+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: Elon Musk

wes-carr-377398

Proč se Elon Musk plete

15.10 2017 Žádný komentář

Elon Musk všechny uchvátil svým progresem a neoblomnou vůlí vydupat neexistující trhy na světlo světa. Nejdříve rozhýbal trh s elektormobily a podařilo se mu obstojně rozvinout i soukromý sektor vesmírného byznysu. V jedné věci se ale plete.

Přiznám se bez mučení, jsem Muskův fanoušek. Když ale čítám informace o jeho plánech na kolonizaci Marsu, říkám si, že to kvůli jedné zásadní věci nemůže myslet vážně. A jaká ta věc to je?

Rozmnožování

Samozřejmě, není problém postavit na Marsu základnu, ba dokonce celé město. Pravděpodobně si dokážeme poradit i s toxickou “zeminou”, která na Marsu je a vypěstujeme si nějaké jídlo, s  čím si ale neporadíme, je reprodukce.

Pokusy na chovu jednoduchých zvířat ve vesmíru ukázaly, že zvířata mají velké problémy zabřeznout a pokud se to podaří, potomci jsou neplodní nebo mají vážné genetické vady. Bez přirozené gravitace a se zvýšenou radiací není možné přirozeného rozmnožování. Například  snesená vejce nejsou kulatá, což je pro vývoj plodu celkem zásadní.

Můžeme si sice poradit s radiací, především tím, že se zavrtáme do “země” na Marsu, ale s čím si poradit nedokážeme, je nedostatečná gravitace. Mars má hmotnost jedné desetiny země. Problém by tedy nebyl jen s řídnutím kostí a deformacemi, ale prakticky není možné otěhotnět.

Samozřejmě můžeme lidi pěstovat a geneticky je upravit, aby tam netrpěli, ale to již nebudou lidé. Bude to jiná rasa a rozhodně se toho nedočkáme v nadcházejících 2 dekádách. Na Marsu tedy budeme mít pěknou, pěkně drahou základnu, ale trvalý život ve vesmíru není možný – prozatím.

 

photo-1445515277243-2728fc391eca

Konec drahoty ve vyspělých zemích?!

10.10 2016 Žádný komentář

Technologický pokrok pádí kupředu a společně s tím, jak jsme čím dál tím více propojení (globalizovaní) tak to umožňuje uplatňovat nové koncepty. A ačkoliv se běžnému občanu může zdát, že je vše dražší a dražší – opak je pravdou. A jestli si to lidi nepo…ou nějakou blbostí – třeba totalitním režimem, tak drahota kulminuje a velmi pozvolna přichází úplně nová éra. Období, kdy vás trh uzná jako jedinečnou osobnost s přidanou hodnotou, která má být coby spotřebitel opatrována. Ptáte se, co vám to přinese?