+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
marketplace my fair landia

Spouštíme férové on-line tržiště pro české podnikatele

Někdo mluví o plánech, my radši rovnou děláme. Mluví se o tom, jak moc bude potřeba pomoci podnikatelům, ale pravda je nejspíš taková, že to dopadne jako s těmi rouškami. Budeme si muset poradit, udělat, zařídit sami. To není nutně špatně, jsme na to zvyklí a Češi v tom umí chodit. Proto jsme urychlili spuštění našeho férového on-line tržiště, kde mohou podnikatelé prakticky okamžitě prodávat. Navíc dáváme 25 % z příjmů na dobročinné projekty dle vašeho výběru. Pojďme to vzít pěkně od začátku.

1. EKONOMICKÁ KRIZE NEHROZÍ, JE TOTIŽ JISTÁ

Zaujalo mě toto vyjádření ekonoma. Ano, ekonomická krize přichází a jsme teprve na jejím úplném začátku. Je celosvětová a jak velké budou dopady by nám nedokázala říct ani Jolanda. “Budeme hodně někde” je to nejpřesnější vyjádření, které lze snad doplnit pouze o “vidím velký špatný”. Pravda je, že už se mluví o největších finančních injekcích v historii naší civilizace. Bude to ale stačit? Žádný “Marshallův plán” nepřijde tak rychle aby to bylo pro malé výrobce a podniky dost rychlé. Přitom právě lokální výrobci, živnostníci a maloobchodníci se již teď ukazují jako klíč k tomu, jak jakoukoliv krizi udělat trochu snesitelnější. Právě jim je třeba pomoci nejrychleji. Často mají finance jen na několik měsíců existence (stejně jako domácnosti).

2. NA INTERNETU NELZE ZAČÍT HNED A BEZ PENĚZ

Internetové obchody nyní hlásí rekordní tržby. A je to pochopitelné. Toto byl trend již předtím. Nyní to ještě poroste. Ovšem finance a znalosti potřebné proto, abyste mohli začít ÚSPĚŠNĚ prodávat na internetu jsou dne o poznání vyšší než před pár lety. Jen pro představu:

  • Založení či vytvoření eshopu
  • Smlouvy s dopravci
  • Smlouvy s platební bránou
  • Naplnění eshopu produkty (popisky, fotky, parametry)
  • Nastavení kampaní a měření (analytika)
  • Znalosti jak fungují marketingové kanály (Facebook, Google, SEO, Affiliate)
  • Peníze na reklamu (do začátku alespoň pár desítek tisíc)

Je toho opravdu hodně a nemůžeme si myslet, že lokální výrobce, nebo majitel malého obchodu je schopný tohle vše obsáhnout v dohledné době. Jsou to stovky, spíše tisíce hodin práce.  I kdyby již část věcí měl, tak nyní bude mít problém s hotovostí, kterou nemůže investovat ve zvýšené míře na internet, kam se přesunou s inzercí i větší hráči. To je tak ve zkratce podstata problému k aktuálnímu přesunu téměř veškerého obchodování na internet.

3. MÁME NA TO ŘEŠENÍ – marketplace MY FAIR LANDIA

Projekt My Fair Landia má za sebou docela dlouhou historii. Původní myšlenka zakladatelů byla, založme si “stát”, kde se k sobě budou lidi chovat slušně, protože chtějí. Mě tahle myšlenka nadchla, ale protože stát tak snadno založit nejde, začala vznikat on-line platforma (obchodní síť), kde chceme sdružovat lidi, kterým je férové jednání trochu bližší. Fair trade v našem podání dostává úplně nový rozměr.

Rok jsme vyvíjeli druhou verzi a od ledna spustili beta verzi současného řešení, do které se již zaregistrovalo 4 000 uživatelů a měsíčně oslovíme až 250 000 lidí, kteří se postupně přidávají. Férovost jsme přitom protkali do technického řešení (programování) takovým způsobem, že z něj jednoduše nelze odpárat, aniž byste vše nemuseli znovu naprogramovat. Jednoduše řečeno – čtvrtinu příjmů celého projektu budeme vždy dávat na dobročinné projekty podle vašeho výběru. Připraveno toho ale máme mnohem víc.

Jak funguje celá My Fair Landia se můžete dočíst zde. My se pojďme věnovat marketplace.

4. JAK FUNGUJE NÁŠ MARKETPLACE A PROČ HO VYUŽÍT

Vysvětluji to vždy na příkladu klasické tržnice. Jednotliví prodejci zde mají stánky, platí nájem a prodávají své zboží. Podobně to funguje u nás, jen je to tržnice na internetu a to má pár výhod navíc. Firemní profil (on-line stánek) vytvoříte úplně zdarma a neplatíte žádný nájem. Dokonce nemusíte ani křičet přes celé tržiště, protože marketing řešíme za vás. Vy se pouze staráte o to, aby byl zákazník spokojený a vy jste mu zboží včas a v pořádku odeslali. Teď by vám to asi začalo smrdět, kdybych nenapsal, že přeci jen něco zaplatíte. Ale kdy?

Na našem on-line tržišti platíte pouze v případě, že si vaši nabídku produktu, nebo služby někdo objednal a zaplatil. Máte-li tedy co nabídnout, nemáte žádné vstupní náklady. Vytvoříte zdarma profil, vystavíte svou nabídku a my vám pomůžeme ji dostat k co největšímu počtu lidí. V případě že prodáte, odečteme si 20 % provizi z prodeje. Z té dáme čtvrtinu na dobročinné projekty a ze zbytku hradíme provoz a reklamní kampaně. Vše investujeme do růstu, rozvoje a do toho, abychom nabídky férových obchodníků a výrobců dostali k co nejvíce lidem. Výhoda je, že vám nekecáme do ceny (jen radíme) a vy si prodáváte za cenu, která vám vyhovuje. I zde je to jako na trhu, kdo má lepší a kvalitnější produkt, fotky, popisky – může prodat dráž. Na tom se můžete vyřádit.

Pro představu největší marketplace na světe je Amazon, Aliexpress a v ČR Mall. Je to tedy ozkoušený model a funguje jako jeden z nejlepších obchodních modelů na internetu.

5. NEPOTŘEBUJETE DO ZAČÁTKU PENÍZE ANI ZNALOSTI

V dnešní situaci je úplně zásadní rychlost a nízké náklady. Právě to My Fair Landia nabízí. Zdálo by se tedy, že vůbec nic nepotřebujete. Ale přeci jen (nebudu vám mazat med kolem huby) něco potřebujete. Co potřebujete? Potřebujete férový, poctivý produkt, nebo službu. Je jedno, zda to bude klasické řemeslo, farmářské potraviny, rozvoz obědů, nebo služba kadeřnice, důležité je, aby to bylo poctivé.

Každá nabídka prochází našim schválením a konzultací (abychom toho prodali společně více a pomohli tak co nejvíce projektům) a sice se může stát, že nám občas něco unikne, ale překupníky laciného čínského zboží z Aliexpressu tu určitě nechceme.

Naším cílem je tedy soustředit se na lokální služby a produkty. Je to i to nejvíce eko/nomicky prospěšné co můžeme všichni udělat. Spolupracují s námi i větší značky formou affiliate, ale uvidíme zda do budoucna tato spolupráce vydrží. Samozřejmě nabízíme i zážitky a cestování, ale to je nyní trochu pasé. Jeli vám tato myšlenka sympatická, sdílejte tento článek, pošlete ho svým známým, kteří nyní se svými obchody zažívají těžké časy. Nebo mi prostě napište, že víte o produktu, který by se vám u nás líbil a my to zařídíme.

Jsme připraveni se vším pomoci včetně vytvoření profilu a vytvořením nabídky – více o tom najdete v tomto článku.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*