+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
wes-carr-377398

Proč se Elon Musk plete

15.10 2017 Žádný komentář

Elon Musk všechny uchvátil svým progresem a neoblomnou vůlí vydupat neexistující trhy na světlo světa. Nejdříve rozhýbal trh s elektormobily a podařilo se mu obstojně rozvinout i soukromý sektor vesmírného byznysu. V jedné věci se ale plete.

Přiznám se bez mučení, jsem Muskův fanoušek. Když ale čítám informace o jeho plánech na kolonizaci Marsu, říkám si, že to kvůli jedné zásadní věci nemůže myslet vážně. A jaká ta věc to je?

Rozmnožování

Samozřejmě, není problém postavit na Marsu základnu, ba dokonce celé město. Pravděpodobně si dokážeme poradit i s toxickou “zeminou”, která na Marsu je a vypěstujeme si nějaké jídlo, s  čím si ale neporadíme, je reprodukce.

Pokusy na chovu jednoduchých zvířat ve vesmíru ukázaly, že zvířata mají velké problémy zabřeznout a pokud se to podaří, potomci jsou neplodní nebo mají vážné genetické vady. Bez přirozené gravitace a se zvýšenou radiací není možné přirozeného rozmnožování. Například  snesená vejce nejsou kulatá, což je pro vývoj plodu celkem zásadní.

Můžeme si sice poradit s radiací, především tím, že se zavrtáme do “země” na Marsu, ale s čím si poradit nedokážeme, je nedostatečná gravitace. Mars má hmotnost jedné desetiny země. Problém by tedy nebyl jen s řídnutím kostí a deformacemi, ale prakticky není možné otěhotnět.

Samozřejmě můžeme lidi pěstovat a geneticky je upravit, aby tam netrpěli, ale to již nebudou lidé. Bude to jiná rasa a rozhodně se toho nedočkáme v nadcházejících 2 dekádách. Na Marsu tedy budeme mít pěknou, pěkně drahou základnu, ale trvalý život ve vesmíru není možný – prozatím.

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*