+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
lakerain-snake-207930

Proč je pracující chudoba vážný problém

Víte co znamená pojem pracující chudoba? Pokud ano, naučte to své děti nazpamět, budou to ve svém životě potřebovat. Ono to teď sice tak hezky zní, když je nezaměstnanost v ČR jenom 3 -4 %, ale pravda je, že nám nedávno shodili rating a přeřadili nás do rozvojových zemí. Jak to? No, sice máme všichni práci, ale dostáváme za ni totální ho*no. Nemusíme se však bát, ostatní státy nás v tom brzy doženou.

Pracující chudoba je nový standart 21. století

Možná jste někde četli, že mizí střední třída. Ano je tomu skutečně tak. Ze střední třídy se totiž stává pracující nižší třída a to nejen v ČR, ale i ve světě. Proto by nás zpráva o přesunu z vyspělích mezi rozvojové země prý neměla nijak znepokojovat. Stát si díky tomu může půjčovat za nižší úrok. Ale co lidi? Stát je evidentně důležitější.

Pravda je, že většina lidí na světě dnes pracuje, ale nemá možnost díky tomu nijak výrazně vyrůst. Zaplatí si jídlo, bydlení, dětem školu, maximálně jedou ročně dovolenou a to je vše. Žádná naděje na zlepšení v dohlednu. A pokud chcete vyrůst, většinou to můžete vyřešit jedině úvěrem, na který teď sice snáze dosáhnete, ale zase vás nadobro ukotví v pozici, ze které jste se vlastně chtěli dostat.

A tak sice máte práci, máte co jíst, zaplatíte si telefon, bydlení, internet a to je vše. Žádná naděje na změnu se nekoná. Mimochodem toto je hlavní důvod proč v USA vyhrál Donald Trump, protože pracující chudí už ztratili naději na změnu a tak radši volili okatě populistické řešení. V ČR je pak situace ještě horší. Průměrný plat je sice 27 000 (hrubého) ale dostane se na něj málokdo. Jinde v Evropě tak málo nedostává ani hajzlbába.

Bude hůř

I když se považuji za optimistu, nastává nepříjemné období. Asi jako když se vynalezl traktor a kombajn a spoustu lidí přišlo o práci na poli. Nebo když microsoft přišel s excelem a spousta účetních už najednou nebyla potřeba i teď probíhá další vlna změn, které na náš život budou mít hluboký dopad. V roce 2025 má být zautomatizováno asi 7% pracovních míst na světě. Nejdříve hlavně v továrnách v asii, ale postupně se díky autonomním technologiím a A.I. přesune automatizace i do dalších oborů.

Pro představu i v dlouhodobém plánu rozvoje ČR stojí, že je počítáno s negativním trendem rostoucí dlouhodobé nezaměstnanosti. Jen se tím žádný politik neohání.

Jeden příklad za všechny – prodej potravin

Lidé ve městech stále více nakupují potraviny online. V Londýně se prodá online asi 50% potravin. Díky tomu klesá počet zaměstnanců v kamených obchodech i počet obchodů. Zároveň on-line objednávku dokáže vyřídit méně pracovníků.

Pak tu máte robotické pokladny. V Čechách jsou zatím jen ve velkých obchodech, ale jinde jsou i v tom nejmenším obchodě, protože jsou levnější než lidská síla – a to i ta přistěhovalecká. Výsledkem je, že jsou lidé jen přisluhovači, již neprodávají, ale pouze doplňují zboží a řeší problémy. To zvládne méně kvalifikovaná pracovní síla za méně peněz.

Teď si ale představte, že přidáte jednoduchou aplikaci, která bude brát všechno zboží z pokladen prodané v reálném čase a třídit je do jednotlivých listů, které bude dávat doplňovačům zboží. Takový člověk pak pracuje dvakrát rychleji – nevozí na paleťáku zboží které není potřeba doplnit, nemusí procházet uličky, jednoduše jde na jistotu. No, takže mu zkrátíte pracovní dobu. Díky tomu ušetříte na odvodech státu výraznou sumu.

Další na řadě jsou profesionální řidiči, kterým odzvonilo. Budou sice potřeba, ale podobně jako prodavači v obchodech, i oni se stanou jen přisluhovači strojů.  Většinu času nebudou potřeba, budou jen sedět ve vozidle, které se řídí většinu času samo a pravděpodobně budou vyplňovat excelovské tabulky za někoho v kanceláři. A hádáte správně, ten v kanceláři dostane méně peněz, nebo přijde o místo. Ve výsledku všichni pracují, ale kratší dobu a za méně peněz. Za tuhle patálii mohou státy, které prakticky všichni do jednoho udělali z práce lidí největší náklad firem a také svůj největší příjem do státního rozpočtu.

Je z toho cesta?

Pokud se ptáte zda je z toho cesta, tak rozhodně ano. Jednak budete mít možnost získat více “part time jobů” za druhé máte možnost zvýšit svou kvalifikaci nebo rozjet nějaké své vlastní podnikání a přestat se spoláhat na firmy. Ruku v ruce s tím jde snižování nákladů při zachování životní úrovně. Spousta věcí a služeb totiž zlevní (zefektivní se), pokud je nebudou řídit a dělat lidé.

Řadu těch věcí můžete dnes získat díky internetu.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*