+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: garantovaný příjem

dogancan-ozturan-395

Proč je spotřeba přidanou hodnotou

Co si řeknete o Františkovi? František, muž který celý den sedí u televize, před obědem si dojde do trafiky pro cigára a blesk a večer si zajde na čtyři kousky do hospody na rohu. Dělá to už od té doby, co si před 10 lety vzal Martu. Co když je tenhle člověk nejdůležitější součástí naší společnosti?

Kdo nespotřebovává okrádá systém, okrádá svojí rodinu

I takhle jednoduše se dá definovat, co pohání kolesa naší ekonomicky vyspělé společnosti. Musíme spotřebovávat – to je životně důležité. Můžete se sice všude dočíst, že si máte jít za svým snem, že můžete dosáhnout čehokoliv, ale pravda je, že to globálně platí jen pro velice úzkou skupinu lidí. Ve skutečnosti si většina lidí nikdy nebude moc dělat co chce a žít život podle svých představ. 80 % populace si to nemůže dovolit a tak často volí způsob života, jaký je popsaný v úvodním odstavci článku. Nedivím se. Stále to plní naší hlavní funkci ve společnosti.

Cestuj, poznávej, zažívej

Dobrovolně přijímaný názor, že máš chtít “zažívat nové zážitky, poznávat nové věci, cestovat a žít život na plno” je jen dobře zacílená proklamace spotřební společnosti. Ano, tahle reklama nás dostala všechny. Když tohle dělat nebudete – spotřeba bude stagnovat. Ekonomika bude stagnovat. Takže si na to klidně půjčte, ale hlavně proboha cestujte, poznávejte, zažívejte. Je to naše hlavní úloha. Zní to možná krutě, ale je to tak.

Spotřební vs. výrobní jednotka

Když se podíváte na důvody růstu ekonomiky, nejčastěji se uvádí technologický pokrok. Pak tu máme tisknutí nových a nových “levnějších” peněz, díky kterým jsou půjčky levnější. A další faktor je populační exploze. Ta ale není způsobená tím, že bychom se drasticky množili (to už není pravda, dnes souložíme jen pro radost). Hlavní motor populační exploze je prodlužování průměrné délky života. A to samozřejmě ekonomice prospívá, protože každý stařík i stařenka stále spotřebovávají. A i když šetří, stále chodí například k lékaři, kterého za tuto spotřební jednotku dotuje velmi štědře stát. Je tu tedy velmi tenká hranice, kdy na jednu stranu ctíme svobody a život jednotlivce, na druhou stranu jen díky “svobodě jednotlivce a právu na plnohodnotný život” můžeme ekonomicky stále růst. Klíč tedy neleží v tom, aby každý jednotlivec produkoval. Klíč je, aby každý spotřebovával.

V minulosti bylo zapotřebí, aby co nejvíce lidí něco vytvářelo, vyrábělo, dřelo na poli – výrobní jednotka. Dnes je to tak, že je to nastavené tak 70:30. Tedy je důležité, abyste něco produkovali, ale není to až tak důležité. Důležitější je spotřeba. Proto také nevadí, že třetinu obyvatel ČR živí přímo stát (důchodci, státní úředníci, lékaři, vojáci, policisté atd. atd.). Co si budeme povídat, ani většina zaměstnanců se nepředře. Tihle lidé jsou hlavně spotřební jednotkou, nebo dohlíží na to, aby se nám tu dobře a dlouho spotřebovávalo.

Lidí, kteří tvoří, podnikají, patentují, těch je potřeba stále méně a to přesto, že nám všude proklamace tvrdí, že mají žít život podle sebe, tvořit, prožívat, poznávat. Hodnota je dnes čistá fikce.

Budoucnost je v garantovaném příjmu

Role člověka jako výrobní jednotky pomalu končí. Už i česká média píší (konečně) o tom, že jsme nejohroženější zemí v Evropě, kvůli automatizaci. Kdo by to u montovny Evropy čekla, že. To ovšem není stežejní sdělení. Tenhle stav totiž řeší všechny státy a je celkem jedno, zda bude v Mexiku nezaměstnanost 35 % a u nás jen 30 %. Vše zvládnou lépe, rychleji a levněji vyrobit roboti. Dokonce nám to i bezpečněji přivezou do obchodů nebo přímo domů. Roboti také nekradou (pokud je k tomu nenaprogramujete) a tak firmy ušetří na odpisech. Otázka však je, kdo bude ty výrobky kupovat – když budeme nezaměstnaní. Co se stane? Je to jednoduché. Sociální dávky se nazvou nějak vznešeněji – třeba Garantovaný příjem. Dostanete od státu stravenky a nějaký virtuální penízky na účet, abyste mohli dál hrát tuhle hru.

Vše bude levnější a tak dokáže více lidí vyžít s menším příjmem. Navíc státy tisknou nové a nové peníze a tak se blížíme k bodu, kdy se garantovnaý příjem stane skutečností.

Važte si každého člověka

Někomu možná po přečtení článku může připadat smutné, že jsme a budeme ještě více “degradováni” na spotřební jednotky, tak to ale není. To, že jsme spotřební jednotkou nám umožnilo postavit v celku impozantní společnost. Společnost, kde se daří vymýtit většinu chorob, hladomorů, kde valná většina lidí má alespoň základní vzdělání, střechu nad hlavou a pitnou vodu. To je úžasné a je vlastně jedno, jaká proklamace nás k tomu dovedla. Jednotlivec nikdy nebude nadřazen celé společnosti, jsme jedno velké skvétající mravěniště, kde každý má své místo. Pro většinu z nás leží toto místo ve spotřebě.

Takže až příště uvidíte Františka, jak opět valí ten svůj pivní pupek do trafiky pro Blesk, nemějte mu to za zlé. Naopak, buďte za něj rádi. Je to spotřebitel toho nejhrubšího zrna, který pomáhá vystavět naši ekonomicky prosperující společnost. Jeho peníze jdou do přímé spotřeby, žádné šetření, investování do tvorby, nene. Všechno pěkně zpátky do oběhu. Díky za něj.

Zaujal Vás článek? Podívejte se na knihu Krev budoucnosti, nebo mou tvorbu podpořte koupí on-line kurzu.

4ppzkfd6beg-patryk-gradys

PROČ potřebujeme nový svět virtuální reality!

K tomuto článku mě inspiroval článek, který jsem zahlédl kdesi na nejmenované sociální síti. Naprosto jasně ukazuje, že bez masivního rozvinutí virtuální reality se budeme mít brzy hůře, než se měli lidé v 19. století. Ptáte se proč?

Počátek civilizace a její vývoj

Pokud se podíváte na rozvoj prvních trvalých kultur, zjistíte, že za vznikem trvalých osad, peněz, nebo větších říší stojí první zemědělská revoluce. Na tom není nic moc divného, tohle všichni známe z hodin dějepisu (i když jsme nedávali moc pozor). Hlavní výhoda a zároveň i nevýhoda zemědělství byla v tom, že to byla lopota – dřina jak prase. Výhoda téhle dřiny byla ta, že díky ní vznikla práce pro velké množství lidí. Čím více jste chtěli vypěstovat, tím více jste museli mít dětí, kteří s vámi v potu všedního dne dřely na poli.

Státní zabezpečení bylo mizerné, žádné důchody ani veřejná zdravotní péče vás nečekala. Podpora v nezaměstnanosti? Cheche.

V této době:

  • 90 % lidí pracuje v zemědělství.
  • 10 % služby – řemesla, ochrana, šlapky atd.

Přichází průmyslová revoluce

Průmyslová revoluce není jen parní stroj a šicí stroje. Díky zemědělské průmyslové revoluci se lidé stahovali z polí do měst, kde vesele dřeli ve fabrikách. To nám přineslo jednotný čas, jízdní řády, polotovary a spousta dalších úžasných věcí.

V této době cca:

  • 60 % lidí v zemědělství
  • 20 % ve výrobě
  • 20 % služby

Přichází sociální stát

Na scéně se mohou objevovat první “lepší” státy. Jestli si myslíte, že sociální státy vznikly kvůli lidem díky pár sluníčkářům, tak se pletete. Sluníčkáři sice byli důležití, ale hlavní důvod byla podpora obchodníků, investorů a průmyslníků. To oni vzletné myšlenky podporovali a zafinancovali. Ptáte se proč? No protože obchodník potřebuje stabilní fungující systém, kde se dá obchodovat pravidelně se stabilní měnou. Investor potřebuje investovat tam, kde má šanci domoci se své pohledávky. Průmyslník potřebuje zdravé schopné lidi na výrobu i na odbyt zboží a když je opotřebuje, potřebuje aby se o ně někdo postaral.

Díky tomu vznikli zaměstnanci státu.

Rozumějte – zaměstnanec státu je nezaměstnaný na úřadu práce, matka na mateřské, státní správa, policie, vojáci, prostě všichni včetně důchodců. Do téhle škatulky dnes patří relativně hodně lidí.

Pointa přichází

Není třeba to moc protahovat. Dnes i v budoucnu bude stále více lidí patřit do skupiny zaměstnanců státu. Mechanizace zemědělství, mechanizace výroby, stárnoucí populace – to jsou hlavní faktory, které vytváří mocný pákový efekt a brzy to bude vypadat nějak takto.

  • 50 % zaměstnanci státu
  • 30 % služby
  • 10 % výroba
  • 10 % zemědělství

ŽÁDNÁ DALŠÍ ŠKATULKA NENÍ

Za poslední hektické století se nevymyslela žádná nová škatulka, kam by se mohla zaměstnanost přesouvat. No a asi víte, že hlavní příjem států (všech, které nemají nehorázné nerostné bohatství) tvoří zdanění lidské práce. Třeba USA nemá ani DPH, takže je pro ni příjem “z příjmu” dost zásadní. Žádné řešení, tenhle trabl úplně neřeší (hodím to někdy třeba do samotného článku).

Staré lidi nemůžeme nechat umřít, naopak jim musíme prodlužovat kvalitní život. Ne až tak proto, že bychom byli humanisti, ale proto, že každý člověk je spotřební jednotka. Tahle spotřební jednotka, je něco jako baterie (nebo motůrek) pro naši prosperitu. Kdybychom ty lidi nechali umřít, snížila by se spotřeba. Po snížení spotřeby přichází recese. Jelikož je dnes na světě většina peněz krytá pouze dluhem (tedy předpokladem, že budete růst a mít čim platiti) je masivní recese dost nemilá věc – což teprve kdyby dlužnící umřeli .-). Nelíbí se ani bankéřům, ani státním zaměstnancům, ani obchodníkům. Tolik vadit nebude průmyslníkům a v zemědělství, ale to je jedno.

Tohle by byl větší průser než to, že jsme vyžrali půlku planety a druhou půlku zaplácli betonem a asfaltem. Tohle by byl prostě konec, chaos, hnus.

Pátá škatulka objevena

Naštěstí se klucí z Brna aj z Prahy, aj ze všech koutů světa sjeli v tom Silicon Valey (myslím sjeli, ne sjeli – to jen tak trochu). Každopádně dali hlavy dohromady a vymysleli pátou škatulku a tou je ta virtuální realita. VIRTUÁLNÍ REALITA  je jediným novým tahounem ekonomiky, který může přinést nové pracovní příležitosti pro více a více lidí. Nové služby, produkty, skoro všechno co na planetě Zemi.

Navíc to budou moc dělat i starší lidé, a také ti neschopní, co mají ruce kramlavý. Banky díky tomu mohou natisknout nové virtuální peníze, vy si je máte na co půjčit a lidstvo čeká nevídaný ekonomický rozmach.

Virtuální realita je tak pravděpodobně mnohem důležitější než vycházející hvězdy – umělé inteligence, masivní robotizace, nebo autonomních systémů a 3D tiskáren.

Samozřejmě ve článku jsem to dost zjednodušil, ale až uvidíte po ulicích poletovat první lidi s brýlemi, do kterých si strčí přímo před oči telefon, buďte na ně hodní a nesmějte se jim. Prošlapávají cestu k tomu, aby i vaše děti mohli mít dostupnou zdravotní péči a vy garantovaný příjem.

 

 

 

photo-1445515277243-2728fc391eca

Konec drahoty ve vyspělých zemích?!

10.10 2016 Žádný komentář

Technologický pokrok pádí kupředu a společně s tím, jak jsme čím dál tím více propojení (globalizovaní) tak to umožňuje uplatňovat nové koncepty. A ačkoliv se běžnému občanu může zdát, že je vše dražší a dražší – opak je pravdou. A jestli si to lidi nepo…ou nějakou blbostí – třeba totalitním režimem, tak drahota kulminuje a velmi pozvolna přichází úplně nová éra. Období, kdy vás trh uzná jako jedinečnou osobnost s přidanou hodnotou, která má být coby spotřebitel opatrována. Ptáte se, co vám to přinese?