+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
niketh-vellanki-202943

Motivační kecy I. – Žijte kaizen

Dlouho jsem nenapsal nějaké osobně rozvojové kecy. Kaizen je ale metoda řízení ve špičkových firmách, která je výborná i pro každodenní život. Tento systém má tu výhodu, že nic nestojí, je hrozně jednoduchý na praktikování a dokonce ho již možná využíváte, ani o tom nevíte.

Co je kaizen?

Slovy nejchytřejšího člověka na planetě, Paní Wikipedie, jde o metodu praktikování neustálého zlepšování. Pochází z Japonštiny a význam slova je “změna k lepšímu”.

Narozdíl od jiných metod, které často vyžadují soft skills, toto může praktikovat každý. Filozofie totiž vychází z toho, že je lepší dělat každý den maličkou změnu k lepšímu, než se soustředit na jednorázové velké změny. Často to nic nestojí, zapojit se může každý, implementovat jde v jakékoliv fázi.

Proč se mi systém kaizen líbí

Co mi přijde ještě mnohem důležitější, učí lidi zodpovědnosti a to napříč strukturou firmy nebo v domácnosti. Jednoduše lidi vede k tomu, aby vymýšleli zlepšováky a nebyli lhostejní.

Ivan Baťka, podle mne jeden z nejlepších podnikatelů v ČR, to ukazuje na jednoduchém příkladu. Ve své firmě Fosfa motivuje finančně lidi k vymýšlení zlepšováků. Je prý jedno, zda člověk zlepší firmu tím, že přidělá háček na ručník u umyvadla nebo způsob jak zefektivnit výrobní proces. Výsledek je vždy takový, že se lidem lépe pracuje, firma prosperuje a ještě tím inspirujete ostatní.  Myslím, že právě toto by se mělo učit už od dětství a ve školách. Je to způsob, jak jít naproti inovacím, ale i ekologičtějšímu – vyrovnanějšímu způsobu života. Představte si, že by všech 5 členů domácnosti každý den přemýšlelo, jak to doma trochu zlepšit. Nebo všech 50 zaměstnanců ve firmě. Na to nejsou potřeba takové investice, jako když změny děláte zhora.

Na metodě kaizenu je postaven i můj starší projekt Rok změny, i když tam jsou ti maličké každotýdenní změny trochu více strukturovány. Člověk se tak soustředí spočátku hlavně na uvedení do života.

Hlavní překážka

Říkáte si asi, že je to super a proč to nepoužíváme všichni. Lidstvo by vyřešilo snadno i takový problém, jako je zmírnění globálního oteplování. Překážkou je jen lidské myšlení. V modelu fungování společnosti, kdy lidé v zimě radši tři dny kloužou na náledí před domem – čekají až to někdo uklidí, než aby přiložili ruku k dílu, to může být zpočátku obtížné.

Jsme učeni, abychom ruku k dílu nepříkládali. Vše má řešit náš vedoucí, jeho vedoucí, majitel firmy, instituce, úřady. V Čechách možná trochu pomohli ještě komunisté.

Ale vlastně jen stačí začít měnit přístup, krok za krokem, den za dnem. Pro začátek stačí alespoň úsměv zítra ráno v práci, tramvaji, autobusu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*