+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

Podnikání je jako hraní pokeru. Začínáme vyhrávat – díl první

Vydat se na cestu pokerového hráče není pro každého a především ne pro ty, co si nemohou dovolit prohrát. U podnikání je to podobné. Vždy musíte zvážit riziko toho, co se stane, pokud tuhle hru prohrajete. Přitom ale nejde o to, jak velké je riziko krachu. Mluvíme tu o tom, co Vám zbude, pokud zkrachujete. O co přijdete? (O rodinu, auto, dům?). Pokud vám vychází, že budete pár měsíců na sucharech, klidně si tuhle hru zahrajte. Zkuste si na zkoušku hladovět jednou týdně. Je to tak hrozné? Nezapomeňte si ale spočítat, jaké karty by mohla mít vaše konkurence. 

Začínáme vyhrávat

Jak hrajete poker? Čekáte, až vám přijdou dobré karty? Tak to proboha nedělejte. Jsou jen výjimečné případy, kdy někdo přijde na trh s dokonalým produktem/ službou a vyhraje. Je to jako čekat na to, až budete mít v ruce AA. Navíc šance, že prohrajete s vysokým párem, je hodně vysoká. Samozřejmě že hrát s dobrými kartami je skvělá výhoda. Můžete se perfektně starat o zákazníky, prodávat skvělé výrobky a žít si docela slušný život. Vždy ale přijde chvíle, kdy vám karty nechodí. Stává se to každému. Je ale pár triků, které vám s tím pomůžou.

Bankroll management

Tak jako v pokeru, i v podnikání vítězí ti, kteří si nejlépe spravují svůj bank. Musíte přesně vědět, kolik smíte prohrát a kolik chcete získat. Podnikání není jako klasický pokerový turnaj. Spíše ho vidím jako online kasino, kde si hráči stále přisedají.

OZ_728x90

Nejukázněnější hráči (podnikatelé) vždy svůj bankroll pečlivě hlídají. Když přijde“období sucha“ můžou si dovolit velký půst. Jak jste na tom vy? Necháte se vyhecovat nebo počítáte riziko? Ve skutečnosti vůbec nejde o to, jestli začnete podnikat na úvěr nebo máte peníze našetřené. Pokud víte co dělat a hlídáte si bank, nikdy neprohrajete. A co když i přesto prohrajete? Kupte si suchary. Na začátku jsme si přece řekli, že o nic vážnějšího nehrajeme.

Patřit mezi nejlepší hráče není tak těžké

Teď k tomu, jak hrají ti nejlepší. Nejlepší hráči se vůbec nemusí koukat na své karty (produkty, služby). Jsou schopni sami sebe přesvědčit, že mají „ty nejlepší“ a co je nejdůležitější, dokážou to prodat. Pokud sami sebe přesvědčíte, že právě vy máte ty nejlepší karty, můžete ostatní přesvědčit o tom samém. Nikdy tedy nedělejte nic, o čem nejste přesvědčení. Buďte velká ryba, plavte a nebojte se velkých hráčů. Máte přece nejlepší karty. Jen na jedno nezapomínejte – na bankroll management. Protože nejlepší karty může mít každý. V tom vidím krásu života.

“Někdy uděláte chybu a stejně vyhrajete, jindy to nejlepší a prohrajete. Trik je v tom vědět, kdy je ten správný čas udělat něco špatně.”

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*