Lidé se již pomaluji seznamují s fakty, že v následujících několika dekádách se náš život změní mnohem více, než nám bude příjemné. Vědí to i jednotlivé vlády, které změny zahrnují do dlouhodobých strategií rozvoje. Bohužel to je tak jediné, co s tím dělají.
Čemu budou naše děti čelit?
Je dobré si uvědomit, čemu budeme my, ale hlavně naše zrovna dorůstající děti čelit. Výrazně se zvýší nezaměstnanost. Prohloubí se propast mezi chudou a bohatou částí obyvatel a pojem “pracující chudí” nahradí dnes tak početnou skupinu “střední třídy”. Tento trend již přichází a mimoděk přináší například radikalismus chudých evropských přistěhovalců (V Evropě je podíl chudých mezi 10 až 20 % podle států). Budeme ale řešit kromě práce i zcela zásadnější věci. Nedostatek pitné vody, jídla, úbytek lesů, ryb v mořích a klimatické změny -> největší příčiny migrace a konfliktů.
Obloukem se tak vrátíme na počátek industriální éry, která sebou nesla téměř identické problémy. Jen nyní jsou ve větším měřítku. A právě to měřítko je důvod, proč si s ním vlády nedokáží poradit, zatímco podnikatelé přinášejí na trh nová řešení prakticky každý den.
Vláda si hraje na svém písečku
Podstatou vlády je hájit zájmy svého lidu a své země. A právě zde narážíme na zásadní bod, kde dnes politika selhává. Jakmile totiž přijdou problémy, jednotlivé státy začnou hájit své zájmy a nikoliv lidí jako celku. Ostatně, nic jako světový senát neexistuje (zatím) a k volbám do evropského parlamentu u nás mnoho lidí nepřijde. Není pak divu, že Německo porušuje dohody a syslí si na bankovních účtech větší přebytek, než kolik je povoleno (ty peníze pak chybí v oběhu ostantních států a až bude krize, budeme si je draho půjčovat) . Nemůžeme se divit ani tomu, že Čína neřeší nelegální rybolov a čínské rybářské lodě decimují světové oceány, aby tím levně nakrmily lidi i prasata, které pak opět snědí lidé. Politika je a bude vždy více či méně lokální.
Naproti tomu, podnikatelé jsou díky globalizaci a technologiím globální. Jednotlivé trhy pro ně má smysl spojovat a ne rozdělovat a co je důležitější, je zásadní aby spotřebitel měl peníze a byl zdravý. Podnikatel potřebuje prostředí ve kterém lze stabilně a dlouhodobě působit, kde se člověk cítí bezpečně a zdá se, že na rozdíl od lokálních politik lze podnikatelské záměry prosazovat více globálně. Ostatně už proto, že podnikatel v principu hájí zájmy svých zákazníků, jen na mnohem širším trhu než lokálně volený politik.
Podnikatelé prošli evolucí
Žijící generace si prošli obdobím nebezpečných ideologií, hospodářské krize a pak divokých let nástupu prvních kapitalistů. To u nás byly 90. léta, období privatizací, tunelů a ještě větších tunelů. Toto byl však trend všude ve světě – i podnikatelské prostředí prochází vývojem a začíná se někde na “Divokém západě”.
Dnes však otěže přebírají trošku jinak stavění podnikatelé. Stačí se podívat, kam směřují firmy jako Exxon Mobil, Philip Morris a tím nemyslím aktuální cenu akcií, ale jejich vliv na vývoj ve světě. Je nepochybně na ústupu.
V popředí jsou vědátoři, geekové, introverti a hipsteři ze Silicon Valley, kteří svět překvapují svými bláznivými nápady. Samozřejmě, i oni mají své ekonomikcé zájmy, ale zdá se, že řeší problémy lidstva mnohem více, než vlády.
- Elon Musk rozhýbal trh elektromobilů v léta zatuhlém automobilovém průmyslu.
- Řeší se život na Marsu a v dalších koloniích ve vesmíru.
- Bill Gates se chce vzdát svých peněz zdaněním robotů (zdanění investičního kapitálu).
- Google nám dá auta bezpečnejší než bezpečnost sama
- a Mark Zuckerberg dá chudým asiatům zadarmo internet.
Každý z těhto projektů má své ekonomické pozadí a každý z nich váš život ovlivní více, než to, zda bude přímá volba prezidenta nebo nikoliv. A když se teď společenství největších průmyslových firem USA odsoudilo Trumpovo rozhodnutí odstoupit od “klimatické dohody”, ukázaly tím víceméně jasný směr, kterým podnikatelé dneška směřují.
Doba Divokého západu v podnikání je již definitivně za námi, teď je čas dívat se skutečně do budoucnosti. Snad se něčeho podobného dočká i politika, ale s 4 letým volebním obdobím je to mnohem těžší.
To, aka bude buducnost, a ci je doba temna (v oblasti podnikania) za nami sa mozeme len domnievat. S cim suhlasim, ze podnikatelia maju vacsi zaujem, aby ludia na druhej strane zemegule sa mali lepsie. Otazka ale je, ci to chcu aj bezni ludia? Zamyslam sa nad tym, lebo narast preferencii extremisticky zmyslajucich politikov a populistov sa mi zda alarmujuci. Takymto sposobom moze vyjst aktivita progresivnych podnikatelov nazmar. Cital som, ze india zakazala Zukrikovi projekt internet kazdemu.
Súhlas,
i proto se věnuji těmto tématům nyní více. Extremismus a nacionalismus mohou pokrok skutečně zabít.
Myslím ale, že právě podnikatelé jsou ti, kteří jako jedni z mála jdou proti tomuto proudu, který je dúfajme jen na sezónu.