+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: lidé

pcfhb0r4-js-agberto-guimaraes

Lidé nemají problém věřit myšlenkám, které si vzájemně odporují

Svět je plný paradoxů. Tím nejzajímavějším paradoxem je bezpochyby evoluční úspěch člověka a jeho způsob uvažování, díky kterému si podmanil značnou část námi poznaného světa.  Největší ze zajímavostí je, že věříme věcem, které si přímo odporují – možná právě proto jsme na vrcholu potravního řetězce.

Vezměme si třeba takového buvola. Pase se v afrických savanách a od jaktěživa ví, že lev je obávaný nepřítel, kterému je dobré se vyhýbat. Jen těžko ho napadne vyprávět svým dětem, že se mohou kamarádit se lvíčaty, protože jsou ještě malá. Člověk takové věci dělá a nemá s tím žádný problém.

Liberalismus VS. Socialismus

Takovým dobrým příkladem našeho největšího rozporu – na kterém stojí prakticky celá demokratická společnost, jsou dvě základní myšlenky, které vám odsouhlasí téměř každý člověk a stojí na nich politika většiny vyspělých zemí.

První z nich je víra, že člověk je svobodným a má právo se svým životem naložit jak uzná za vhodné. Má právo žít život podle svých představ a určit si, kam jeho cesta směřuje. (Málokdo bude nesouhlasit)

Druhá z nich je víra, že člověk si je s ostatními lidmi rovný. Ve společnosti by nemělo být žádné zvýhodňování elit, lidé by se neměli rozdělovat podle barvy pleti a musíme jim vytvořit rovné podmínky na trhu práce, ve vzdělání nebo v dostupnosti lékařské péče. ( Opět bude nesouhlasit málokdo).

To je ve zkratce podstata politických stran napříč spektrem od jednoho extrému k druhému. Jedna hájí svobody lidí, druhá se snaží o přerozdělování (pomocí regulací) ve společnosti, aby si byli všichni rovni (někteří rovnější). A vzniklý kompromis? No, jasně – demokracie.

Chcete příklad z praxe?

  • Jezte letos vyváženou a pestrou stravu z lokálních zdrojů.

Bez toho by společnost nefungovala

To je velmi zajímavá věc. Protože když toto víme, můžeme i z podnikatelského pohledu nahlížet na pravdu z většího nadhledu. Přeci jen, pokud zákazník nemá větší potíže věřit protichůdným informacím – je jen na nás, jakou strategii pro jeho získání využijeme. Samozřejmě k tomu máme pracovat s morálkou a etickým kodexem – ale i na ten se dá nahlížet ze dvou rozdílných úhlů pohledu.

Díky fenoménu víry v rozdílné názory nemáme problém věřit tomu, že je Babš poctivým ministrem financí i když zároveň nevěříme tomu, že mluví pravdu, nebo že uzavírání zakázek za stovky milionů korun bez výběrového řízení je v pořádku. Američané nemají problém věřit v demokraticky zvoleného prezidenta, který získal o miliony méně hlasů a jehož volební kampaň byla postavena na dezinformacích.

Nemáme problém nadávat na EU, že nás přehnaně omezuje a reguluje, a se stejnou chutí nemáme problém využívat přerozdělené prostředky vzniklé díky regulím (ne díky svobodnému trhu). Jeden den spráskneme ruce, komu to zase stát finančně ulevuje a přispívá, druhý den ty stejné ruce natahujeme, abychom tu dostali příspěvek, tu daňovou úlevu.

To mě jen tak napadlo, že je to docela hustý. Velké firmy toto dávno vědí a tak to využívají co mohou.

Jak to využijete vy?