+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)

ikona tužky na papíře články

gerome-viavant-217865

Lidstvo se brzy rozdělí na několik evolučních větví

Ať se nám to líbí nebo ne, člověk tak jak ho známe, není konečný stav evoluce. A i když se nám to snaží leckdo namluvit, rozhodně nepatří mezi ty dokonalejší. Naopak, je velmi křehký. Jak se například chováte když se změní tlak vzduchu? V nadcházejících pouhých stovkách let se tak transformuje do nových podruhů a Homo Sapiens postupně definitivně zanikne. 

fervent-jan-121249

Jak oslovit 1 457 000 lidí za 1 měsíc a neinvestovat do reklamy ani korunu?!

Podnikáte? Chcete? Tak zbystřete abyste byli bystří. Agentury a všichni experti na správný marketing vám každý den doporučují ty nejlepší postupy, jak to udělat co nejlépe. Tahle “případová studie” se o nic takového snažit nebude.

V ideálním světě marketingu

V ideálním světě, bychom všichni měli tolik zákazníků, že bychom mohli všechno dělat správně. Sbírat všechna data, dělat analýzy, mít vymazlenou zákaznickou podporu a všechny TOP software vychytávky, které jsou zrovna na trhu. Ještě by nám zbylo dost peněz na cestu kolem světa a krmení sirotků v Africe. A především na zaplacení těch nejlepších agentur.

Jenže ouha, každou aplikaci, každý marketing který děláte, musíte nejdříve zaplatit. Takže pak děláte hodně práce pro práci a na ten podstatný byznys, který skutečně může nakrmit vás nebo ty sirotky v Africe, nezbývá čas.

Takže, člověk to musí dělat trochu jinak.  V tomhle článku vám tedy ukáži, jak lze oslovit i na CZ trhu téměř 1,5 milionu lidí a neinvestovat do reklamy ani korunu.

Co k tomu potřebujete? Jaké jsou ty zázračné přísady?

 • Facebook
 • Video kameru
 • Nápad / nadšení pro věc
 • Štěstí (říkejme tomu virální marketing)

Výsledek pak může vypadat třeba takto:

1 video >>> 1 měsíc

 • Dosah videa 1 457 000
 • Zhlédnutí videa 780 000
 • Sdílení videa 17 000+
 • Nárůst fanoušků z původních cca 300 na 3 640 uživatelů.

Náklady: Po domácku vyrobené video. Hodně trpělivosti při odpovídání neandrtálcům.

21556226_1495546043846225_1516290085_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zní to zajímavě? Pojďme se podívat na to zázračné video.

Vyrobila jej Petra Fenclová a nedělala to pro peníze, ale pro radost.

Zveřejnila jej na FB stránce projektu 5kilo.cz, což je projekt věnovaný hlavně zdravé výživě, hubnutí a dobrému jídlu. Ten projekt jsme s ní rozjížděli, ale pak trochu usnul, protože na něj není čas. Ale i tak, jak je vidět, lze s malým kašpárkem zahrát slušné divadýlko (na Facebooku).

Asi si říkáte, čím je to video tak zázračné, proč uspělo, a jak to dopr*ele můžu využít pro svůj byznys.

Pokusím se vám to jednoduše vysvětlit v několika bodech.

1. Video je autentické

Je vidět, že si video na nic nehraje. Je to prostě normální domácí video, dělané pro radost. Není v tom nic přímočarého – tady kupujte, dělejte, Je vidět, že to dělali lidé a ne tým nabušených markeťáků, co viděli lidi naposledy ve statistikách Google Analytics.

Toho si lidé cení.

2. Video reaguje na aktuální dění

Cena másla letí nahoru, jedí ho ve velkém Čínani, bla bla bla, dotace, bla bla bla, Čínani, bla bla bla, kupujte máslo, na Vánoce nebude.

Tomu lidé věnují pozornost.

3. Buďte struční

Vím, i tenhle článek už je dost dlouhý na 70 % čtenářů, kteří sem nedočetli (můžete se cítit výjimečně).  Prostě zkuste být trochu vtipní a trochu více struční.

Zázračný recept je na světě

Jednoduchý návod tedy zní, využijte to, čemu lidé věnují pozornost a dělejte to tak, jak to lidé nejvíce ocení – autenticky.

No a mějte trochu štěstí, ale to je potřeba vždy. Být ve správný čas na správném místě a v tomto případě se správným videem.

Pokud nevíte, co udělat, tak mi zkuste napsat nebo se inspirovat v mém laciném, ale užitečném on-line kurzu.

Facebooku a lidem zdar.

elise-laberge-34623

Proč nejím maso

Proč nejíš maso? Otázka, která je tak trochu ohraná a většina vegetariánů na ní nerada odpovídá. Po přečtení nadcházejícího článku je možná na čase otázku otočit na “Proč ještě jíš maso?”.

3 rozměry vegetariánství

To že někdo nejí maso může mít více důvodů.
 • Ekonomický
 • Ekologický
 • Sociální
 • Zdravotní
 • Náboženský
Ekonomický je jasný, nás Evropanů se ale moc netýká. Koupit kilo mouky prostě vychází “lépe”, než koupit kilo svíčkové. Stejně tak se nás moc netýkají náboženské důvody.
Ekologický rozměr mě osobně zajímá asi nejvíce. Jíst maso je dnes naprosto absurdní. Zde pár zajímavých bodů.
 • Na 1 Kg hovězího masa se spotřebuje minimálně 2 litry ropy.
 • Na 1 Kg hovězího masa se spotřebuje 16 000 litrů vody
 • Ke krmení dobytka se spotřebuje 60 % vypěstovaných obilovin (včetně soji – plodina s největší spotřebou vody).
 • Průmyslová zemědelská produkce vyprodukuje více skleníkových plynů než osobní doprava.
 • Zvířata se přikrmují masokostní moučkou (například rozemleté druhy ryb, delfínů, tuleňů, které se nesmí prodávat).
 • Až 30 % produkce skončí v koši. U sushi je to číslo násobně vyšší.
 • Masivní odlesňování v Jižní Americe je především důsledkem chovu dobytka a pěstování sóji (na krmení dobytka)

Sociální

Jak by lidé reagovali na masové vybíjení psů a chování tisíců psů vedle sebe na maso?
Zvířata žijí v nelidských podmínkách. Ať chcete nebo ne, většina zvířat, která sníte, jsou chována v prostředí v jakém byste svého psa neubytovali.
Prostě platí, že co nechci aby lidi dělali mně, nebudu dělat ani já. Nám by se v gulagu taky moc nelíbilo.

Zdravotní faktor

Víte, že se vegetariáni dožívají v průměru o 5 let více? Netrpí tolik dnou, nadváhou, sposta civilizačních chorob je z nějakého záhadného důvodu míjí. Vliv zelené stravy na prevenci rakoviny je věc, která se dlouhodobě diskutuje.
Trávení masa není pro tělo zrovna nejsnazší. Řada lidí, kteří pracují více, přechází na vegetariánskou stravu, protože pak mají více energie.
Musíš jíst maso, protože je v něm síla – to platí možná za války. Nejsilnější a největší zvířata na světě jsou bíložravci (vyjma kytovců – ti papají krill). Dokonce i všežravci – pes, medvěd v přírodě mají z větší části rostlinnou stravu. Medvěd hnědy až 80 – 90 %.
Nejsem přehnanej sluníčkár a neomlouvám se každému šnečkovi, co ho večer rozšlápnu na cestě. Když budu mít hlad, maso sním, nemám ani problém zvíře osobně zabít, ale tohle je prostě absurdní a nebudu se na tom podílet více než je nutné. Konzumace masa, tak jak je dnes postavená, nedává žádný smysl.
Součástí nějaké společenské zodpovědnosti by mělo být i rozvíjení těchto témat. Moje dítě třeba maso jí, kupujeme ho pro něj. Na důvody, proč ho nejíst, si bude muset přijít sám, až trochu povyroste. Stejně jako si na to bude muset přijít řada dalších lidí. Snad nebude pozdě, protože jde o jednu z největších ekologických katastrof.
rawpixel-com-243030

Blogování a šíření obsahu

Hodně lidí (a firem taky) zakládá blog a sledují tím nějaký cíl. Zpravidla jsou to ekonomické zájmy. Pak řeší hrozně moc, jak ten obsah dostat k lidem. Tím začne kolotoč, kdy řešíte hrozně moc věcí.

Takže jakmile se rozhodnete udělat blog, abyste začali vydělávat více, brzy zjistíte, že potřebujete mít Instagramy, Fejsbůky, Twitter, LinkedIn, možná Pinterest a další sociální sítě. K tomu kopu dalších činností – seo, sběr mailů, lepší šablonu blogu a integraci formulářů. Také to vše musíte měřit. A když tohle všechno děláte, zabere vám to dost času, peníze na realizaci taky nějaké potřebujete. Potřebujete se to naučit a to znamená, že zaplatíte dalším lidem, aby vás to naučili, nebo to udělali za vás.

Tohle všechno stojí peníze, takže to vede a) ke zvýšení vašich cen, b) k tomu že se rozhodnete i pro placenou reklamu, protože jinak byste na návratnost čekali hrozně dlouho. Nastává druhý kolotoč, kdy to stejné uděláte u placené reklamy (Facebook, Adwords, Sklik a další). Výsledek? O hodně více práce, rostoucí obrat, ale na zisk si chvilku počkáte.

Takže než se rozhodnete začít tvořit obsah, uvědomte si, proč to vlastně chcete dělat. Pokud je to pro ekonomický účel, připravte se na to, že k tomu bude potřeba celá řada dalších činností. Pokud je to pro radost a protože rádi něco sdílíte, tak šup s tím do světa. Určitě to někomu pomůže.

Jinak doporučuji se soustředit hlavně na produkt a službu. Když je vize, je dobrý produkt. Když je dobrý produkt, lidé si za ním stojí ( i ti co ho prodávají). Když za ním lidé stojí, rádi o něm něco sdílí, třeba jen tak – pro radost. Zákazníci to poznají a pak je to všechno o moc jednodušší.

Navíc to je přístup v duchu Paretova pravidla.

vance-osterhout-129608

Motivační kecy II. – superlativy

Češi jsou kouzelní. Na jednu stranu pořád nadávají a cítí se nedocenění, na druhou stranu jakmile je pochválíte, tak mají tendenci to úplně shodit. Prostě, jako by o nic nešlo a nestálo to za řeč.

Typickým příkladem může být už domácnost. Řeknete partnerce “sluší ti to” a jako odpověď se dozvíte “mám velkej zadek”. Samozřejmě mám spíš na mysli podnikání a práci, ale prostupuje to vším co děláme. Třeba pochválíte grafika, že skvěle vyřešil flek na fotografii (myslím jako retuš v PC ne flek od kafe) a on se ironicky usměje a řekne “jo, vím jak zmáčknout jedno tlačítko, to jsem teda dobrej”. Jako je pravda, že je to fakt, ale taky je pravda, že nikdo jiný o tom tlačítku nevěděl a máme jedny z nejhorších platů v Evropě. Rozhodně to není tím, že bychom nic neuměli.

Myslím, že je to často tím, že se ve firmách zapomíná na superlativy za maličkosti a pak se postupně vytrácí motivace. Samozřejmě existují i opačné extrémy, kdy si lidé vymelou mozek tím, jak je vše skvělé, těch ale není zdaleka tolik, jako těch co se každý den, krůček za krůčkem shazují. A skončí v průměrné práci s průměrným výkonem za průměrný plat. Nakonec zapomenou, že to jde i jinak. Na výkonu firmy se to pak velmi podepisuje, špatně se to řeší.

Takže zkuste dneska začít superlativem a až vás někdo ironicky setře “co ti je”, tak na něj se*te.

rawpixel-com-296618

3 způsoby řízení firem. Který si vyberete?

U podnikatelských projektů se mi líbí ta pestrost, kterou nabízí ve způsobu řízení a pohledu, jakým podnikatelé nahlíží na své podnikání. Dnes uvedu tři zajímavé příklady.

1. Firma je více zahleděná do sebe.

To neznamená, že by nějak sobecky šidila zákazníky. Spíše je to o tom, že se úzkostlivě zaměřuje na vnitřní procesy, pravidla, směrnice, nařízení, postupy. Jejich silnou stránkou jsou analýzy trhu a data o vnitřním fungování firmy a rozhodnutí má svůj čas. Dalo by se říci, že vše celkem dlouho trvá a na vše potřebujete souhlas nadřízeného. Tento způsob se nejvíce podobá tomu, co si člověk představuje pod korporátním řízením firmy.  Příkladem úspěšné firmy, která preferuje tento způsob fungování, je Microsoft.

Výhodou je, že jste schopni vytvořit stabilní firmu životně nezávislou na jednotlivci. Máte menší chybovost rozhodnutí. Nevýhodou je, že trochu (někdy více) ubíjíte kreativitu a tak si ji musíte půjčovat zvenku pomocí externistů, nebo se vám často točí lidé na kreativních pozicích. Toto se podepíše na produktech a Microsoft je toho důkazem.

2. Firma zahleděná do zákazníka

To jsou ty otřepané fráze “náš zákazník, náš Pán”. Pro zákazníka skutečně tyto firmy udělají první poslední a jejich spokojenost je středobodem jejich podnikatelského vesmíru. Příkladem takové úspěšné firmy je Amazon. 

Výhodou je, že jste schopni vytvořit skutečně hojně využívanou službu / produkt. Nevýhodou je, že za spokojenost zákazníků zaplatí zpravidla vaši zaměstnanci (nachozených 20 km denně ve skladu) nebo obchodní partneři. Například obchodní partneři Amazonu tratí obrovské peníze na reklamacích zákazníků, kteří si zvykli, že jim Amazon bez okolků při sebemenší závadě vrátí peníze či zašle produkt nový a ponechá jim klidně i “vadné” zboží. Jenže to zboží Amazonu nepatří, patří obchodním partnerům. Každý prodejce na Amazonu se s tímto již setkal. Nicméně, jak je vidět – Amazon roste a prospívá. 

3. Firma zahleděná do produktu.

Tenhle model je mi poslední dva roky nejsympatičtější. Do středu své firmy postavíte produkt a kolem něho se točí jak zaměstnanci, tak obchodní partneři a zákazníci. Vaší reklamou je pak hlavně produkt (služba je taky produkt) s vysokou přidanou hodnotou. Úspěšnou firmou s touto filosofií je třeba Apple.

I ta má své nevýhody. Například můžete finančně vykrvácet při tvorbě toho úplně nejvíc nejlepšího produktu. Kdyby tu byl Steve Jobs, mohl by o tom vyprávět. Určitě vás napadnou další nevýhody. Výhodou je, že pokud se vám jednou produkt opravdu povede, jste takzvaně “zavodáři” (pokud se toho dožijete).

Existují i různé kombinace těchto stylů. Například firmy Elona Muska se zdají být kombinací, ale zatím je to trochu mediální bublina a až čas ukáže.

Nakonec je jen na vás, k jakému stylu řízení se příkloníte vy :-).