+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
concetto  cyberspazio

Proč tě bolí zoubky, když rostou a jak to využít v podnikání

Už Vám rostl zub moudrosti? Je to pěkně nepříjemné viďte…A co teprve malé děti, kterým roste plná tlamička zubů najednou. Ještě že si to nepamatujeme. Ale daleko důležitější je, co nám životní bolístky naznačují a jak to využít v podnikání.

Diamant vznikne jen pod velkým tlakem

Jendo moudré, trochu kýčovité, přísloví praví, že diamant vznikne jedině pod velkým tlakem. Vlastně to není přísloví, je to fyzikální zákon, který platí všude na planetě.

Jestli si něčeho všímám, tak je to příroda a její zákony. Můžete se mrknout dalekohledem do vesmíru, jít se podívat do zoo na opičky, nebo jít sbírat oříšky do lesa a všude uvidíte příklady, že bez bolesti není růstu. Tyhle příklady pak můžeme využít v podnikání.

Jsme pohodlný hovádka

Nutno si přiznat, že lidi jsou trochu lenošivý, ano někdy i já. Věci neřešíme, odkládáme, zkoumáme, analyzujeme, ale udělat nějaký vážný krok a životní rozhodnutí, to se nám moc nechce. Když chceme své podnikání nebo kariéru posunout, často si musíme najmout manažera, poradce, trenéra, kouče, aby nám řekl to, co stejně víme…

Aby mohlo něco nového vzniknout, většinou musí něco skončit. A když chceme růst, tak to taky občas bolí, jako ten rostoucí zub, je to nepříjemné až běda. Ale v byznysu nám Brufen nepomůže. Pokud chceme růst, musíme se naučit bolest zvládat.

OZ_728x90

Všiml jsem si, že v byznyse i v životě nám nejvíc škodí 5 věcí:

  • Odkládání drobností
  • Špatné vztahy
  • Dluhy
  • Nedostatečná komunikace
  • Neznalost a nevědomost

Odkládání

Máme tendenci se věnovat jen tomu důležitému. Každý den nás život hněte jak těsto před nacpáním do pece a tak se snažíme odložit drobnosti, které se nám zdají nedůležité. Jenže ouha, jakmile se drobnosti navrší, máme tu najednou 150 nevyřešených emailů, vedle leží hromada neroztříděných účetních dokladů a toho už se jen tak nezbavíte… Ukaž mi svůj emailový list a já ti řeknu jaký jsi podnikatel.

Vztahy

Pokud se někomu ve vaší firmě nedaří, máte povinnost ho vyhodit, aby mohl zazářit někde jinde (převzato z Twitteru). Vztahy na pracovišti i v životě jsou klíčové. Když vás něco na někom štve, překonejte se a řekněte mu to, nebo ho vyhoďte, jakékoliv odkládání vše jen zhoršuje.

Dluhy

Firmy, státy. Lidé dnes dělají pro růst úplně všechno. Půjčky na podnikání jsou pochopitelné a můžou být skvělým nástrojem, jenže dokud je člověk nesplatí, tak stejně nemůže růst. Takže jsou pro inovace sice často potřebné, ale zároveň vás mohou pěkně zdržet na vaší cestě o psychickém tlaku ani nemluvě. Takže je potřeba se jich rychle zbavit.

Komunikace

Bez komunikace se moc nedaří. Bohužel ne vždy se nám dobře komunikuje s lidmi, s kterými musíme řešit nějaké zásadní věci. Pak hledáme možnosti jak to obejít, vyřešit to bez toho. Prostě to „obložit“, místo toho abychom šli do sebe a zamysleli se nad tím, že za to dost možná můžeme taky a něco s tím udělali.

Nevědomost

Jóó, člověk udělá za život kopec chyb. Je to člověk. Většinou je děláme z čiré nevědomosti, neznalosti, někdy z čiré blbosti. Ale nedá se s tím něco udělat? No jasně že dá!

Postavte se k tomu čelem

Nevím, neznám, nedodali, nemám čas, neumím… Na tyhle slovíčka jednoduše zapomeňte. Postavit se čelem k nepříjemným situacím a vyřešit to, co zraní nás nebo někoho jiného není jednoduché. Ale když to nezkusíme, nikam se neposuneme. Stejně tak je to s neznalostí… Co na tom, že udělám nějakou chybu, něco se naučím a příště to udělám jinak a lépe. Když něco chci zjistit, zapnu net a během chvilky vím, kdo mě může naučit to, co se naučit chci. Díky tomu rostu, ale samozřejmě to není příjemné – vylézt z té své komfortní zóny a vydat se do světa za poznáním a ukazovat cizím lidem svou neznalost. Patří to k životu. Takže šup šup, žádné zdržování, nový zoubek bez bolesti nevyroste. Když chcete mít lepší postavu, tak to bez bolesti taky nejde a ani peníze se nevydělávají tak, že bychom si je objednali na internetu. Tak proč si myslíme, že by naše kariéra a podnikání mělo růst bez toho, že půjdeme s kůží na trh.

A jestli chcete zjistit jak je vaše kůže cenná a kolik už jste získali na své cestě znalostí, šrámů a odznáčků, vyplňte si kompletní test online znalostí, který jsem dnes vytvořil.

Spusť si test online dovedností zdarma>>

A nebo dej článku palec

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*