pro vše ostatní”
Bonusy, které na Vás čekají pod videem
1. Mr. Nice Guy – o největší mentální chorobě moderních mužů a chronické touze zalíbit se
2. Tok energie v těle – praktické cvičení, jak si více uvědomit své vlastní tělo