Čtu teď knížku Superinteligence a je tam jedna moc pěkná krátká pasáž o koních. Knížka sama o sobě je o Umělé inteligenci, respektive Superinteligenci, která ji bude následovat. Vyžaduje docela dost přemýšlení, takže i tento článek přeložený do „lidštiny“ bude podobný.
Jak koním ne/prospěly povozy
Tato pasáž je velmi jednoduchá. Přesune vás přibližně do roku 1915. Tehdy byla velmi vysoká poptávka po „koňské práci“. Ke koním se ve velkém připojily pluhy a povozy a kůň s tímto upgreadem se stal naprosto úžasným a vysoce produktivním pomocníkem. Svým způsobem byl logickým řešením při ukončení otrokářství.
V roce 1915 tak bylo v USA přibližně 26 milionů koní.
Pak ale přišlo vylepšení povozů a pluhů. K vozům i pluhům se připojily první motory. Vznikly stroje, které snížily poptávku po koňské práci. Do začátku padesátých let zůstalo v USA pouze přibližně 2 miliony koní. Ten zbytek (92 % populace) skončil na řeznických pultech, protože pro ně nebylo jiné využití. Koně neměli odbory, to je důležitý rozdíl oproti lidem, a tak jednoduše 92 % populace zaniklo během pouhých 35 let?!
Průmysl 4.0 ne/přináší 3 nová pracovní místa na jedno zaniklé!
Jestli se ptáte, kdy jsme lidi vylepšili o ten pomyslný povoz či pluh, tak toto se již dávno stalo. Máme auta. Místo pluhu máme telefon a počítač s internetem. Přibližně posledních 40 let jsme se těmito povozy a pluhy velmi urputně vybavovali a ekonomika rostla nevídaným tempem. Nejen v USA, ale na celém světě. Stejně tak počet tahounů – lidí.
Nyní přichází upgread ještě rychleji. Podobně jako dlouho trvalo masově začít používat povozy, ale poměrně rychle jsme začali využívat páru, elektřinu a stroje. Tento upgread schováváme za umělou inteligenci a průmysl 4.0.
Jeho průkopníci na reálných číslech ukazují, že funguje něco jako 1:3. Na jedno zaniklé místo vzniknou prý tři místa nová. Již toto lze rozporovat, protože sice vzniknou 2 nová místa na západě, ale mezitím ztratí práci „10 dětí v Číně a Bangladéši“. Ale to nechme stranou. Je to jen první fáze, velmi podobná rozvoji “koňské síly” a ta další přichází rychleji.
Naše ne/efektivita již nebude třeba.
Auta se řídí sama, lidé jich nepotřebují tolik. Stroje začínají řídit stroje. Začnou se programovat. Odstraní neefektivní lidskou práci ze stavebnictví, výroby i zemědělství. Ty technologie, již dnes jsou dostupné. Stačí je jen vylepšit. Nenahradí všechnu práci, jen středně dobře placenou a v některých oborech i tu velmi dobře placenou. Po přečtení článku o Ekonomice jako Otesánkovi se můžete zeptat na otázku, co bude s člověkem?
Na závěr buďme pozitivní
Pozitivní zpráva je, že neexistuje žádné řeznictví na lidské maso, nemělo by zákazníky. Koně jsme snědli. Navíc máme odbory a volby, které na(ne)štěstí celý proces trochu brzdí. Je ovšem velmi vysoká pravděpodobnost, že lidská populace se bude velmi prudce snižovat. Ostatně, ekonomika již člověka nebude pro svůj růst potřebovat. Žije si sama svým životem.
Zatím toto nikdo nechce říci nahlas, to je jasné. Ale populace již roste jen kvůli prodlužujícímu se životu. Ne kvůli novým dětem. Dětí bude ubývat a staří dříve či později odejdou. Je to přirozený proces. Populace, která zůstane a přečká nadcházejících 100 let bude menší (pravděpodobně výrazně menší). Za to bude žít v blahobytu. V takovém, jaký si dnes neumíme představit. Začne znovu narůstat.
Ostatně, s nárůstem blahobytu člověka začala populace koní opět růst. Dnes je ze 2 milionů koní pětinásobek. Přibližně 10 milionů koní v USA, kteří již nedřou na poli. Mají výstavní podestýlku, skvělé seno a občas svezou člověka jen tak pro potěšení. Stejně tak tu zůstaneme my pro stroje a ekonomiku. Budeme je rozvíjet a dělat jim společnost, aby byly dokonalejší a lidštější.
Čas běží…