+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
ramiro-mendes-371663

Proč si firmy začnou tisknout vlastní peníze

27.12 2017 Žádný komentář

“To tu ještě chybělo” křičí Božena Nováková a křečovitě mává s čerstvým výtiskem nedělního Blesku. Google si začal tisknout vlastní peníze. Co pak se dá ještě něčemu dneska věřit? Ale ano, altcoinům se věřit dá. Některým.

Proč firmy založí vlastní kryptoměny

Vize o tom, že firmy založí vlastní měnu není vůbec utopická, protože se to již děje. Příkladem může být Ripple. A podobně jako když začínal obchod s akciemi i zde vzniká celá řada problémů, které se budou muset vyřešit. První větší schůzka G20, kde se toto bude řešit je naplánována na březen. Pojďme si ale říci 5 důvodů, proč si firmy začnou zakládat vlastní měnu.

1. Světové měny se znehodnocují

Každý známe pojem inflace. Ne každý už si ale uvědomuje, co vše to znamená. A jak státy, potažmo banky uvolňují stále nové penízky, stává se pro velké firmy velmi nepraktické obchodovat s měnou řízenou politickými zájmy, navíc krytou dluhem. Představte si, že máte jako firma miliardu a ta se vám každý rok znehodnotí, to je velmi nepraktické.

Příklady známe z ČR kdy intervence ČNB zlepšili naši konkurenceschopnost při exportu. Je to politické rozhodnutí.

2. Světové měny ovládají státy

Není to věru žádná věda, že českou měnu ovládají čeští politici. A to nejen tak, že určují, kolik korun pustí do oběhu, mohou také v cuku letu lidem uzavřít kohoutky a nechat je vybrat například jen pár tisíc korun z bankomatu (Řecko) nebo jednorázově zdanit naše peníze na účtech 20 % (Kypr). No, ale neexistuje žádný způsob, jak by vám mohli vzít Bitcoin z vaší peněženky (alespoň prozatím).

A to je důvod proč firmy budou část peněz chtít držet ve virtuální měně. Ty velké pravděpodobně ve vlastní.

3. Firmám (značkám) lidé věří více než státům

Řekněte si sami jak vám zní toto:

“Pracuji pro stát”

“Pracuji pro Apple”

Apple, Google nebo Facebook mají větší kapitalizaci, počet uživatelů (obyvatel) než leckterý stát. Mají silnou infrastrukturu a zároveň mnohem méně byrokracie. Často jsou i méně zadlužené.

Z tohoto pohledu je měna Applu potencionálně důvěryhodnější než měna “Made in Czechia”

4. Firmy si chtějí udržet zákazníky

Udržet si zákazníka je mnohem levnější, než získat nového. Není to vždy jednoduché, obvzlášť když nemáte produkt s přidanou hodnotou. A tak si představte, že si Alibaba nebo Amazon vytisknou vlastní peníze. Při nákupu těmito penězi pak získáte výhody, slevy atp.

5. Firmy potřebují novou likviditu

Pokud dnes firmy vstoupí na burzu, mohou získat při dostatečné důvěře trhu značné prostředky na expanzi doslova během pár hodin. Noví milionáři se často rodí právě ze vstupu firmy na burzu. Když už ale akcie máte, můžete bokem založit kryptoměnu a získat prodeji vlastní měny nové prostředky.

Vaše měna samozřejmě musí být kryta hodnotou. S tou mají často firmy menší problém, než státy. Může se totiž jednat o počet uživatelů (Facebook – 2 miliardy) nebo o objem transakcí ( Google a jeho reklamní síť Adwords / Adsense) nebo o praktickou nezbytnost služby či dominantní postavení na trhu ( Vodafone, T-mobile, O2).

Velkou výhodou je, že pokud budete využívat firemní měnu, získáte výhody ve firemní síti. Můžete také vydělat, pokud takovou měnu držíte a její hodnota roste.

Závěrem

Nemám křišťálovou kouli, ale kryptoměny jsou budoucností globalizovaného obchodu. Zatímco státy se budou uzavírat spíše do bloků, společenství se budou štěpit a jednotlivé státy uzavírat do sebe, kryptoměny umožní decentralizovaný obchod právě mezi státy, které spolu jinak “nekamarádí”. Je více výhod než nevýhod.

A jak to bude fungovat technicky? Firma předem stanoví konečný počet coinů, které vytěží předem a jejich uvolňování bude zaznamenávat pomocí Blockchain tak, aby se zajistila maximální transparentnost. Na rozdíl od států, kde opravdu nevíme kolik v Rusku “natisknou” nových peněz, zde přesně vidíme historii a ta nejde příliš falšovat. Dokonce i účetnictví bude transparentnější.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*