Čtu zrovna docela zajímavou knížku, kde jsem narazil na ještě zajímavější shrnutí vědecké studie, proč mají lidé štěstí – tedy někteří. A jiní by ho chtěli mít taky, ale myslí si, že nejspíš zalezli do smrkové houštiny a jsou popatlaní smůlou. Takže jak to tedy je?
ALBERT EINSTEIN TO VĚDĚL
Lék na všecky neštěstí světa nabízí teoretická fyzika. Už starý dobrý Albert věděl, že některé věci jsou velmi relativní. A tak ať si myslíte, že zrovna prožíváte “dobré časy”, nebo máte slabou chvilku emocionální bažiny a zažíváte “špatné časy”, v obou případech se mýlíte. Prožíváte prostě jen časy. Můžete si vybrat, jaké to jsou. Když se pak v čase posunete a ohlédnete se zpět, většinou řeknete “staré dobré časy”.
To neznamená, že na štěstí nevěřím. Naopak, štěstí je pojem, který můžete fyzicky prožít. Navíc jsem trochu ezo, takže nepopírám, že štěstí existuje. Jak však částečně potvrzuje tato studie – “každý svého štěstí strůjcem”.
5 bodů ke štěstí
Aktuálně čtu knihu “Ve svém živlu“, kde je jedna kapitola věnována přístupu a štěstí. V ní je odkaz na studii Psychologa Richarda Wisemana (autor knihy The Luck Factor), která byla provedena na zkušebním vzorku 400 lidí.
Samozřejmě vzorek je to relativně malý, ale relativní je celý pojem štěstí. Studie odhalila podobné vzorce chování, říkejme tomu třeba návyky, které měli lidé se štěstím. Lidé se “smůlou” se vyznačovali přesně opačným chováním.
1. Šťastlivci dají na intuici.
Následujete svůj vnitřní hlas, který vás vede? Někdy to není taková legrace, jak to vypadá, ale jak vidno, bohatě se to vyplácí :-).
2. Šťastnější lidé provádějí meditační cvičení.
S ohledem na to, že intuici rozvíjíte z velké části meditačními technikami se to nezdá tak divné, ale je to trochu překvapivé.
3. Maximalizace náhodných příležitostí.
Co jste si pomysleli když jste viděli úvodní obrázek? “jéžiš, černá kočka!” nebo “jeéé, černá košišta ?”. Pokud například “šťastný člověk” najde na zemi korunu, tak má podle průzkumu radost, jaké má štěstí. Nešťastlivec si odfrkne, že “zase našel jen pár drobných”. Tohle jde cvičit.
4. Očekávejte štěstí
Jak v myšlenkách zasejete, tak taky sklidíte. V jedné nejprodávanější knize světa je psáno “co jsi v mysli učinil, skutečně jsi učinil”. Asi to neznamená, že si máte jít vsadit Sportku a očekávat štěstí ve výhře, to je tuším pro vesmír moc konkrétní zadání, ale prostě buďte otevření příležitostem. Když to potvrdila Americká studie, bude to tak :-).
5. Přetavit smůlu ve štěstí
Poslední zmiňovanou věcí je schopnost lidí soustředit se na pozitiva a využití nepříznivé situace, kterou transformují v něco pozitivního. Určitě lze podobným způsobem nahlížet i na firmy. Víte co dělal například Netflix na přelomu tisíciletí? Půjčoval DVD a posílal je poštou :D. Kluci si prostě mohli říct “bad luck” a zabalit krám se ztrátou. To, ale neudělali a když vývoj technologií zabíjel půjčovny DVD jak na běžícím pásu, Netflix se znovuzrodil. V roce 2017 měli obrat přes 10 miliard dolarů. Kolik byste asi potřebovali půjčit DVD na takový obrat?
Štěstí prostě.
Takže až si příště pustíte televizní zprávy, nechte se od někoho štípnout a jděte si dát raději 15 minut meditace.
Jsou to totiž prostě “jenom časy” a jak s nimi jako lidstvo naložíme, je jen na našem přístupu. Pozitivní přístup chce trénink.