Internet věcí začíná stále více zasahovat do naších životů. Přesto málokdo chápe, jaké příležitosti internet věcí přináší. A to nejen z pohledu běžného uživatele, ale i z pohledu podnikatelů. Nové úspory nákladů a možnosti zvyšování příjmů.
Internet věcí je označení pro zařízení, které mezi sebou vzájemně komunikují a díky tomu máte lepší životní komfort, jste zdravější a máte více času na rodinu. Typickým příkladem je televize, chytré hodinky nebo chytrý kávovar, který vám uvaří kávu, jakmile se ráno přiblížíte s telefonem k sídlu vaší firmy. Možnostem se zde meze nekladou. Například auta, která mezi sebou komunikují a oznamují překážky na silnici, kolony, auto v protisměru v nepřehledné zatáčce….
Zatímco nyní je v provozu přibližně 5 miliard zařízení, za deset let to má být minimálně desetinásobek. Úplně slyšíte, jak se tímto směrem sypou peníze investorů.
Hrozby internetu věcí
Určitě nejdříve stojí za zmínku dva hlavní směry bezpečnostních rizik, které v rámci internetu věcí budeme řešit, pokud se do zařízení dostanou nepovolané ruce hackerů.
-
Zneužívání infrastruktury
To znamená například využití zotročených zařízení k cíleným útokům na servery firem. Podobné testy útoků již zdařile proběhly. Představte si ale například, že někdo zotročí miliardy chytrých televizí, hodinek a kávovarů a v jeden čas pošle jedním směrem nějaká data. Pak se nemusí jednat o vyřazení Twitteru nebo Googlu na pár hodin, ale možná i na dny. Toto se může hodit například při vojenských invazích, kdy vyřadíte klíčové zpravodajské služby v dané lokalitě. Předpovídá se, že se podaří shodit dokonce “celý internet” na 24 hodin.
-
Ohrožení spotřebitelů
Stejně nebezpečné je pak ohrožení spotřebitelů. Pokud někdo ukradne vaše osobní údaje z televize, asi se nic závažného nestane. Možná, ale zjistí, jak staré máte dítě nebo mu pustí porno místo večerníčku. Stejným způsobem pak může zcizit i peníze z vašeho účtu, pokud skrze televizi například platíte předplatné – prostě jako na internetu. Zotročené chytré hodinky vám mohou ukazovat špatnou diagnózu nebo tepovou frekvenci, uzamčené autonomní vozidlo vás pak vyzve k uhrazení „výpalného“ za odemčení – stejně jako se to děje již dnes u počítačů a chytrých telefonů.
To byly hrozby, které je vhodné zmínit. I zde však bude probíhat masivní investice do zabezpečení a celkové ztráty budou zanedbatelné oproti komfortu a výhodám, které přinášejí. Ostatně je to stejné, jako internetové bankovnictví. Občas sice někdo peníze zcizí, ale už nestojíme fronty na pobočkách bank a nemusíme platit dobírkou. Peníze k nám cestují rychleji, než kdy dřív. Rizika se zde měří spíše na promile.
Příležitosti pro podnikání
Prostor pro to, jak na internetu věcí vydělat je nezměrný. Chytrý kávovar si bude pamatovat, že vám dochází káva a bude ji umět objednat a mít z prodeje provizi. Chytrá lednička za vás také nakoupí a získá provizi, nebo vám alespoň uloží nákupní seznam. Na druhé straně bude firma napojená na tyto data, která vám bude zboží vozit.
Velké firmy budou vědět, kdy kde co jíte a pijete a budou tyto informace dále prodávat jako Big data. Asi si dokážete představit, že zdravotní pojišťovnu by zajímalo, kolik kávy denně vypijete, protože to svědčí o vašem životním stylu.
Přejděme ale k menším věcem. Chytré žárovky dokáží komunikovat s televizorem a upravit jas, když si pustíte film. Televize se zase sama vypne, pokud nikdo není v místnosti. Inteligentní domy topí podle toho v jakých místnostech a kolik lidí v bytě právě pobývá. Velké příležitosti jsou pak v oblastech úklidu a zabezpečení domácností nebo servisu automobilů.
Například inteligentní koš oznámí uklízečce, že potřebuje vynést – ne dříve. Podle pohybu v místnosti se naplánuje úklid. Auta budou sama včas jezdit do servisu.
Klíčové pro podnikání bude se včas napojit na některý ze systémů a poskytovat služby nebo prodávat produkty skrze chytré zařízení. A také zapojit své podnikání stejným způsobem – ušetřit na nákladech, získat více zákazníků. Čekat na příležitosti internetu věcí ale nemusíte, můžete využít internet, tak funguje nyní. Může to mít zajímavé výsledky.
Zdravím,
Internet věcí to zní zajímavě. Jsem zvědav jaký negativní vliv na zdraví člověka bude mít celoživotní pobyt mezi množstvím neustále bezdrátově vzájemně komunikujících ledniček, kávovarů, žehliček, praček a jiných sraček. Vše samézřejmě se slabým nebo žádným zabezpečením. Hlavně prodat !!! Termostaty, kouřová čidla, senzory alarmů atd. budou montujícím firmám posílat Big Data v rámci servisu. Z těchto nezabezpečených dat si třeba někdo zjistí, že nejste doma. nezabezpečenou pračku mi třeba bude moci ovládat soused na jemné prádlo mi nastaví vyvařování. Já jemu na oplátku rozmrazím lednici i mražák. To bude sranda !!! Kávovar mě bude odposlouchávat a žárovka s kamerou šmírovat ve sprše. Když zrušej hotovost tak příjdeme o podstatnou část svobody. Banka nám bude vládnout a s ní i stát, který bance přikáže sdělovat mu požadované informace. Když budete mít jiný názor než stát nebo budete remcat proti lokálním politikúm tak vám prostě z nějakého důvodu zablokují účet. Co budete žrát? Z čeho zaplatíte nájem a další věci. Stačí se nějak pohádat se sousedem a může se stát, že vám nějak, třeba falešným obviněním zablokuje účet. Než se ukáže, že to není pravda tak celá rodina púl roku nežere. ( to v tom lepším případě). Rozhodně těm mladým ty světlé a otrocké zítřky nezávidím.
Milan