+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)

Získejte peníze na rozvoj podnikání

5 způsobů, jak si sáhnout na peníze do podnikání.

Peníze jsou pro podnikání totéž co cukr pro sportovce při závodu. Bez volného kapitálu profesionálních výsledků nedosáhnete. V  Čechách máme 991  446 živnostníků a 411 tisíc firem a všichni řeší totéž; neustále jim chybí provozní kapitál na tolik důležitý rozvoj, propagaci, inovace a růst. Čím to?

„Až polovina firem zkrachuje kvůli neuhrazeným fakturám.“

Velké firmy nás postupně likvidují. Jen blázen si myslí, že cílem velkých firem je dodržovat pravidla volného trhu. Na to má ve skutečnosti dohlížet náš stát, moc se ale nesnaží. Průměrná doba splatnosti faktur je 50 dní – a to i přesto, že oficiálně platí maximální splatnost faktury 30 dní. Ze zkušenosti není neobvyklá splatnost faktury 3 měsíce, a když ceknete, firma vám ukáže prostředník – a můžete si hledat nové zakázky.

Situace je jedna z  nejhorších z  celé Evropy a až polovina firem zkrachuje kvůli neuhrazeným fakturám. Potíž je, že bez větších zakázek firmu neuživíte, a tak se neustále budete potýkat s  cash flow. Je proto potřeba začít využívat efektivní řešení, jak se s  tím vypořádat, nepřijít o zakázky a ještě vydělávat peníze.

VOLNÁ LIKVIDITA JE ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÁ

Ruku na srdce, podnikatelé si často na hrobníkovu lopatu sami naběhnou. Ne- uvědomují si, že s  likviditou nepracují efektivně a ženou se do průseru.
Firma například drží velké skladové zásoby, které netočí. To zvyšuje výdaje na skladování a nese další náklady i nescho-pnost „točit peníze“. Další příklad je financování nemovitého majetku, nákup vozů
a podobně. Pokud máte výrobní halu nebo sklad, leží vám v  něm spousta peněz. Přitom tyto peníze můžete částečně uvolnit zpět do oběhu. Tyto peníze vám mohou vydělat další peníze.

A hlavně, máte-li peníze někde vázané, pak stačí, aby vám pár odběratelů zpozdilo platbu za fakturu, do toho přijde doplatek na daních – a už se dostáváte na tenký led, pod kterým číhá insolvence a konkurence, která chce sežrat vaši firmu.

Na této stránce se podíváme na možné zdroje financování a způsoby, jak rychle získat kapitál.

Crowdfunding

Potřebujete-li rychle získat finanční prostředky na nové projekty nebo rozšíření vaší provozovny, je crowdfunding šikovné řešení, jak zkombinovat propagaci vaší myšlenky se získáním volných prostředků. Jedná se o hromadné financování, kdy na vaše podnikání přispějí lidé a firmy, které váš projekt zaujme. Nezískávají podíl, ale kupují si například nově vzniklé produkty.

ČÍST VÍCE ...

Crowdfunding je vhodný hlavně pro projekty, které jsou něčím unikátní, zajímavé, inovativní, kreativní a vyplňují díru na trhu (na e-shop s  elektrem vám nikdo peníze nepřispěje).
Nejznámější české servery pro toto hromadné financování jsou HitHit.cz a Startovac.cz.

Klíčem k  úspěšné kampani není jen dobrý nápad, ale hlavně příprava a dobrá propagace celého projektu. Nároky se u tohoto způsobu financování neustále zvyšují a lidé si dobře rozmyslí, komu a na co peníz dají. Pokud kampaň nepřipravíte, hrozí, že se částka nevybere a vy přijdete o peníze i o investovanou energii a čas.

Pomohu vám připravit nezapomenutelnou propagační kampaň.

Chci poradit s kampaní

Investor

V  Česku je moderním – i když ne vždy dobrým – řešením snaha získat do svého projektu investora. Hlavně začínající podnikatelé žijí v  domnění, že získat investora je to nejlepší a že jejich nápad tento „business angel“ bohatě ocení velkou investicí.
Pravda je, že od investora získáte často ty nejdražší peníze. V  Čechách je investice i jeden milion korun celkem vysoká a investor chce často celkem velký podíl na projektu. Dáte mu velký kus své firmy a zisků. Proto se do nově vzniklých projektů většinou nevyplatí pouštět investora hned. Pro rozjetý projekt, který už má na čem stavět, však mohou být podmínky získání investice mnohem příznivější.

ČÍST VÍCE ...

Samozřejmě vám jen tak někdo nevysype z  rukávu milion, abyste mohli rozjet své podnikání. Investor zná velmi dobře krutou statistiku.
81  % firem zkrachuje do pěti let. Když si to vezmete v  tomto kontextu, pak není až tak divné, že si investici dvakrát promyslí a proces získání investice nebude věc snadná a rychlá.
Je potřeba připravit opravdu dobře podklady pro získání investice v  několika variantách. Od té nejstručnější na pár stran A4 až po obsáhlý koncept projektu včetně analýzy trhu, konkurence, připraveného brandu a marketingového plánu a finanční rozvahy. K  tomu mít připraveny své dosavadní výsledky a další informace, které vás dovedou až k  získání investice.

Pomohu vám připravit podklady a strategii pro získání investice.

Chci zkonzultovat přípravu

Faktoring (factoring)

Jestli ještě nevíte, co to je faktoring a jak ho efektivně využívat, pak dávejte dobrý pozor. Faktoring je finanční nástroj (produkt), který vám umožňuje díky spolupráci s  třetí stranou získat okamžitě finanční kapitál z  krátkodobých pohledávek do splatnosti.

Zjednodušeně řečeno – někdo vám ihned poskytne peníze na základě vámi vystavených faktur odběratelům. Vy zaplatíte provizi v  řádu jednotek procent z  dohodnuté transakce. Vše je navíc pojištěno a u velkých zakázek je to jeden z  efektivních způsobů, jak využívat kapitál a nečekat 30 či více dnů na zaplacení faktury. Faktoring funguje na jednoduchém principu.

ČÍST VÍCE ...

Vy jako klient a dodavatel posíláte faktury za dodané služby či zboží svým odběratelům. Kopii zašlete faktoringové společnosti a ta vám proplácí standardně do dvou dnů 80  % hodnoty postoupené pohledávky.
O pohledávku se vy již nemusíte více starat, tuto nepříjemnou agendu převezme fak- toringová firma, která se stará o inkaso, správu a eventuálně o právní servis (v případě platební neschopnosti či nevůle odběratele). Jakmile odběratel zaplatí, vy dostáváte zbylých 20  % z  vystavené faktury.
Za to, že můžete okamžitě využívat své peníze, platíte dva typy poplatků.
Faktoringový poplatek – procentuální odměnu z  výše pohledávky (standardně 0,3 až 2 %).
Úroková sazba – pohybuje se na obvyklé úrovni bankovních sazeb, kterou aplikují komerční banky při poskytování krátkodobých úvěrů.

Získáte tak:

  • Správu a inkaso pohledávek
  • Financování
  • Pojištění pohledávek

Zajistím vám nadstandardní faktoring

Chci využívat faktoring

Bankovní financování

Vejdete-li se do bankovních škatulek, je banka nejspolehlivější a v  zásadě nejméně riziková instituce, odkud získat peníze na rozvoj podnikání. Na výběr máte celkem slušnou paletu produktů, v  kterých ovšem není vždy jednoduché se vyznat. Můžete využívat hypotéky, krátkodobé úvěry, dlouhodobé úvěry, kontokorent – který má většinou dost drastické úroky (aktuálně se pohybují od  10 do  22 % p. a.  a ročně uváděná úroková sazba je často zdražována měsíčním strháváním úroků).
Každopádně, pokud odvádíte vysoké daně z  příjmů a máte dobré daňové přiznání, je to vhodný způsob financování projektů. Banky mají zpravidla odlišné podmínky pro velké klienty a bonitní podnikatele, než jaké nabízejí běžným lidem a malým firmám.

Nebankovní financování

No a když vám banka nakaká, protože se nevejdete do škatulek, nemáte čas věnovat se dokládání stohů papírů nebo například nemůžete doložit výpisy ze všech registrů, pak je tu nebankovní financování. Cílem menšího a středního podnikatele většinou není podávat vysoké daňové přiznání, nýbrž reinvestovat do podnikání. Od banky pak dotane stop pro financování. Solidní nebankovní instituce si to již uvědomily a nabízejí podnikatelům volnou likviditu za podmínek téměř stejných, jako získáte od banky.
Důvodem pro tento typ získání peněz je i fakt, že to může být mnohem rychlejší způsob financování, a pokud potřebujete rychle vyřešit zakázku či opravu stroje, je to efektivní způsob, jak se dostat k investičnímu kapitálu.

Pokud si nevíte rady, co je pro vás nejlepší, domluvte si konzultaci a můžeme projít možnosti.