K tomuto článku mě inspiroval článek, který jsem zahlédl kdesi na nejmenované sociální síti. Naprosto jasně ukazuje, že bez masivního rozvinutí virtuální reality se budeme mít brzy hůře, než se měli lidé v 19. století. Ptáte se proč?
Počátek civilizace a její vývoj
Pokud se podíváte na rozvoj prvních trvalých kultur, zjistíte, že za vznikem trvalých osad, peněz, nebo větších říší stojí první zemědělská revoluce. Na tom není nic moc divného, tohle všichni známe z hodin dějepisu (i když jsme nedávali moc pozor). Hlavní výhoda a zároveň i nevýhoda zemědělství byla v tom, že to byla lopota – dřina jak prase. Výhoda téhle dřiny byla ta, že díky ní vznikla práce pro velké množství lidí. Čím více jste chtěli vypěstovat, tím více jste museli mít dětí, kteří s vámi v potu všedního dne dřely na poli.
Státní zabezpečení bylo mizerné, žádné důchody ani veřejná zdravotní péče vás nečekala. Podpora v nezaměstnanosti? Cheche.
V této době:
- 90 % lidí pracuje v zemědělství.
- 10 % služby – řemesla, ochrana, šlapky atd.
Přichází průmyslová revoluce
Průmyslová revoluce není jen parní stroj a šicí stroje. Díky zemědělské průmyslové revoluci se lidé stahovali z polí do měst, kde vesele dřeli ve fabrikách. To nám přineslo jednotný čas, jízdní řády, polotovary a spousta dalších úžasných věcí.
V této době cca:
- 60 % lidí v zemědělství
- 20 % ve výrobě
- 20 % služby
Přichází sociální stát
Na scéně se mohou objevovat první “lepší” státy. Jestli si myslíte, že sociální státy vznikly kvůli lidem díky pár sluníčkářům, tak se pletete. Sluníčkáři sice byli důležití, ale hlavní důvod byla podpora obchodníků, investorů a průmyslníků. To oni vzletné myšlenky podporovali a zafinancovali. Ptáte se proč? No protože obchodník potřebuje stabilní fungující systém, kde se dá obchodovat pravidelně se stabilní měnou. Investor potřebuje investovat tam, kde má šanci domoci se své pohledávky. Průmyslník potřebuje zdravé schopné lidi na výrobu i na odbyt zboží a když je opotřebuje, potřebuje aby se o ně někdo postaral.
Díky tomu vznikli zaměstnanci státu.
Rozumějte – zaměstnanec státu je nezaměstnaný na úřadu práce, matka na mateřské, státní správa, policie, vojáci, prostě všichni včetně důchodců. Do téhle škatulky dnes patří relativně hodně lidí.
Pointa přichází
Není třeba to moc protahovat. Dnes i v budoucnu bude stále více lidí patřit do skupiny zaměstnanců státu. Mechanizace zemědělství, mechanizace výroby, stárnoucí populace – to jsou hlavní faktory, které vytváří mocný pákový efekt a brzy to bude vypadat nějak takto.
- 50 % zaměstnanci státu
- 30 % služby
- 10 % výroba
- 10 % zemědělství
ŽÁDNÁ DALŠÍ ŠKATULKA NENÍ
Za poslední hektické století se nevymyslela žádná nová škatulka, kam by se mohla zaměstnanost přesouvat. No a asi víte, že hlavní příjem států (všech, které nemají nehorázné nerostné bohatství) tvoří zdanění lidské práce. Třeba USA nemá ani DPH, takže je pro ni příjem “z příjmu” dost zásadní. Žádné řešení, tenhle trabl úplně neřeší (hodím to někdy třeba do samotného článku).
Staré lidi nemůžeme nechat umřít, naopak jim musíme prodlužovat kvalitní život. Ne až tak proto, že bychom byli humanisti, ale proto, že každý člověk je spotřební jednotka. Tahle spotřební jednotka, je něco jako baterie (nebo motůrek) pro naši prosperitu. Kdybychom ty lidi nechali umřít, snížila by se spotřeba. Po snížení spotřeby přichází recese. Jelikož je dnes na světě většina peněz krytá pouze dluhem (tedy předpokladem, že budete růst a mít čim platiti) je masivní recese dost nemilá věc – což teprve kdyby dlužnící umřeli .-). Nelíbí se ani bankéřům, ani státním zaměstnancům, ani obchodníkům. Tolik vadit nebude průmyslníkům a v zemědělství, ale to je jedno.
Tohle by byl větší průser než to, že jsme vyžrali půlku planety a druhou půlku zaplácli betonem a asfaltem. Tohle by byl prostě konec, chaos, hnus.
Pátá škatulka objevena
Naštěstí se klucí z Brna aj z Prahy, aj ze všech koutů světa sjeli v tom Silicon Valey (myslím sjeli, ne sjeli – to jen tak trochu). Každopádně dali hlavy dohromady a vymysleli pátou škatulku a tou je ta virtuální realita. VIRTUÁLNÍ REALITA je jediným novým tahounem ekonomiky, který může přinést nové pracovní příležitosti pro více a více lidí. Nové služby, produkty, skoro všechno co na planetě Zemi.
Navíc to budou moc dělat i starší lidé, a také ti neschopní, co mají ruce kramlavý. Banky díky tomu mohou natisknout nové virtuální peníze, vy si je máte na co půjčit a lidstvo čeká nevídaný ekonomický rozmach.
Virtuální realita je tak pravděpodobně mnohem důležitější než vycházející hvězdy – umělé inteligence, masivní robotizace, nebo autonomních systémů a 3D tiskáren.
Samozřejmě ve článku jsem to dost zjednodušil, ale až uvidíte po ulicích poletovat první lidi s brýlemi, do kterých si strčí přímo před oči telefon, buďte na ně hodní a nesmějte se jim. Prošlapávají cestu k tomu, aby i vaše děti mohli mít dostupnou zdravotní péči a vy garantovaný příjem.