+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
andrew-dunstan-qdUDnCjo7e0-unsplash

Otevřený dopis Zemanovi

Chápu, že tento krok řada lidí nepochopí a možná i odsoudí. Dnes jsem odeslal prezidentu Milošovi žádost o možnost zapojit se do obrany země Ukrajina. Činím tak veřejnou formou a to z toho důvodu, že ve skutečnosti i přes jeho proklamaci žádné schválení neučinil. Alespoň pokud je mi známo. Posílám tím zároveň zprávu svým přátelům na Ukrajině. Nenecháme vás v tom, prosím vydržte!

Dopis prezidentu Zemanovi

Poznámka na úvod: Pro ty, kdo chcete panikařit – nemusíte. To, že budeme mít schválenou či zamítnutou žádost ještě neznamená, že hned odjíždíme. Je to signál, že stojíme za Ukrajinou. Celý svět se dívá.

Znění otevřeného dopisu

Vážený Pane Prezidente,

ještě před týdnem bych si nedokázal představit, že právě Vám a právě já budu dnes psát tento otevřený dopis a žádost, která je k dopisu přiložena.

Ještě před týdnem jsem si nedokázal představit, že bych otevřeně a z vlastních zdrojů pomáhal financovat obranné prostředky a zbraně.

Vychován v duchu hodnot křesťanského desatera bych si před týdnem nedokázal představit, že budu ochoten vzít do ruky zbraň a jít hájit občany sousední země. 

Mohu říct, že ve všech těchto bodech jsem se mýlil. 

Nikoliv osud, ale režim agresora Vladimíra Putina se rozhodl s námi hrát v kostky. Nechce jen vyhrát hru, chce shrábnout celý bank. A z pro mě nepochopitelného důvodu je v tomto banku nejen osud Ukrajiny, ale České Republiky. Tu totiž označil za nepřátelskou zemi již v roce 2021. Nyní vidíme, co to pro Vladimíra Putina a jeho režim skutečně znamená. Proto je naší povinností jeho plamen nenávisti, plamen nabubřelosti a ješitnosti uhasit dokud ještě máme čím. Aby se to podařilo, potřebujeme udržet plamen naděje, sílu vzdoru a je nezbytné ukázat ukrajinským hrdinům, kteří tak statečně brání svou vlast a společné hodnoty, že se nebojíme tyto hodnoty bránit také. 

Proto Vás chci požádat jako vrchního velitele ozbrojených sil, abyste vydal jasné stanovisko a co nejdříve schválil mou i další žádosti. Udělejte to prosím dříve, než kolony ruských tanků a rakety dopadnou až na Slovenské hranice.

Nesmíme dovolit, aby západ znovu zaspal. 

Probuďme evropského ducha z letargie a probuďme ho my, jako národ, který zažil dvě okupace způsobené tím, že západ zaspal. Dovolte nám tuto misi alespoň proto, abychom mohli chránit a zabezpečit přechody, chránit zásobovací trasy a bránit ustupující ženy a děti před agresorem. Jeho síla je značná, zbarvená rudě, je zbarvena krví. 

Píšu vám jako člověk, který nechce válku, ale chce mír a prosperitu. Narodil jsem se v Česku těsně před revolucí a jsem z chudé rodiny o šesti dětí. Vyrůstal jsem bez elektřiny, bez teplé vody, často jsme neměli téměř co jíst. Skutečně si pamatuji co je to hlad a zima. Vyrůstal jsem na příbězích kdy se moje máma schovávala před minulým režimem na chatě bývalého prezidenta Václava Havla či jak šel náš známý pro dětský sunar a vrátil se za půl roku, protože jej bezdůvodně zavřela STB. Dobře proto vím, že mír, svoboda a prosperita není samozřejmost. Dovolte lidem vycestovat a bránit nás, aby naše děti, včetně mého syna mohli prosperitu, hodnoty svobody a právního státu i nadále brát jako samozřejmost. 

Režim Vladimíra Putina a jeho kumpánů nic z toho obyčejným lidem dopřát nechce. Jsou obilnicí světa, mají nerostné bohatství tak velké, že by mohli všem občanům své země dopřát životní úroveň skandinávských zemí. Mohli by se stát zemí, ke které budeme vzhlížet. Zemí do které se bude utíkat, ne naopak. Bohužel události posledních dní ukázaly, že ačkoliv nemá Putin vizi pro svou zemi, má vizi pro naše přátele a zřejmě i naši zemi. Je to vize zcela odlišná, vize sluhů několika oligarchů a vize porobených národů. Z toho důvodu považuji jeho vládu za nelegitimní a žádám vás, abych proti jeho agresi mohl bránit nejen naši vlast, ale i lidskou svobodu a důstojnost.

Tato válka je v mnoha ohledech poprvé v Evropě civilní. Nelžeme si do kapsy, že to tak není. Civilisté pomáhají posílat zpravodajské informace. Soukromý sektor sám uvaluje sankce na produkty, služby a licence. Civilní sektor poprvé masivně přímo podporuje nejen humanitární pomoc, ale i nákup zbraní a ochranných prostředků. Je to změna paradigmatu a nepochybně ukončení jedné éry. Dejte nám prosím možnost, aby éra, která končí byla érou Vladimíra Putina. Ukončeme éru strachu, bezpráví a nerovnosti. Oživme éru, kterou jsme se začali budovat v roce 1989 a možná jsme za tu dobu všichni zapomněli, proč jsme to vlastně dělali. 

Děkuji za zvážení mé žádosti k možnosti zapojit se do vojenské podpory Ukrajinské Armádě na území svobodné Ukrajiny. 

Sláva svobodě, sláva životu, sláva dobrému člověku. 

Vzor přiložené žádosti k dopisu

Samotný vzor žádosti dopisu najdete zde.

Prosím, nebojte se jej odeslat. Jeho schválením nic netratíte, ale naopak vyšlete silný signál na východ. Neodjet potom není ostuda. Již samotné podání žádosti vyžaduje odvahu. Pokud Ukrajina padne, ocitne se seznam s vaším jménem na Kremelském stole. I proto se snažme ze všech sil, aby se tak nestalo.

Sláva Ukrajině!

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*