Ať se nám to líbí nebo ne, člověk tak jak ho známe, není konečný stav evoluce. A i když se nám to snaží leckdo namluvit, rozhodně nepatří mezi ty dokonalejší. Naopak, je velmi křehký. Jak se například chováte když se změní tlak vzduchu? V nadcházejících pouhých stovkách let se tak transformuje do nových podruhů a Homo Sapiens postupně definitivně zanikne.
Životní prostředí
Okolnosti nasvědčují, že životní prostředí se dramaticky mění. Rozšiřování pouští, nedostatek pitné vody, zvyšování teploty i hladiny moří. K tomu přidejte vykácené lesy a vyhubení většiny druhů zvířat, včetně doslovného vyžrání světových moří. Výsledkem je mix, který v nadcházejících dekádách dramaticky ovlivní světovou populaci. Tu navíc dnes životně ovlivňují ekonomické faktory, které jsou podřízené mnoha dalším vlivům včetně výše uvedeného. Poslední takovou změnu nepřežil Neandrtálec i další Homo a o pár tisíc let je následovala celá společenství -například Egypt a na něj ekonomicky navázaná Římská civilizace.
Udržitelný rozvoj nepomůže
To, co si dnes představujeme pod udržitelným rozvojem, nemá šanci něčemu pomoci. Většina lidí si dnes koupí lepší svědomí tím, že třídí odpad, koupí si elektromobil, občas se sveze na kole a někdo možná nejí maso a nosí konopné hadry místo triček z bavlny. To je ale všechno co s tím jako jednotlivec můžete dělat. I já si takto lepší svědomí kupuji. Bohužel i přesto je posun hrozivě pomalý oproti nárůstu lidské populace. To znamená masivně větší spotřebu, než kolik planeta Země “vyrábí”. Výborně to ilustruje například post Billa Gatesa
Jedinou možností pro udržitelný rozvoj je nespotřebovávat. Jenže ruku na srdce, kdo si dnes nedá kafe, čokoládu, nebo si řekne “já na tu dovolenou teda nepojedu” aby lidstvo přežilo další desetitisíce let. Navíc by to znamenalo naprostou ekonomickou katastrofu, která by nutně vyústila ve snížení populace. Což nás vede k druhé možnosti – snížit populaci uměle, abychom dosáhli udržitelného rozvoje a přitom si zachovali vysoký životní standart naší spotřeby. Protože tu čokoládu a iPhone nám už přece dneska nemůže nikdo vzít. Nebo ano?
Pokud vám někdo tvrdí, že toto vyřeší nařízení, že budeme do roku 2050 až 2070 jezdit automobilem na “zelenou elektřinu” tak kecá. Buď úmyslně, nebo z nevědomosti. Maximálně si koupíme trochu času.
Co s tím ale udělat?
Jednoduše jsme se dostali do ekonomické pasti. Podobné pasti, do jaké se člověk dostal když přešel na zemědělství a mnohé generace následně trpěly hladomory a podvýživou. Můžeme se prostě smířit s tím, že aby přežila křehká verze člověk “Homo Sapiens Sapiens”, necháme snížit lidskou populaci. Nebo se připravíme, že následující dvě generace lidí naprosto změní svůj způsob života, změní to, kým jsou a my jim s tím budeme muset pomoci. Já volím tu druhou možnost. V co a jak se ale můžeme vyvinout?
1) Mutové
Jednou z možností je, že se z nás (alespoň některých) stanou marvelovští superhrdinové. Genetické modifikace pokročí do té míry, že budeme schopni ovlivnit naše biologické procesy, závislost na životních podmínkách, vodě, potravinách nebo rozmnožování. Tímto způsobem lze zcela jistě modifikovat člověka do té míry, aby přežil mnohem extrémnější podmínky s méně zdroji. Kromě toho to části populace může dodat takovou míru inteligence, že budeme schopni přijít s objevy, které zachrání zbytek populace, která tak bude moci zůstat v dnešní verzi “Homo”. Získáme čas do té doby než vyvineme například umělé gravitační a antigravitační pole, abychom skutečně mohli žít i na jiných planetách v našich tělech. Této změně ale paradoxně brání naše zásady, zatím jsou genetické pokusy na lidech zakázány a to brzdí výzkum.
2) Vylepšení
Asi nejprogresivnější a nejsnáze aplikovatelná změna. Pomocí chemických a počítačových implantátů můžeme zlepšit své schopnosti a fyzické vlastnosti podobným způsobem. Ostatně “nitroděložní tělísko” je dnes běžná praxe stejně jako budíček u srdíčka. Do této skupiny patří i lidé užívající nanoboty. Tato skupina bude zpočátku nepochybně nejpočetnější. Pokud si myslíte, že to stále klasický “Homo” tak jen stěží. Bude to nová liga.
3) Splynutí se stroji
Pro většinu lidí, hlavně těch, kteří nebudou mít dostatek finančních prostředků na vylepšení, bude časem jedinou možností splynutí se stroji. Výhodou tohoto řešení je besmrtnost a také fakt , že si budete moci toto dovolit na úvěr. Jednoduše totiž budete moci splácet tento přechod vaší mateřské firmě formou výpočetního výkonu a dalších prací, které budete moci dělat na pozadí, zatímco budete žít ve svém virtuálním habitatu. Dále si budete kupovat virtuální i fyzické produkty a populace nebude klesat, což podpoří ekonomiku. Velkou výhodou je bezproblémový pohyb vesmírem a život na dalších planetách.
Hlavní nevýhodou tohoto řešení je, že z něj lidé budou mít strach. Prostě do toho nepůjdou, dokud budou mít naději že jako starý člověk mohou obstát, byť to pro ně bude znamenat strádání.
Zdá se vám to neuvěřitelné?
Co k tomu říct. Můžeme se přít o datování, ale toto je jen úvaha. Je vlastně jedno, zda to bude v roce 2 150 nebo v roce 3 150. V běhu lidských dějin je to velmi krátký čas a měli bychom se o to zajímat. Řešit to budou již naše vnoučata.