+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

Proč je mezi vedením a kontrolou propastný rozdíl

Ať už se jedná o volby, nebo vedení týmu, je podstatný rozdíl mezi kontrolou a vedením. Myslím, že si vedoucí málo uvědomují rozdíl mezi “vést zemi / kontrolovat zemi” a “vést tým / kontrolovat tým”. No a proč na tom vlastně záleží?

Co se tu dnes dočtete? (3 minuty čtení)

  • Skvělé firmy vedou jiné lidi jiným způsbem
  • Proč je snadné sklouznout ke kontrole místo vedení
  • Proč nám dělá kontrola dobře
  • Jak se vyvarovat kontrol místo vedení

K tomuto článku mě inspirovala skvělá kniha “Good to great” ve které Jim Collins popisuje, jak z průměrné firmy vybudovat skvělou společnost. Jde o velmi podrobnou a hloubkovou analýzu mezi firemními “trhači rekordů”. Nenajdete tam Facebook, Google ani Apple, ale firmy s delší časovou osou působnosti a úspěchu.

Autor sám přichází se svým týmem s výsledky, které neočekával. Mezi hlavní body knihy, které se k tomuto článku hodí patří:

  1. Nejdříve kdo a potom co
  2. Kultura disciplíny

První bod říká, že klíčové je dostat “do autobusu” správné talentované a vnitřně motivované lidi, a teprve následně řešit přímo s nimi “kam vyrazíte a na jakém sedadle bude kdo sedět”. Z výsledků pak jasně vyplývá, že firmy rostou přirozeně jen tak rychle, jak rychle dokážou tyto lidi nabírat. A pokud máte ve firmě špatné lidi, můžete mít sebelepší cíl a stejně to nebude fungovat. Což se bohužel děje hojně ať už ve firmě, nebo třeba ve vládě.

Když máte špatné lidi, je třeba je kontrolovat a narůstá byrokracie. Čím více nesprávných lidí vyberete, tím horší je situace. K tomu mám z knihy moc hezkou citaci:

“Gorge Rathman se této podnikatelské spirály smrti vyvaroval. Pochopil, že účelem byrokracie je kompenzace neschopnosti a nedostatku disciplíny, což je problém, který z valné části zmizí, když stavíte správné lidi na první místo. Většina firem vytváří svá byrokratická pravidla proto, aby řídila malé procento nesprávných lidí v autobusu, což ale zase správné lidi v autobusu odhání…”

A jak s tím souvisí KULTURA DISCIPLÍNY? Jednoduše. Správné vnitřně motivované lidi s morálním kompasem nemusíte hlídat a kontrolovat. Skvělé firmy se od dobrých firem v tomto hodně liší. Volí si k sobě správné lidi.

Proč je snadné sklouznout ke kontrole místo vedení

A tam někde je zakopaný pes. Jak vyberete správné lidi? Jedině tak, že je vybírají správní, zodpovědní a motivovaní lidé s nastaveným morálním kompasem. Jenže kdo vybírá lidi do firem a podle čeho? Vybírá je většinou HR manažer, který se soustředí spíše na zkušenosti a praxi, kterou lze ověřit. Zda umíte excelovské tabulky ověříte snáz, než zda-li jste opravdu pracovití a máte dobré srdce.

Přitom se ale právě u skvělých firem ukazuje (viz. zmíněná kniha), že se těmto firmám opakovaně vyplácí najímat  pro danou pozici “nekvalifikované ale správné lidi” místo lidí s odbornou znalostí. Excel a jazyky totiž lidi naučíte snáz a rychleji, než základy  podnikatelské etiky.

Čím větší procento nesprávných lidí sedí v autobusu, tím snazší je sklouznout ke kontrole, namísto vedení.

Proč nám dělá kontrola dobře?

Kontrola je zajímavý fenomén a z psychologického hlediska je od vedení na míle vzdálená. Kontrolou můžete zaměstnat prakticky kohokoliv. Takže jakákoliv nesprávná osoba může kontrolovat práci dalších lidí. Zároveň ji to dává pocit moci a kontrolovanému pocit produktivity. I ten, kdo kontroluje, může tento “výkaz produktivity” předat dál. Takže si všichni vykážeme, co vše jsme dělali a kolik času nám to zabralo, abychom to mohli reportovat a další lidé mohli být zodpovědní za výsledky.

Čísté vedení (leadership) je namísto toho věc obtížně identifikovatelná, špatně reportovatelná. Nemůže ji také dělat každý, ale jen “správný člověk na správném místě”. Zároveň na vedoucího padá mnohem větší tíha zodpovědnosti, protože potřebuje správně vést správné lidi. Podle mne je to ve skutečnosti taková funkce zametače a uklízeče, který správným lidem pomáhá odklízet překážky, aby mohli dělat ty správné věci.

Jak se vyvarovat kontrol namísto vedení?!

To již myslím vyplynulo z předchozího. Klíčové je mít správné lidi na správném místě (vnitřně motivovaní s morálním kompasem). Pak jednoduše vidíte, že se věci dějí správně. Je potřeba začít od shora, protože každý je pak zodpovědný za to, aby měl pod sebou správné lidi na správném místě a je vnitřně motivovaný, aby se tak stalo.

Teď budou další volby, tak na to myslete nejen v podnikání. Je to klíč ke skutečně dlouhodobému hospodářskému růstu, jak dokazuje sesbíraná studie v knize.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*