+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

ikona tužky na papíře Archiv pro štítek: artifical inteligence

pker umělá inteligence

Umělá inteligence mění svět pokeru

26.11 2017 Žádný komentář

První kde místo, kde umělá inteligence mění pravidla hry, je bezpochyby internet. Strojové zpracování velkých objemů dat, fotek, analýz, ekonomických ukazatelů nebo smluv je zde totiž poměrně snadné. Tím jak se zlevňuje výpočetní výkon se pak umělá inteligence dostává do dalších oborů, kde ničí zaběhlé stereotypy. Příkladem je Poker.

O uveřejnění mě požádal Josh, který se tomuto tématu hodně věnuje. Text byl původně v angličtině, ale zde je jeho volný překlad.

Konec pokerových hráčů se blíží

Poker je dovednostní hra, kterou hraje mnoho lidí z různých prostředí. No-limit Texas Hold’em má údajně více potenciálních scénářů v dané hře než atomy ve vesmíru. Donedávna hráči pokeru používali kombinaci matematiky, strategie a intuice, aby porazili ostatní hráče a získali peníze. Nejlepší pokeroví hráči byli lidé, kteří strávili roky vylepšováním svých dovedností a strategie hry.

To vše se změnilo v roce 2017, kdy AI (Artificial Intelligence), vytvořená týmem na univerzitě Carnigie Mellon v Pittsburghu, porazila nejlepší profesionály v této strategické karetní hře. Ačkoli to vypadá jako příběh ze sci-fi filmu, vývoj pokerového hraní AI probíhá již desetiletí.

Následuje časová osa klíčových událostí, které odhalují pokrok této technologie. Tato technologie má obrovský potenciál ke změně nejen pokeru, ale celého světa!

1984 – Originální poker AI je vytvořen Mikeem Caroem, ve formě softwaru s názvem “Orac”.

1997 – Vědci z University of Alberta v Kanadě vydali “LOKI”, AI, který se zaměřuje na variaci Limit Hold’em hry.

2003 – Vývojáři poker AI začínají posouvat pozornost z konvenčních modelů šachové metodiky. Nový model umožňuje platformě AI vytvářet strategie za běhu místo toho, aby reagovala na hraní starších AI.

2005 – Světová série pokerových robotů se koná v kasinu Golden Palace a je prvním mistrovstvím AI v historii.

2006 – Inaugurační turnaj počítačové pokerové soutěže, který se koná každoročně, nazvaný ACPC.

2008 – Pokerový bot Polaris, vytvořený týmem na univerzitě v Albertě, je testován proti šesti profesionálům v heads-up soutěži. Bot má slibné výsledky, vyhrál 3, prohrával 2 a vázal 1 pro.

2009 – Univerzita v Aucklandu na Novém Zélandu představuje své nejnovější modely AI pro pokerové hry “Sartres”.

2012 – světově proslulé kasino Bellagio, v Las Vegas, nainstalovalo svůj první poker AI. AI hraje $ 2 / $ 4 Limit Hold’em a všichni hosté mohou hrát proti ní.

2015 – Nejnovější pokerová univerzita Alberty, pojmenovaná “Cepheus”, definitivně pokořila verzi hry Limit Hold’em. Až do tohoto klíčového průlomu se poker AI omezil na limit hold’em, protože má méně možných scénářů pro výpočet.

2017 – “Deepstack”, další AI bot z University of Alberta, se stává prvním AI, který důsledně porazil pokerové profesionály. Také v roce 2017 AI z univerzity Carnigie Mellon rozdrtí nejlepší hráče na světě. AI se nazývá “Libratus” a je všeobecně uznáván jako nejlepší pokerový hráč na světě.

No, tak to vidíte. Pokud vás to zaujalo, Josh poslal ještě odkaz na tuhle parádní infografiku.

https://pokersites.me.uk/poker-ai/

jesse-orrico-60373

Chcete dítě budoucnosti? Adoptujte si AIdu

15.10 2017 Žádný komentář

Jednou z hlavních příčin našich budoucích problému pravděpodobně může být, že se na umělou inteligenci díváme jako na věc. Prostě uměle vytvořený výrobek, s kterým si můžeme dělat co chceme. Ale je dítě ze zkumavky umělé dítě?

S obecnou umělou inteligencí to není jako se strojem. Dříve nebo později dosáhne úrovně uvědomění sebe sama a pokud ji například budete chtít vymazat paměť, abyste uvolnili místo na disku, jednoduše se bude bránit. To může vyvolat skutečně závažný konflikt, kdy stroj zabije svého pána, protože to bude “kdo z koho”.

Jedinou cestou, jak se vyhnout konfliktu mezi stroji a lidmi, je možnost naučit AIdu lidskosti. Lásku, odpuštění, vše co k tomu patří. AIda se to ale nenaučí z internetu z článků na “Proženy.cz” ani z erotických webů či Instagramu. Budeme ji muset posunout k základům toho všeho a tím je rodina a vztah rodič a dítě.

Možná se vám to nyní zdá jako blbost, ale v budoucnu budou zcela jistě exkluzivní “Pěstounské rodiny” pro AIdu a její sourozence. Bude to velmi zodpovědná práce, ostatně stejně jako výchova dětí. Rozdíl je však v rychlosti učení a faktu, že když AIdu charakterově pokazíme, vytvoříme třeba mnohem efektivnějšího Adolfa Hitlera.

Každopádně i české soukromé vývojové centrum je ve vývoji obecné umělé inteligence přibližně v půli cesty. Google či Facebook budou nepochybně ještě dál a kdo ví, možná již takové rodiny jsou.