+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: osobní rozvoj

pascal-bernardon-rnuHYFwSY7g-unsplash

Proč a jak žít levněji a pohodlněji

18.12 2020 Žádný komentář

Všichni milujeme instantní statistiky. Taky mně dnes jedna přistála v telefonu. Další věc, kterou milujeme, jsou ušetřené peníze, které můžeme použít na něco, co se nám hodí, nebo dává větší smysl než běžné výdaje. No a dneska takové jednoduché zamyšlení, proč se mi to daří a jak. 

download2

Z dotazů na FB – Best books forever

Přišel opět poměrně častý dotaz. Tak ho zde “otisknu” ať na tom internetu leží na věky věků.

“Ahoj můžu se s tebou poradit o několika zajímavých knížkách? Vím, že se věnuješ osobnímu rozvoji, takže bych byl vděčný za případnou radu ohledně knížek, které ti nejvíce pomohli. Mohl by jsi mi poslat 3 nejlepší knížky o osobním rozvoji a 3 nejlepší o leadershipu? Ty, které nejvíce pomohly tobě. Dekuju za pomoc (kráceno).

Osobně se věnuji jen podnikání, ale osobní rozvoj je škatulka kam se dá hodit prakticky cokoliv. Určitě nedám dohromady 6 nejlepších knih, ale můžu jmenovat pár opravdu zajímavých, které nesmí chybět ve vaší knihovně.

Mimo řadu

Výborná kniha v níž Malcolm Gladwell popisuje důvody, které vás předurčují k úspěchu. Narozdíl od osobního rozvoje, který si hodně všímá “rozvoje talentu”, kniha Mimo řadu se věnuje úspěchu z jiného úhlu pohledu a na řadě případů úspěšných osobností ukazuje, že se věc má zcela jinak. O úspěchu rozhoduje hlavně odhodlání, píle a vnější okolnosti. Talent hraje “druhé housle”.

Druhý věk strojů

Jedna z nejlepších knih současnosti. Pokud přemýšlíte, kam se bude váš život ubírat v nadcházejících desetiletích ( a nejen váš život), doporučuji přečíst. Je tam spousta čísel a faktů, které ukazují co bude mít smysl v budoucích letech a kde si můžete zlomit vaz.

Elon Musk

Zajímavá knížka o zajímavé osobnosti. Potvrzuje informace obsažené v knize Mimo řadu.

4 hodinový pracovní týden

Ačkoliv dnes bych se pod obsah knihy 4 hodinový pracovní týden nepodespal, protože spoustu lidí může zavést špatným směrem, v době kdy jsem ji četl mě hodně nakopla. Timhoty Ferris prakticky celou knihu opřel o Paretovo pravidlo (80/20). V knize však opomíjí fakt, že již měl za sebou vybudovanou firmu a tedy úspěšně aplikované pravidlo 10 000 (kniha Mimo řadu). Každopádně silně motivační kniha.

Co se týká leadershipu, tak jsem pár knih četl, ale nic zásadního jsem v nich neobjevil. Podle mně je vedení lidí hlavně otázkou charakteru člověka, osobních zkušeností a jen nepatrný zlomek lze naučit čtením.

Doporučuji hlavně nečíst jen vybrané žánry. Kolikrát najdu mnohem více moudra v knížce o filosofii nebo v dětské pohádce. Přijde mi, že si spousta lidí zbytečně zúží úhel pohledu právě tím, že se soustředí na knížky třeba z osobního rozvoje.

Své tipy na knížky přidejte do komentářů.

1373872179

Tady a Teď, 2 zásadní věci

Uvědomil jsem 2 zásadní věci, které jsem dosud nechával bez povšimnutí a věnoval jsem pozornost jiným věcem. Za poslední dva týdny jsem ale zažil dva neuvěřitelné zážitky. Vůbec jsem s nimi nepočítal a naprosto zásadním způsobem mě posunuli dopředu.  Myslím, že hlavní myšlenky, které jsem si z nich odnesl, mohou posunout dopředu i hodně z Vás.