+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: efektivita

produktivita-prace-efektivita-prace

Produktivita práce vs. efektivita a jak to souvisí s typem práce

Mnoho lidí se dnes snaží být produktivní, efektivní a kdo ví co ještě. Sami se však klameme v základním významu a výsledcích, které nám to má přinést. Špatný úhel pohledu znamená špatně nastavené KPI a může vaši firmu stát obrovské množství nákladů navíc.

Takže jaký je rozdíl mezi produktivitou práce a efektivní prací? Myslím, že to spoustě lidí může zjednodušit život a pohled nejen na jejich práci, ale i na to, zda následují své životní hodnoty.

frank-mckenna-132749

Zázrak jménem produktivita

Dneska je produktivita a efektivnost hodně populární. Takže, jak ji tedy masivně zvýšit?

Za téměř 12 let podnikatelské praxe jsem přišel na toto. Produktivita se dá vnímat ze dvou úhlů pohledu.

1) Produktivita přirozená

2) Produktivita řízená

Řízená produktivita je ta o které se píše a mluví nejvíce. To jsou všechny ty aplikace, diáře, úkolníčky, díky kterým “nepromeškáte” ani minutu svého života. Toto je důležité hlavně pro fungování firem a procesů. Pro většinu lidí – jednotlivců je ale mnohem důležitější produktivita přirozená.

Pokud se naučíte pracovat na základě přirozené produktivity, často toho uděláte mnohem více (nebo stejně), ale míra stresu a stresových hormonů bude mnohem menší. To má za následek paradoxně ještě větší nárůst přirozené produktivity.

Takže co je tedy ta přirozená produktivita?

 

Jde o to, jít s proudem vlastního bio rytmu. Každý to ví, ale málokdo to dělá. Stačí věnovat trochu času sledování. Například já vím, že nejproduktivnější dny jsou pro mě pondělky. To se vždy snažím udělat nejvíce práce. Naopak ve čtvrtek mám pravidelně “pátek” – to si myslím, že je tím, že několik hodin denně pracuji i v sobotu a v neděli a víkend se mi tak posune. To je tedy produktivita týdenní.

Pak mám měsíční a čtvrtletní. Vážně jsem vysledoval, že své plány a větší cíle vždy splním během několika málo dnů během čtvrtletí. Což se může jevit trochu frustrující (taky že je), ale většinu času v životě skutečně jen děláte operativu, nebo přípravu. Přípravu na těch několik velkých změn, které jste schopni za rok udělat.

Poslední dobou (možná je to i věkem) si všímám ještě proměn osobní produktivity v průběhu 1 měsíce. Dospěl jsem k tomu při psaní knihy, kdy jsem zjistil, že některé dny ze sebe jen obtížně vymáčku i jeden odstavec a někdy jsem schopný sepsat jednu kapitolu za den. To jsou velké rozdíly a je to dost frustrující. Každopádně jsem vysledoval, že to nejspíše bude mít na svědomí měsíc. Konrkétně se mi nejlépe pracuje a píše kolem úplňku. Trochu se stydím, to takhle napsat, ale je to tak.

Nechci vypadat jako moc velký ezouš, ale opravdu jsem vysledoval na sobě, dětech i dalších lidech v týmu, že to takhle funguje. Ono je to vlastně velmi logické. Když si vezmete jak na většinu lidí působí třeba nízký tlak. Jsou unavení, potřebují se dopovat kávou, jejich výsledky v takovém počasí rozhodně nejsou stoprocentní. A to jde jen o tlak vzduchu. Teď si vezměte, že měsíc je takový megakolos, že dokáže rozhýbat masu vody světových oceánů. Na člověka tedy rozhodně i tento tlak působí, stejně jako noční svit atd. Výrazný faktor je i ten přirozený biorytmus každého člověka, který se mění s věkem. Někdo může spát 6 hodin a je aktivní, někdo potřebuje spát hodin 8. A o tom to celé je.

Nastavit si to trochu podle sebe. I když, se to snáz řekne, než udělá. Ale alespoň si to člověk může uvědomovat a díky tomu se tolik nestresovat. To je ve vlastně ten cíl, který produktivitu zvýší.

No a k té řízené produktivitě – to se mi líbí třeba článek Katky Malinové o sledování trendů.

Na internetu je toho na toto téma “mrtě”.