+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
TICHÁ OBČANSKÁ VÁLKA V RUSKU

Tichá občanská válka v Rusku

Z Ruska neuniká mnoho informací, ale zase to není Severní Korea (zatím) a tak se můžeme podívat hned na několik indicií, které ukazují, na začínající občanskou válku v Rusku. Níže je můj subjektivní pohled na základě uniklých informací. Obrázek si udělejte každý podle sebe. 

Podotýkám, že se jedná o soukromý náhled na věc, který dění sleduje jako přímý účastník na Ukrajinské straně. Tedy je to práce mravence, který popisuje jak vypadá medvěd v Rusku. Je to velká země a je těžké vystihnout vše. Existují náznaky, že je situace dál, než myslíme. 

CO SE DĚJE KDYŽ SLÁBNE MOC STÁTU

Občanské války vznikají z více důvodů, vždy však předchází určité symptomy, které vytvoří vhodné podhoubí. Tím nejdůležitějším faktorem je však slabý stát. Pokud je stát řízen jako centralizovaná diktatura, tak má oslabení moci poměrně viditelné dopady. A není to jen o tom, že se Vláďovi v bunkru třese na videu ručka a má občas oteklejší obličej. Mnohem viditelnější je to uvnitř státu, mimo zvědavé čumáky zahraničních novinářů.

4 BODY PRO ZDÁRNÝ KONEC

Jistě najdete další body, ale ty uvedené níže spolu velmi vážně souvisí. 

Válka Oligarchů

Záhadné zvýšení výskytu smrtelných nehod a pádů z oken může být do jisté míry obyčejná čistka, jak je to v diktaturách běžné. Faktem ale jde, že čísla úmrtí jsou až překvapivě vysoká. Přeci jen, jde o velké peníze. Část úmrtí už si zasloužila seznam na Wikipedii

Nástup gangů a násilí se zbraní

V Rusku roste násilí. Ale ne ledajaké násilí. Jde o násilí páchaného se zbraní. Meziroční nárůst je o stovky procent (pozor – to je oficiální umírněná statistika). Jen ve speciálně chráněné Moskvě je nárůst 200 % a jsou lokality, kde statistiky hlásí 600% nárůst trestných činů spáchaných se zbraní. 

Aby takový trestný čin mohl vzniknout, potřebujete zbraně. Zbraně, které mají být oficiálně na frontě. Jenže státní aparát prorostlý mafiánskou organizací nenapadne nic jiného, než vlastní zbraně ve velkém pašovat zpět do země a prodávat je na černém trhu. Ten objem je tak velký, že nemůže jít o náhodný dovoz. Jde o organizovaný zločin – mafii. 

Krach bankovního sektoru

Jen v prosinci lidé v Rusku vybrali přes půl bilionu rublů. Tenhle “run na banky” se instituce snaží utlumit tím, že neotvírají pobočky. Lidé se tak snaží a unikají videa, jak zoufalí zaměstnanci banky nepouštějí dovnitř ještě zoufalejší spoluobčany. 

 

A důvod? Uniklá zpráva o přípravě výměně úspor občanů za válečné dluhopisy. Ty evidentně nejsou moc velký trhák. Co se stane když bankám dojde likvidita a zůstanou jen úvěry známe dobře. Zažili jsme to ve světovém měřítku v roce 2008. Mnoho bank v Rusku také ukončilo svou činnost.

Pravda ale je, že jelikož Russácko nedostane ke světovému kapitálu, a občané se do nákupu dluhopisů nehrnou, zůstává jen jediná možnost kde kapitál vzít – ano, jsme zpět u Oligarchů. Ti si zákonitě budou svůj majetek bránit tím více, čím menší šanci na úspěch uvidí v současné vládnoucí garnituře. Začnou tedy financovat vojenské a polovojenské organizace, včetně mafie. 

Rozdělení ozbrojených sil Ruska

A jsme u nejdůležitějšího bodu. Aby mohla být “občanská válka”, je nutné mít proti sobě strany, které mají dostatečnou palebnou sílu. Pokud ji nemají, tak spíše proběhne palácový převrat, nebo svržení vlády lidem. 

Můj názor je, že pro palácový převrat momentálně nehraje fakt, že Putin a jeho kumpáni si drží všechny ostatní poměrně zkrátka a moc je k sobě nepouští. 

Svržení vlády lidem je ještě méně pravděpodobné a to z několika důvodů. Sociálně slabší skupina je zvyklá na nouzi, takže při větší nouzi budou spíše více chlastat. Za druhé tam není dostatek úderné mužské síly. Zasáhnout by musela střední vrstva, která je soustředěna ve velkých městech. Ta byla ovšem vytvořena tak, že musela držet hubu a pak mohla existovat. Takže očekávat od nich tak brzo velké věci je spíše zbožné přání. Ostatně nám svržení režimu trvalo taky pěkných pár neděl. 

A co nám tedy milé děti zbývá? No jasně, boj ozbrojených složek mezi sebou. Teprve pak může vzniknout občanská válka. Tyto složky nemusí být nutně stejně velké. Postačí, aby měli dostatečně rozdílné názory, našli podporu části populace a mafiánských bossů a oligarchů, kteří na ně vsadí. Buď protože chtějí, nebo protože musí. 

Přibližné rozdělení sil je nyní asi takto:

 • Vladimír Putin – Rosgvardia
 • Pirožin – Wagnerovci
 • Šojgun – Patrioti
 • Armáda – ?
 • Kadyrovci – Kadyrov

Mezi armádou a soukromým sektorem dlouhodobě narůstá napětí. Bojuje se o finance a zdroje. Kadyrov a jeho vztah k Putinovi je pak ještě zvláštnější.

Do situace uvnitř vojenských organizací Russácka máme bohužel velmi malý vhled. Víme jen, že situace je velmi špatná. Ale víme to především od obyčejných vojáků a vojenských blogerů. Můžeme tak usoudit z odvolávání generálů. Jak jsou ovšem karty rozdány nevíme, protože balíček se stále míchá. Rozhodující tak bude, na čí stranu se přikloní regulérní armáda. Ta má v Rusku tradici vrazit nůž do zad svým pánům.

Možné scénáře vyústění kolapsu Ruska

Existují v obecné rovině vlastně jen čtyři scénáře.

 1. Rusko se vzpamatuje, uvědomí si svou situaci a provede převrat. Ať už palácový, nebo lidem a půjde se jednat. Původní hranice Ruska mohou být zachovány. – Málo pravděpodobný scénář.
 2. Rusko se rozpadne víceméně v míru, podobně jako Sovětský svaz. – Málo pravděpodobný scénář s ohledem na nerovné rozdělení zdrojů a moci.
 3. Rusko významně podpoří jeden nebo více světových hráčů. Přidá se tak k Íránu a Severní Koreji. Díky tomu začne ruská ekonomika dýchat a armáda se rychle postaví na nohy – No nevím, jak vám to zní? Podle mě “I pro Číňana silné kafe”.
 4. Rusko se rozpadne a nové uspořádání bude doprovázet vynucení moci silou. - Toto vidím v současnosti jako velmi pravděpodobný scénář.

Hodně lidí se začne v obavách ptát “A co jaderné zbraně?” “Nedostanou se do rukou teroristů?” Milí zlatí, jaderné zbraně v Rusku již dávno v rukou teroristů jsou. Nemusíme se však tolik bát, protože podle uniklých zpráv z bunkru je 97 % jaderného arzenálu nepoužitelná. Zbylá 3 % by pak mohla spíše zachránit Rusko od vleklé občanské války, protože to je prostředek odstrašení. Jakmile budou mít nastupující státy jaderné zbraně, bude po konfliktu. Ostatně válka na Ukrajině je přímý důsledek jejího nešťastného jaderného odzbrojení. Rakety, které tehdy předala Rusku k likvidaci dnes dopadají na její města. 

Co můžeme udělat my? Cesta zpět není. Můžeme celý proces jen urychlit větší podporou Ukrajiny. Čím dříve skončí utrpení lidí na Ukrajině, tím rychleji skončí i utrpení ruského národa. Může je totiž buď čekat totální zoufalství a zmar, nebo obnova podobná poválečnému Německu a Japonsku. Příklady tedy máme. 

Je na nás, co si v tomto roce vybereme.

Nebojte se! Letos nás čeká pár odvážných rozhodnutí. Vítejte v novém roce 2023. 

PODPOŘTE NAŠI PRÁCI:

 1. Sbírka na pořádný offroad pro Čechy na Ukrajině.
 2. Sbírka na vybavení. 
Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*