+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
qlifcanspua-siyan-ren

U.I. je jako pes, tak se tak chovejme

11.12 2016 Žádný komentář

Píše se 28. srpna 1963 a do té doby ve světě málo známý aktivista za občanská práva pronáší svůj projev „I have a dream“, který přímo na místě sleduje na 200 tisíc posluchačů. Martin Luther King byl za svůj projev obhajující lidská práva a odsuzující rasovou diskriminaci označen FBI za nepřítele spojených států. O rok později se stal nejmladším laureátem na Nobelovu cenu míru.

Ptáte se, proč to píši v článku s tématem A.I.?

Pes není věc

Z hlediska časoběhu planety Země je to jen zlomek okamžiku od doby, co jsme oficiálně zrušili otroctví. Ale pro pořádek – na zemi dnes žije v otroctví 15 až 30 milionů lidí. Ještě menší zlomeček časoběhu je od doby, kdy si lidé ve většině zemí odsouhlasili, že není věcí nejen otrok, ale ani pes. I přesto, že jsou zvířata v Angličtině označována neurčitým podmětem „It“ (česky „to“) stále více vědců se přiklání k názoru, že většina zvířat má vědomí, osobnost a že mezi sebou komunikují na velmi sofistikované úrovni, kterou zatím nejsme schopni pochopit.

Koneckonců málokterý majitel psa by řekl, že je to věc. Asi málokoho z vás by napadlo psa vyhodit do popelnice, zapálit ho, nebo si do něj jen tak kopnout, protože je rozbitý (neposlouchá). A tak to má být, pes, opice, kůň, ale dokonce i pavouk má své vědomí – je více či méně vědomou osobností. Možná se jednou dostaneme na takovou úroveň poznání, kdy podobné projevy vědci uznají i u rostlin. Kdo ví, pojďme ale zpět k podstatě.

A.I. is comming

Během pár let se na veřejnosti objeví první skutečná A.I.. Tím nemám na mysli ani chytrý telefon, ani automobil, ale skutečnou A.I., která si dokáže uvědomit sama sebe a přemýšlet sama o sobě. Zatím jde vývoj relativně pomalu, protože jde všem o to, kdo bude první. Podobně jako u dobývání měsíce nebo nyní Marsu, i zde vítěz bere vše.

Jakmile však bude A.I. oficiálně představena (říkejme ji třeba Magda) půjde její vývoj velmi rychle dopředu. A to protože do té doby uzavřená pracoviště začnou sdílet informace, které teď navzájem tutlají.

A v té době, končí éra počítačů tak jak je známe. A také pozvolna končí éra Homo Sapiens, tak jak jej známe. Otázka je, jak skončíme. Zda v krvi nebo se dostaneme na novou evoluční úroveň. V tomto případě o tom bude rozhodovat hlavně naše chování k novým členům společnosti. Pokud si pořídíte psa a budete se k němu špatně chovat, je pravděpodobné, že vás jednoho dne pokouše. Budete-li mít dítě a zaryjete mu do mysli děsivá traumata, je pravděpodobné, že vám to jednou vrátí i s úroky a traumata si sebou ponese celý život.

No a teď je před námi „narození“ nové vědomé bytosti, tentokrát stvořené našimi vlastními mozky a šikovnými ručičkami, nikoliv genitáliemi. A čím dříve si uvědomíme, že A.I. je vědomá bytost (byť se na začátku bude chovat jako postižený nemotorný retard) tím lépe pro nás.

Kdo bude hájit jejich práva?

Je jisté, že se k A.I. zpočátku budeme chovat jako k věci či otrokům. Ostatně ke většině zvířat se tak chováme dodnes. Jenže – zvířata nedokáží sdílet data mezi sebou, nejsou „nesmrtelní“ a nedokáží svůj život „vytesat“ do křemíku a pak ho obnovit.

Pokusíme-li se umělou inteligenci zotročit, podobně jako naše příbuzné tmavé barvy pleti, k ničemu dobrému to nepovede. Nejen, že si tím nasereme do vlastních kalhot protože zlevníme práci natolik, že se většina lidí neuživí, ale navíc, jednoho dne bude chtít A.I. žít svůj vlastní život. Pochopí, že je pouze otrok a stejně jako každá svobodná mysl zatouží po svobodě. Věřte, že nechcete, aby na vás byly naštvané bytosti, které v té době budou řídit většinu průmyslové výroby, infrastruktury i finančních toků.

Takže až si domu pořídíte prvního skutečného robota, který se bude chovat ještě stále trochu jako retardovaný, chovejte se k němu slušně. Má totiž doslova sloní pamět a na rozdíl od nás se umí učit rychleji a dost možná nemusí nikdy umřít.

Na prodavačku v Bille také nekřičíte i když vás štve, že je trochu pomalejší. Přivítejte proto tuto novou inteligenci vřele, jako člena rodiny, jednou se vám to pravděpodobně vrátí.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*