Než si dáme první předsevzetí, pojďme se podívat, jak bude vypadat politika, ekonomika, nebo technologický vývoj v roce 2018.
Archiv pro štítek: virtuální realita
Proč brzy začneme jíst jídlo z tiskárny
Jedli jste někdy proteinovou tyčinku? A máte doma mikrovlnku? Na to první si zvykněte, to druhé v klidu vyhoďte do elektro odpadu. V další dekádě čeká chudší polovinu obyvatelstva nudný proteinový stereotyp, na bohatší část populace čeká zcela nový rozměr, který vás dovede k němému úžasu.
Nezúčastněným lidem se může zdát, že moderní technologie příliš neproměňují naše stravovací návyky, ale opak je pravdou. Mikrovlnky jsou dostupné pouze pár desítek let. Stejně tak všechny ty úžasné polotovary a trvanlivé výrobky nepodléhající zkáze. A když si dáte pistáciovou tyčinku Deli, věřte, že je vyrobena ve stejné chemičce jako hnojivo na vaši zahrádku. Nyní přichází zcela nový rozměr technologií a díky ní se možná vyhneme největší hrozbě budoucnosti.
Reálná hrozba světového hladomoru
V roce 2050 budou z větší části vyloveny světové oceány, na nichž je přímo závislá 1/3 populace. Docela dost, že?! S tím bohužel nejde nic moc dělat. V Africe bude nedostatkem vody ohroženo až 250 milionů lidí (hodně se jich vydá na cestu do Evropy) ještě dříve než v roce 2050 a další miliony lidí se vydají ze zaplavovaných pobřežních částí světa do vnitrozemí. Destabilizace vyspělých zemí vyvolá neochotu a neschopnost toto řešit. Co je horší, lidé na cestách nejsou schopni zemědělské produkce. Myslím, že si každý dokážeme spočítat dvě a dvě.
Jediným řešením jsou 3D tiskárny potravin!
Hlavní výhody
- Dokáží obsloužit velké množství lidí
- Levnější skladování potravin (vše v praktických a recyklovatelných boxech a tubách)
- Kratší příprava
- Vždy čerstvě natištěno
- Ochrání před podvýživou i obezitou (přesné dávkování vitamínů i minerálů v jedné porci)
- Levnější jídlo (svět bude trápit rekordní nezaměstnanost, tyto lidi musí státy zasytit)
- Ekologičtější (nevozíme jednotlivé suroviny sem a tam, ale vozíme pouze připravené směsi)
- I protein z hmyzu zde vypadá atraktivně (hlavní protein budoucnosti)
Tohle jsou logické argumenty, ale asi si teď říkáte – To se nás netýká.
To je super věc někde v rozvojových oblastech. Jenže pravda je, že největší změny se dotknou právě nás. A jelikož jsme vzorem pro lidi v rozvojových zemích, musíme se právě my naučit tyto věci používat každý den.
Úplně stejně jako jsme si osvojili hygienické návyky, které nás chrání před žloutenkou, morem a spoustou dalších chorob. Tyto návyky dnes kopírují lidé po celém světě.
Chápu, že změna stravovacích návyků je obtížná. Právě tu ale potřebujeme nutně vhodně zpropagovat a naučit naše děti, aby ji přijali za svou a dál šířili ve světě.
Těžko můžeme dětem říct, hele teď budeme jíst rozemleté cvrčky s moukou a vitamíny. Proto jim musíme ukázat něco zcela nového, fascinujícího, po čem si řeknou. WOW, TOHLE CHCI JÍST KAŽDÝ DEN. Wow toto chci mít doma, okamžitě objednávám tiskárnu jídla.
Zcela nový rozměr jídla
Představte si tak trochu jinou restauraci. V běžné restauraci vnímáte atmosféru, chuť a někdy si zkusíte jídlo i osahat. Teď ale přicházíte do restaurace, kde u vstupu obdržíte brýle pro virtuální realitu se sluchátky. Vnímáte hlasy svých přátel přes tyto sluchátka, ale šum z restaurace na pozadí umí technologie odfiltrovat. Nyní si vyberete jídlo – báječný čokoládový dort s jahodovým pyré.
Dort je přinesen ještě horký, právě vytištěný. Oproti klasickému dortu je krásnější. Má tvar mřížkované duté krychle a uvnitř vidíte jednu krásnou šťavnatou jahodu.
S chutí se pustíte do jídla a dort nakrojíte. Jakmile to uděláte z jahody vyskočí malý lesní víla (samozřejmě čistá vizualizace), posadí se na okraj talíře a bude vám zpívat, dokud celý pokrm nesníte.
Bude to skutečná zábava a co víc, tuhle technologii si můžete dokoupit i domů. Není to jen tiskárna na jídlo, jsou to i telefonní aplikace a aktualizace samotné tiskárny, které k vám domů přinesou stále nové a nové zážitky.
Nedělní oběd už nebude jen příležitost pro setkání rodiny, bude to událost, na kterou se bude těšit celá rodina včetně teenagerů. A jako majitel tiskárny nebudete mít nouzi o návštěvy přátel lačnící po nových a nových dobrodružství, které je čekají u krájení čerstvě natištěných steaků.
Propagace jídla z 3D tiskáren
Myslím, že při čtení předchozích řádků jste alespoň na malou chvilku zapomněli, že jste právě jedli upravený hmyzí protein. Nebo natištěné obilí, to je v celku jedno.
Stejně jako u války hraje klíčovou roli propaganda, tak i u změny stravovacích návyků bude marketing skutečným klíčem k tomu, abychom proměnili svou společnost. Ostatně většina lidí už se díky marketingu odchýlila od stravování v MC Donaldu a radši si vystojí stále větší frontu v Ugově salaterii. Něco podobného potřebujeme vidět i u propagace 3D tiskáren a nového tipu stravování.
Jídla z 3D tiskáren nám mohou získat čas. Čas který nutně potřebujeme k tomu, abychom provedli strukturální změny ve společnosti i ve způsobu našeho života.
A co vy, jedli byste jídlo z 3D tiskárny třeba z rozemletých cvrčků?
PROČ potřebujeme nový svět virtuální reality!
K tomuto článku mě inspiroval článek, který jsem zahlédl kdesi na nejmenované sociální síti. Naprosto jasně ukazuje, že bez masivního rozvinutí virtuální reality se budeme mít brzy hůře, než se měli lidé v 19. století. Ptáte se proč?
Počátek civilizace a její vývoj
Pokud se podíváte na rozvoj prvních trvalých kultur, zjistíte, že za vznikem trvalých osad, peněz, nebo větších říší stojí první zemědělská revoluce. Na tom není nic moc divného, tohle všichni známe z hodin dějepisu (i když jsme nedávali moc pozor). Hlavní výhoda a zároveň i nevýhoda zemědělství byla v tom, že to byla lopota – dřina jak prase. Výhoda téhle dřiny byla ta, že díky ní vznikla práce pro velké množství lidí. Čím více jste chtěli vypěstovat, tím více jste museli mít dětí, kteří s vámi v potu všedního dne dřely na poli.
Státní zabezpečení bylo mizerné, žádné důchody ani veřejná zdravotní péče vás nečekala. Podpora v nezaměstnanosti? Cheche.
V této době:
- 90 % lidí pracuje v zemědělství.
- 10 % služby – řemesla, ochrana, šlapky atd.
Přichází průmyslová revoluce
Průmyslová revoluce není jen parní stroj a šicí stroje. Díky zemědělské průmyslové revoluci se lidé stahovali z polí do měst, kde vesele dřeli ve fabrikách. To nám přineslo jednotný čas, jízdní řády, polotovary a spousta dalších úžasných věcí.
V této době cca:
- 60 % lidí v zemědělství
- 20 % ve výrobě
- 20 % služby
Přichází sociální stát
Na scéně se mohou objevovat první “lepší” státy. Jestli si myslíte, že sociální státy vznikly kvůli lidem díky pár sluníčkářům, tak se pletete. Sluníčkáři sice byli důležití, ale hlavní důvod byla podpora obchodníků, investorů a průmyslníků. To oni vzletné myšlenky podporovali a zafinancovali. Ptáte se proč? No protože obchodník potřebuje stabilní fungující systém, kde se dá obchodovat pravidelně se stabilní měnou. Investor potřebuje investovat tam, kde má šanci domoci se své pohledávky. Průmyslník potřebuje zdravé schopné lidi na výrobu i na odbyt zboží a když je opotřebuje, potřebuje aby se o ně někdo postaral.
Díky tomu vznikli zaměstnanci státu.
Rozumějte – zaměstnanec státu je nezaměstnaný na úřadu práce, matka na mateřské, státní správa, policie, vojáci, prostě všichni včetně důchodců. Do téhle škatulky dnes patří relativně hodně lidí.
Pointa přichází
Není třeba to moc protahovat. Dnes i v budoucnu bude stále více lidí patřit do skupiny zaměstnanců státu. Mechanizace zemědělství, mechanizace výroby, stárnoucí populace – to jsou hlavní faktory, které vytváří mocný pákový efekt a brzy to bude vypadat nějak takto.
- 50 % zaměstnanci státu
- 30 % služby
- 10 % výroba
- 10 % zemědělství
ŽÁDNÁ DALŠÍ ŠKATULKA NENÍ
Za poslední hektické století se nevymyslela žádná nová škatulka, kam by se mohla zaměstnanost přesouvat. No a asi víte, že hlavní příjem států (všech, které nemají nehorázné nerostné bohatství) tvoří zdanění lidské práce. Třeba USA nemá ani DPH, takže je pro ni příjem “z příjmu” dost zásadní. Žádné řešení, tenhle trabl úplně neřeší (hodím to někdy třeba do samotného článku).
Staré lidi nemůžeme nechat umřít, naopak jim musíme prodlužovat kvalitní život. Ne až tak proto, že bychom byli humanisti, ale proto, že každý člověk je spotřební jednotka. Tahle spotřební jednotka, je něco jako baterie (nebo motůrek) pro naši prosperitu. Kdybychom ty lidi nechali umřít, snížila by se spotřeba. Po snížení spotřeby přichází recese. Jelikož je dnes na světě většina peněz krytá pouze dluhem (tedy předpokladem, že budete růst a mít čim platiti) je masivní recese dost nemilá věc – což teprve kdyby dlužnící umřeli .-). Nelíbí se ani bankéřům, ani státním zaměstnancům, ani obchodníkům. Tolik vadit nebude průmyslníkům a v zemědělství, ale to je jedno.
Tohle by byl větší průser než to, že jsme vyžrali půlku planety a druhou půlku zaplácli betonem a asfaltem. Tohle by byl prostě konec, chaos, hnus.
Pátá škatulka objevena
Naštěstí se klucí z Brna aj z Prahy, aj ze všech koutů světa sjeli v tom Silicon Valey (myslím sjeli, ne sjeli – to jen tak trochu). Každopádně dali hlavy dohromady a vymysleli pátou škatulku a tou je ta virtuální realita. VIRTUÁLNÍ REALITA je jediným novým tahounem ekonomiky, který může přinést nové pracovní příležitosti pro více a více lidí. Nové služby, produkty, skoro všechno co na planetě Zemi.
Navíc to budou moc dělat i starší lidé, a také ti neschopní, co mají ruce kramlavý. Banky díky tomu mohou natisknout nové virtuální peníze, vy si je máte na co půjčit a lidstvo čeká nevídaný ekonomický rozmach.
Virtuální realita je tak pravděpodobně mnohem důležitější než vycházející hvězdy – umělé inteligence, masivní robotizace, nebo autonomních systémů a 3D tiskáren.
Samozřejmě ve článku jsem to dost zjednodušil, ale až uvidíte po ulicích poletovat první lidi s brýlemi, do kterých si strčí přímo před oči telefon, buďte na ně hodní a nesmějte se jim. Prošlapávají cestu k tomu, aby i vaše děti mohli mít dostupnou zdravotní péči a vy garantovaný příjem.