+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
online vzdělávání

Přichází nová éra vzdělávání?

Přemýšlím nad spoustou věcí, pro většinu lidí nedůležitých. Zamýšlím se třeba nad tím, jak dát lidem internet zdarma nebo jak oprostit platby od nesmyslných bankovních poplatků. Většina z těchto věcí má nějaké řešení. Jedinou věcí, nad kterou mi zůstává rozum stát, je vzdělávání.

Vzdělávání

Většina konfliktů na světě nevzniká z nedostatku prostředků nebo kvůli etnickým problémům. Konflikt vzniká jen a pouze na základě nedostatku vzdělanosti – nedostatku „vědění“. Čím více víte, tím spíše hledáte a nalézáte řešení.

Na vzdělání (vědění) je největší potíž, že se předává z generace na generaci. To je jeden z důvodů, proč se nedaří udělat nějakou rozumnou reformu vzdělávání. A tak dál předáváme zažité a naprosto scestné myšlenky, ba dokonce nepravdy, z generace na generaci. Pokud bychom začali přenášet na celé planetě vědomí a znalosti všem lidem novou metodou, výsledek bychom mohli změřit až za dvě, tři generace – a to je, upřímně řečeno, pozdě.

Společnost rozdělená

Největší trabl je v naší neschopnosti uchopit věc nikoli na základě našeho omezeného úhlu pohledu, ale v rámci kontextu celé lidské společnosti. Takzvaně „pro dobro všech“.

Jsou třeba lidi, kteří nadávají, když někdo dá dětem do ruky tablet, a raději svým dětem dávají dřevěné kostky; televizi jim pustí až v 6 letech, když půjdou do první třídy. Další skupina je z technologií nadšená, takže to zas přehání. Pak je tu skupina lidí, kteří jsou tak hloupí, že o tom ani nepouvažují.

Přemýšlím, jak uchopit vzdělávání novým způsobem. Je jisté, že potřebujeme využívat moderní technologie. To je jediný způsob, jak dostat ty nejlepší informace zábavnou formou k co nejvíce lidem.

Představte si platformu

Představte si platformu, kde by nahrávali nejlepší učitelé a nejchytřejší mozky světa ty nejkvalitnější výukové hodiny na cloud. Místo toho, abychom se snažili školství zprůměrovat, otočil by se směr.

Místo toho, abychom se učili průměrné informace od průměrných učitelů, učili bychom se zajímavou formou od těch nejlepších lidí z různých oborů. Klidně z domova, či naopak z druhého konce světa. Do školy bychom si pak chodili dělat „domácí úkoly“ a již průměrný učitel by nám tam pomohl zorientovat se v tématu a mohl by s každým pracovat více individuálně.

Místo toho, abychom ve škole učili děti, že spolupráce se trestá pětkou, mohli bychom v ní rozvíjet spolupráci na mnohem složitějších úlohách – pak i ten nejobtížnější matematický příklad by byl najednou mnohem snazší.

Sám natáčím vzdělávací on-line programy zaměřené na podnikání a marketing. Vím, že to samo o sobě není cesta. Cesta je, aby ruku v ruce s on-line vzděláváním šla i dostupnost informací všem lidem na planetě a zároveň aby se naprosto změnil způsob výuky ve školách. Jinak lidstvo nečeká nic moc dobrého. Místo sedění a poslouchání bychom si tam měli chodit povídat. Dříve jsme si povídali doma, to ale pomalu mizí. Stále více času mlčíme a jsme na netu nebo u TV. Škola je tedy místo, kde se má komunikovat, ne mlčet a poslouchat. Výuková videa si mohu zkouknout klidně cestou do školy.

Zároveň si představte, jaké úspory ve školství dosáhnete.

Potřebujete jen přidat internet do každé školy, projektor do každé třídy – a to je vše. Potom můžete zkrátit pracovní dobu učitelů, protože většina testů se opraví poloautomaticky on-line. Taky můžete pár učitelů vyhodit – stejně to často dělají lidi, které to už vůbec nebaví a kteří učí 30 let v kuse stále stejným způsobem. Myslím, že už jsme dál.

Místo „buzer agenta“ by role učitele byla v pozici autority, která pomáhá řešit složité úkoly, jež žáci aktuálně probírají mezi sebou.

Ještě nemám úplně vymyšlené, jak to udělat, aby to šlo zavést. Staré učitele novým kouskům nenaučíš, dokonce i starší rodiče se budou bouřit proti novým způsobům výuky. Přitom však tahle změna je potřebná jako sůl.

Nepotřebujeme mít na každé škole učitele na matiku, potřebujeme jednoho super top učitele, který to jednou nahraje vtipným a pochopitelným způsobem na net a učitel ve škole to jen dětem pomůže aplikovat.

Tímto způsobem zlevníme výuku a zpřístupníme ji do celého světa. Odstraníme konflikty rozdělených společností a naše děti možná vyřeší všechny problémy, které lidskou rasu ohrožují.

Pokud máte nějaké nápady, jak vylepšit vzdělanost ve světě, nebojte se připsat komentář. Pokud chcete začít využívat výhod online vzdělávání, mrkněte se na online zisky.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*