+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)

Proč by podnikatel měl mít přehled o ekologii

Ekologie zkoumá vztahy mezi organismy a jejich prostředím. A právě z těchto vztahů lze vycházet i v rámci ekonomie a podnikání. Přinést to může zajímavé ovoce.

Ekonomický systém 4.0 = EKO systém

Věříte na zákon o zachování hmoty a energie? Pokud ano, není snadné pochopit, že abychom mohli bohatnout, musí jiní chudnout. Tisk nových peněz nepomůže – přichází inflace. Nejde však jenom o to, že by museli chudnout lidé, momentálně chudne hlavně příroda a životní prostředí.

Z planety prostě „mizí“ všechny volné zdroje: Ryby, pitná voda, ropa, dřevo, pralesy, zlato, ale dokonce i věci, které nás ani nenapadnou. Například fakt, že mizí písek (ten použitelný do betonu) tak rychle, že za pár (maximálně) desítek let se klasický beton vůbec nebude vyplácet.

Jsou to příklady, které jsou na první pohled velmi vzdálené podnikání, není to ale úplně pravda. Vždy je třeba koukat na dlouhodobou perspektivu. A u ní je potřeba zamýšlet se nad přínosem a rovnováhou.

Příklady, které se mi líbí:

  • Google: Hromadí obrovské příjmy z reklam, ale služby pro 99,9 % uživatelů zdarma
  • Facebook: Hromadí obrovské příjmy z reklam, ale služby pro 99,9 % uživatelů zdarma
  • Amazon: Likviduje masivně konkurenci, ale trvale snižuje ceny produktů pro koncové spotřebitele.
  • Autonomní vozy: Sníží masivně počet pracovních míst v automoto, ale sníží nehodovost, počet přestupků i potřebu vlastnit vůz.
  • Virtuální měny: Sníží inflaci a nakonec změní i daňový systém (danit se bude férověji na vstupu).
  • Airbnb, Uber: Kdokoliv si může přivydělat, ale zároveň umožňují vyhýbat se zákonným povinnostem.

Každá z těchto služeb / produktů má zatím nevýhody, ale klady pro uživatele významně převyšují negativa. Co je nejdůležitější, v dlouhodobém horizontu snižují životní náklady jednotlivce, snižují spotřebu a závislost na práci, přitom vedou ke zvýšení životní úrovně. Proto je s klidem mohu zařadit do nového EKOsystému pro podnikání v novém tisíciletí. 

Při přemýšlení nad produkty a projekty se vždy zamýšlím nad tímto rozměrem. Zda jako celek přinese tolik užitku a výhod, aby to vyrovnalo „škody“ ( náklady), které vzniknou bude-li se realizovat.

Doba už se mění

Myslím, že doma se výrazně mění. Zatímco vyspělé státy Evropy toto pomalu začínají chápat a snaží se přizpůsobit, USA otočila kormidlo a zkouší se defacto vrátit do 20. století. I selským rozumem lze odvodit, že se to nemže podařit.

Nakonec ukáže čas, zda pokus udělat z dnešního EKOnomického systému nový EKO systém má smysl, nebo již je třeba příliš pozdě.

Zatím vše nasvědčuje tomu, že 21. století budou dominovat nové obchodní modely, sdílená ekonomika, blockchain, internet věcí, umělá inteligence. To jsou všechno obory, kde lze stavět nový ekosystém od nuly a vytvořit tak větší hodnotu pro lidi.

O tom, jak tyto technologie využijeme nakonec rozhodnou z velké části podnikatelé a já věřím, že  se rozhodnou zodpovědně. Alespoň tedy někteří.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*