+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Angel Oak tree near Charleston

Podnikatelé v Česku jsou jako stromy v lese dubovém

Česko má rekordní počet podnikatelů. V naší maličké zemi je podnikajících subjektů kolem 1,5 milionu. Ve srovnání s Německem (s jeho cca 2,2 miliony subjektů) je to tak trochu zázrak. V takovém množství se najde samozřejmě velké množství plevele. Proto jsem udělal analýzu vývoje a zjistil, že je to stejné jako v pořádném lese.

Vývoj lesa od prvního semínka

Viděli jste někdy, jak vzniká les na zelené louce? Má to stejné podobnosti jako vývoj našeho trhu od revoluce.

  1. Vítr přinese první semínka

Nekosená louka velmi rychle zarůstá. A to se stalo po sametové revoluci. Předtím udělal režim z naší země doslova zelenou louku, na které potíral jakékoliv podnikání. Po pádu okamžitě začala tahle louka zarůstat plevelem, ale i semeny kvalitních projektů, které přinesl vítr finančních investic od nás i ze všech koutů světa.

  1. Kolem prvních semínek vznikají ostrovy

Každý druh stromu, doslova každé semínko, které tu a tam vzejde, začne rychle růst vzhůru a zanedlouho kolem něj začnou růst další projekty, které ten první buď kopírují – jsou stejného druhu, nebo využívají synergii, spolupracují a rostou vedle sebe, protože pak je šance na přežití větší.

  1. Vyroste les náletových dřevin

Ajajaj, zanedlouho je s loukou šmytec. Celá zaroste stromy a keři, bohužel to ale není žádný krásný les. Je to les plný trnů, spadaných větví a náletových dřevin, které se snaží růst za každou cenu a vytěžit z okolí vše co lze a nic nedat nazpět. Takový les byste si na procházku nevybrali, je plný vytunelovaných kampeliček, pyramidových systémů a laciných kopií silných značek.

  1. Konec náletových dřevin se blíží

Období náletových dřevin trvá bohužel docela dlouhou dobu. Podle oboru je to 5 až 40 let, než se půda vyčerpá (vyčerpají se kapsy a trpělivost lidí) a náletové pichlavé dřeviny z valné většiny popadají a odumřou.

  1. Zůstanou jen silné stromy

Přichází čas radosti a prosperity. Silné duby, buky, lípy a kaštany se tyčí do výšin a jejich plody poskytují obživu zvířátkům a lidem, kteří se procházejí v rozlehlém lese plném překrásných zákoutí a panoramatických výhledů. Máme se tedy na co těšit, ale…

Každý obor má svůj les

Obdobím překotného růstu, plného popadaných firem, projektů a náletových podnikatelů, kteří chtějí jen těžit a nic nedávat, si potřebuje projít každý obor. Jak jsem již psal, tento cyklus je v každém oboru trochu jiný. Zatímco u benzínových čerpacích stanic zřejmě budeme čekat 100 let, u rychlých občerstvení se situace mění po dvaceti letech. Na internetu jsou tyto změny vidět mnohem rychleji.

OZ_728x90

Jeden příklad s dárkem

Jeden příklad za všechny je majitel a zakladatel firmy SmartEmailing, David Kirš. Přinesl na český trh úplně nové semínko, které je dnes známé jako infomarketing. Jeho základní myšlenka, nejdřív pomáhej a až potom prodávej, oslovila desetitisíce lidí napříč spektrem. Protože ve větší míře jako první prorazil na poli e-mail marketingu a infopodnikání, vyrojila se kolem něj samozřejmě řada projektů, které připomínaly známé náletové dřeviny z lesa.

Tento boom již odeznívá a les kopií a náhražek pomalu mizí. Zůstává pár kvalitních stálic. Je vidět, že David obstál, se svým semínkem prorazil a dnes je z něj silný statný strom, který odolal. Jeho firma rychle roste, dává lidem práci – a co je důležitější, rostou i jeho zákazníci.

 

Získáte ji na této stránce. Kniha je plná praktických rad, jak začít. Ale uvidíte sami.

Tuto knihu již doma mám a považuji ji za jednu ze dvou nejdůležitějších knih, které jsem držel v posledních dvou letech v ruce. Stojí za přečtení.

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*