+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
markus-spiske-MXX1-_jNOu4-unsplash

PŘED ŠIKANOU SE NESCHOVÁŠ – aneb každý pátý obyvatel Evropy je teď ve válce

Nebaví vás sledovat válku? Mě taky ne. Ale moje práce je o vyhodnocování situací a přijímání rozhodnutí. To se teď docela hodí. Začneme třeba už tím, že přímo ve válce je nyní přes 20 % populace Evropy. Ještě chcete zavírat zrak? Tak pojďme o pár kroků dál a vyhodnoťme co skutečně zastaví válku.

KOLIKA LIDÍ SE KONFLIKT TÝKÁ

Chcete-li pochopit skutečný potenciál rizika, mrkněme se na jednoduché číslo. Na Evropském kontinentu žije přes 750 milionů lidí. Z toho žije 145 milionů v Rusku (77 % populace žije na evropské části země) a 45 milionů na Ukrajině. K tomu ale přičtěte státy, které podporují Putina. V Evropě je to minimálně Bělorusko S 10 miliony obyvatel coby supportní stát. Dokonce přiznali, že některé rakety odpalovali přímo oni.  Dále se na straně RF angažují bojovníci z dalších zemích údajně až v desetitisícových počtech, což je defacto přímé zapojení. Ale i když vynecháme tyto země, vychází to, že je nyní ve válce každý pátý obyvatel Evropy. Plus nepřímo zapojené státy.

Útok na Polsko by v Rusku podpořilo více než 70 % dotázaných. A i když to může být zkreslené, rozhodně to Putina nepovede k úvaze, že taková věc je špatný nápad.

Může konflikt skončit?

Aby mohl skončit jakýkoliv konflikt, musí ho chtít ukončit obě strany. Nefunguje to tak, že vy se prát nechcete, tak vás útočník přestane mlátit. V tomhle to prostě funguje spíš jako šikana. Začne vás mlátit ještě víc.

JAK VYPADÁ SKUTEČNÁ ŠIKANA

Vzpomeňte si na školní léta. Jednoho dne si vás vyhlédne tlusťoch z 8. B. Nejdřív se neděje nic vážného, strčí do vás na chodbě, rozlije se vám pití a vy se polijete. Lidi okolo se začnou smát. Tlusťoch se ušklíbne a omluví se. Příště už vám sebere svačinu i to pití. Nebráníte se? Ok, příště už dostanete pěstí do břicha. Bráníte se? Príma, může přitvrdit.

A když by vás náhodou napadlo, že si ho udobříte tím, že mu začnete nosit svačiny začne vám brát i kapesné. Vždy vám nezapomene pohrozit, že jestli něco řeknete učitelce, skončíte hlavou v záchodové míse.

A pokud jste spolužák, který se jen dívá a zkouší hromotlukovi domluvit, pošle vás do háje.

JAK SE PŘED ŠIKANOU BRÁNIT

Před šikanou existovali jen dva způsoby ochrany.

a) Můžete přestoupit do jiné školy = utéct. Bohužel, pokud je vaší školou celá planeta, přestupuje se poněkud obtížně.

b) Můžete mu rozbít hubu a ztrapnit ho takovým způsobem, že ho to prostě přestane bavit. Pokud na něj nestačíte, musíte mít partu kamarádů, kteří vám s tím pomůžou. Bez toho jste nahraní. Ukrajina se rozhodla bránit, ale kamarádi ji prostě chybí. Opravdu nestačí, že ji koupíme svačinu, aby měla co Putinovi dávat.

Je třeba si uvědomit, že obětí šikany se nikdy nestane ten silnější. Páťák nešikanuje osmáka. Maximálně se ho snaží od útoku odradit, nebo mu ublížit nenápadně, třeba mu načůrat do bot v šatně. A proto aktuálně Putin zkouší nachcat do bot úplně každému na západě. Ví, že když to udělá jen někomu z nás a každému v jinou dobu, nepůjdeme ho za to zmlátit.

CO SE STANE KDYŽ NECHÁME PUTINA UHRÁT REMÍZU

Aktuálně “západ” nechává uhrát Putina pro něj výhodnou remízu. Pravděpodobně téměř takovou o jaké Putin snil. Tedy má v držení jih Ukrajiny a odřízl ji od globální námořní dopravy. Nakonec, protože ho necháme, podrží a rozšíří svá východní území. Pak vše kolem zaminuje, občas bude střílet dělostřelectvem a raketama a bude čekat.

Ukrajina je bez východního a jižního území nesamostatný a do budoucna nefunkční stát. Západ je dobrý tak na pěstování obilí. Průmysl, nerostné bohatství a mezinárodní obchod se odehrávají na “državách”, které by držel Putin. Z Ukrajiny se stane Československo bez Sudet, jsou to špagety bez omáčky…

A ano, Putinova ekonomika bude v těžké recesi. Tak těžké, že jedinou další možností je “válečný režim řízení”. Jen tak si ospravedlníte utrpení a hlad vlastních lidí. Takže se oklepe, a po tom šup šup. Po ztrátě aktuálního území dojde na Ukrajině k politickému i společenskému rozvratu. Co je ještě důležitější, i kdyby se to nestalo, reakční doba na další agresi už nebude stačit na ochranu této země. Proto si ji brzy vezme celou. Tím pozře i 2. nejpočetnější armádu v Evropě, podobně jako Hitler získal v Československu 40 divizí.

Následovat bude nepochybně Moldávie. Tam už má totiž “enklávu” Podněstří se samozvanou republikou, která mu již odeslala zvací dopis dávno. Co udělá dál? Nepochybně se pokusí rozdmýchat “balkánský konflikt”. Ostatně na tom již pracuje a můžeme jen očekávat, kdy se pokusí o rozdělení Bosny pomocí místních Srbů. Ostatně, již se na tom pracuje.

Mezi tím si podrží svého kamaráda Orbána a pak už je na řadě Polsko. Někdo říká, že pobaltské republiky…

Říkáte si, no jo, ale to bude trvat dalších dvacet let. Za dvacet let “míru” přece remíza stojí ne? Obávám se, že se pleteme.

PUTIN MAKÁ RYCHLEJI NEŽ SI MYSLÍME

Náš velký omyl je, že říkáme, že Ukrajina je první na řadě. Není! Dokonce i když zmíníme Čečnu a Gruzii, je výčet velmi omezený. Jeho válečné úsilí zrychluje. Jeho práce na destabilizaci Evropy se stupňuje.

Pro představu (budu rád za doplnění):

1 992 – Válka v Moldávii (“nezávislost Podněstří”).

1 994 – První čečenská válka.

1 994 – Válka v Gruzii.

1 999 – Druhá čečenská válka (válka v severním Kavkazu).

2 008 – Válka v Gruzii (Jižní Osetie)

2 014 – Obsazení Krymu.

2 014 – Vyhlášení Luhanské a Doněcké lidové republiky.

2 015 – Válka v Sýrii (Rusko se zapojilo v roce 2015)

2 020 – Druhá válka o Náhorní Karabach (vstup ruských mírových jednotek).

2 021 – Upevnění moci v Bělorusku (potlačení opozice).

2 022 – Invaze na východní část Ukrajiny.

To máte využití armády každé dva roky. Modus operandi je téměř vždy stejný. A co bude dál? Jak jsem psal výše, zbytek Ukrajiny, Moldávie, Balkán a pak už jsme u nás.

Putin teď obsazuje každý rok jednu zemi

A ano, většinou na to nepoužívá vlastní lidi. Ostatně i teď raději nechává masakrovat lidi z dalších států, ať už Araby, nebo nezkušené kluky z Luhaňsku a Doněcku, které doslova nechává masakrovat. V ideálním případě vyvolá takový konflikt, díky kterému jej nakonec země pozve jako nutnou ochranu.

Dokud bude Putin u moci, tento stav se bude zhoršovat. Budou trpět Ukrajinci, budou trpět Rusové, a ano, budeme trpět i my. Byť třeba jen ekonomicky a tím, že se budeme starat o zástupy dětí na útěku. Bude trpět celý svět. nakonec budeme muset zasáhnout, tak jako tak.

Abychom se vyhnuli válce, musejí se jí chtít vyhnout obě strany.

Poznámka: Přiznávám se, tento článek je subjektivní hodnocení situace. Můžete mít jiný názor. Dokonce vás nikdo za jiný názor nezavře na 15 let do vězení. I to je myslím důvod k zamyšlení, zda za tohle nestojí bojovat už nyní.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*