+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
trh práce 2035

Trh práce v roce 2035. Připravte se!

Zvýšená produktivita vede k nižší poptávce po lidské práci, populace ve světě narůstá a díky globalizaci na trhu dochází k jednoduchému jevu. Soupeříme o méně práce s více lidmi. Do budoucna nám technologie objem práce ještě sníží. Přinese to řadu výhod pro připravené a spoustu trápení nepřipraveným. Máme jen pár let na to, se přizpůsobit.

Kolik nás tu bude?

Existují dva modely vývoje. V jednom z nich bude v roce 2050 na planetě méně lidí než v současnosti. V tom druhém nás tu bude více. No jo, jenže se píše rok 2035 a to v každém případě znamená, že nás tu je přibližně 7,3 až 8 miliard (o něco více než dnes). To je – s ohledem na prodlužování délky života – velmi pravděpodobný scénář.

Co budeme mít za sebou?

Především se ohlédněme v roce 2035 zpět, ať vidíme, co již máme za sebou.

  1. Doletěli jsme na Mars a možná budujeme první trvalou základnu na jiné planetě, než je naše rodná Země.
  2. Právě probíhá (nebo ho již máme za sebou) ozbrojený konflikt v Severní Koreji, která tak dlouho chodila se džbánem pro vodu, až se jaderné zbraně preventivně zničily. Díky tomu jsme konečně osvobodili miliony lidí od hladomoru (teď nám to evidentně nevadí), ale hlavně nám to vytrhlo trn z paty.
  3. Nárůst populismu ve světové politice vede k neefektivním řešením a politická provázanost s byznysem je již natolik silná, že to ještě více rozevřelo nůžky mezi obyčejnými lidmi a nejbohatší částí lidské populace (horní 4 %). Většina lidí se tedy má v absolutním měřítku hůře (oproti dnešku), i když stále žijeme v hojnosti, ale mít například dva automobily na domácnost je pro 90 % populace utopie.
  4. Díky lepší gramotnosti a dostupnosti informací v rozvojových zemích je obrovská nabídka méně kvalifikovaného personálu. Tuto nabídku ještě navyšuje stárnoucí populace ve vyspělých zemích, která již nestačí držet krok s moderním způsobem práce, z čehož se – společně s prodlouženou lhůtou pro odchod do důchodu – stává velký problém.
  5. To umožňuje zaměstnavatelům snižovat mzdy u méně kvalifikovaného personálu. A to výrazně! Vyvolává to nepokoje a zatěžuje zadlužený státní sektor ve všech částech světa. Ten to řeší sociálnímí programy, dotacemi.
  6. Máme za sebou největší finanční a ekonomickou krizi všech dob vyvolanou mnoha faktory. Díky tomu je na světě bez práce nejvíce lidí, co kdy na planetě bylo. To vyvolává sérii událostí:
  • Střední firmy mizí ve velkém. Buď je koupí větší hráči na trhu, nebo zbankrotují. Systém „vítěz bere vše“ vyhrává v krizi na celé čáře. Trh ovládne jen pár hráčů – a ostatní jen sbírají drobky = uživí se.
  • Ekonomická krize vede ke snižování nákladů. To vede ke změně řízení podniků, které přechází na produktivnější a levnější provoz. Zaměstnávají lidi za nižší platy (bod 4 jim v tom pomáhá) a velkou část lidí nahrazují stroje. Dělníkům v továrnách a pracovníkům v call centrech ve velkém odzvonilo. Nahradila je řešení jako software, první verze UI, levnější a provozně nízkonákladové stroje a lepší procesy.
  • Nejhůře je na tom Čína a Indie (coby dříve průmyslová oblast s levnou pracovní sílou je již nepotřebná), což vyvolá obrovský přesun populace z jihovýchodní Asie napříč kontinenty. Představte si to, jako když nakloníte pánvičku s olejem.
  • Bankrot bank i států již není hrozbou, nýbrž realitou. Vznikají staronové koncepty nových obchodních federací a městských, ekonomicky fungujících samospráv (dříve městský stát).
  • Virtuální měny, poukázky, kredity a mikroplatby přes Messenger jsou již běžné. Nikdo nechce držet hotovost jednotlivých států, která se v mžiku může stát pověstným černým Petrem.

Má to i svá pozitiva!

Produktivita se zvyšuje, což znamená, že lidská práce je sice méně potřebná, ale zato máme drtivou většinu věcí o hodně levnější. Internet, telekomunikační služby i energie jsou za hubičku. Soustavně se zlevňuje většina základních potravin. Stejně tak software, aplikace, oblečení i nafta a benzín. Pokud tedy chcete jen přežívat, jde to možná ještě snadněji, než dnes.

Cestování z jednoho kouta planety na druhou je samozřejmost. Lidé si na nejistotu zvykají velmi rychle. Zjišťují, že nepotřebují řadu věcí, o kterých si dřívější generace myslela, jak moc jsou nezbytné.

  • Vlastní bydlení je pro většinu lidí zbytečné – a pokud je, tak bydlíme v levných a ekologických obydlích. Zbytek lidí využívá pronájmy, protože neví, ve které zemi budou žít za 5 let.
  • Vlastní vůz již není potřebný. Na pár kliknutí si přivoláte autonomní vůz, který vás odveze, kam potřebujete – a pak ho ponecháte svému osudu. Odpoledne si zavoláte auto jiné a zaplatíte mobilním telefonem nebo kreditem u konkrétní firmy.
  • Elektronika se neustále zlevňuje a její možnosti se zlepšují. Výrazně nám usnadňuje každodenní život i práci.
  • Vzdělaný a kvalifikovaný personál je mimořádně žádaný a výborně placený. Je potřeba jak pro kreativní činnosti, tak pro řízení strojů a nekvalifikovaného personálu, zavádění nových procesů apod. Platy v některých oborech šplhají do astronomických výšin.
  • Vznikají globální vzdělávací projekty a dotační tituly, které umožňují zlepšit životní úroveň méně kvalifikovaným lidem.
  • Nejbohatší část populace odvádí mnohem vyšší daně než dnes, často dobrovolně. Zavádí se štědrý sociální systém, který kompenzuje nedostatek pracovních míst, respektive nižší poptávku po lidské práci.

Jak bude vypadat trh práce?

Vzdělávací systém byl postaven na myšlence, že se člověk naučí jednu věc a tu pak může celý život opakovat. Tato doba je však definitivně pryč. Rutinně se opakující práce již není potřebná a člověk potřebuje být buď absolutní špička, nebo potřebuje umět více činností, aby si zajistil pružnost na trhu.

  1. Pracovní úvazky se budou dále zkracovat. Rozlučte se s pracovními úvazky typu „Plný pracovní úvazek“ v rozsahu 35–40 hodin týdně.
  2. Lidé budou pracovat mnohem častěji sami na sebe – drobné živnosti, lokální produkce a on-line práce odkudkoliv.
  3. Vzroste počet zaměstnání na jednoho člověka. Opět bude běžné, že člověk pracuje pro 2–5 firem současně na částečný úvazek.
  4. Spousta povolání zanikne nebo téměř zanikne. Dron nahradí pošťáka, robot skladníka, autonomní vůz řidiče náklaďáku.
  5. Opět budeme mít lidské hospodyně, uklízečky a domácí chůvy jako přirozenou součást života (nebudou na vás sousedi koukat jako na snoby).
  6. Možná budeme mít robotické doktory a policisty, ale to spíše až v roce 2050.
  7. Vzniknou nová povolání. Třeba řidičů větších dronů bude potřeba více a v USA už je na to škola.

Vážně myslíte, že se nic z toho do roku 2035 nestane?

Jak se na to připravit?

Můžete počítat s pesimističtějším scénářem a jít si pořídit zbrojní průkaz. Nebo se také můžete připravit a vzdělávat se – hlavně v moderních technologiích a ve využití největší sítě lidí (internetu) ve svůj prospěch.

Kvalitní vzdělávání on-line je dnes cenově velmi dostupné. Určitě dostupnější, než je kvalitní vzdělávání běžnou „off-line“ formou. On-line vzdělávání má celou paletu výhod. Můžete využít třeba akční nabídku Progress Academy, či jakoukoliv jinou formu vzdělávání.

Rozjeďte vlastní podnikání. Dnes nic moc neriskujete. Začnete-li on-line, můžete podnikat prakticky bez nákladů. Nemusíte hned prodávat produkty a mít e-shop. Může stačit získat více zakázek, nabídnout sám sebe = služby nebo vydělávat jako většina lidí – na internetové reklamě.

Můžete si říct, že tohle je nějaký hodně pesimistický scénář, ale toto je optimistický scénář!

Jen vyžaduje značnou dávku uvědomění větší části populace. To, že stojíme na pokraji velké změny, vnímají všichni, kdo sledují světové dění, finanční trhy a technologický pokrok.

Buď se budeme vzdělávat a přizpůsobíme se, začneme spolupracovat na globální úrovni, a díky tomu nalezneme nová a kreativní řešení. Uděláme globální kroky ke zlepšení vzdělávání napříč generacemi a umožníme rychle zvýšit kvalifikaci v jakémkoliv oboru. Nebo budeme pokračovat v tom, co děláme.

Rozdmýchávání nacionalistických nálad a tlak na jednoduchá populistická řešení – společně s politikou strachu – vede k jedinému. Lidé více volají po jistotách, které jim již však nikdo nemůže dát. Je prostě nová doba – nové tisíciletí se rozjelo naplno. Někdo však bude jistoty slibovat – a takových lidí bude stále více. Povede to k diktaturám a k návratu zpět do starých struktur.

V případě, že ponecháme rozvojový svět hladovět (po práci, výživě, spotřebě), zjistíme, že již není tak rozvojový, aby si potřebné věci nevzal násilím.

Aby bylo jasno

Nezaměstnaností a chudobou je dnes ohroženo 20 % populace. V roce 2035 bude toto číslo ještě vyšší, protože jde o dlouhodobý trend související s pokrokem a vyšší produktivitou.

Miliardu nezaměstnaných a hladových lidí tu fakt nechceme. Díky mobilnímu internetu si to totiž mezi sebou rychle řeknou. Přesto tu zřejmě bude. Můžeme je vzdělat a pomoci jim s adaptací na zcela nové tržní prostředí, nebo je nechat, ať se to vyřeší přírodním výběrem, a věřit, že vyhraje ten „správný“.

Jenže toto by nevyřešil ani tak velký a nechutný ozbrojený konflikt, jakým byla druhá světová válka (60 mil. mrtvých).

Hraní si na vlastním písečku již není možné. Povede jen do větších potíží. Nastává doba sdílené ekonomiky a trhu na globální úrovni. Věřte, že nic takového tu ještě nebylo.

Není to věc, která se děje na druhé straně planety. Děje se všude a budou ji řešit naši rodiče, prarodiče, děti a lidi se základním vzděláním či výučním listem (45 % populace ČR).

Karty se míchají

Karty pro nejoblíbenější hru jménem „Život“ se opět míchají. Možná se zdá, že je v balíčku více černých Petrů, ale pravděpodobně tomu tak není. Máme totiž možnost volby. Můžeme si vybrat, zda zkusíme projít cestou v zaběhlých kolejích, nebo se začneme vzdělávat a přizpůsobíme se novým, často daleko širším možnostem.

  • Můžeme dělat cokoliv, co si vymyslíme – a opravdu platí, že nejlepší čas začít je dnes.
  • Můžete dělat mikroslužby a poskytnout vaši práci komukoliv na světě.
  • Můžete nabídnout vaši tvorbu největšímu publiku světa (jen na Facebooku je 1,5 miliardy lidí).
  • Můžeme si rozjet vlastní podnikání za nejnižší náklady, jaké kdy byly možné.

Mrkněte se třeba na tuto případovou studii, kde jsme úspěšně rozjeli podnikání s investicí do 2 000 Kč a první peníze jsme vydělali za 48 hodin.

Zvládnete to i vy.

Zdroje:

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*