+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)

Krach je dobrý recept na úspěch, když ho umíte využít

Každý má rád příběhy o úspěšných podnikatelích. Většina z těch nejúspěšnějších má za sebou i pády a krachy o kterých se ale moc nepíše. Nepíše se o nich, protože neúspěch nikoho nezajímá. Ve skutečnosti jsou jejich krachy důležitým faktorem budoucího úspěchu. Tajemství jejich největších úspěchů často leží právě v tom, že jim jejich předchozí podnikání zkrachovalo. 

Vycházíme li z předpokladu, že „kdo nic neriskuje – nic nezíská“, je hned několik důvodů, proč je dobře, že za sebou máte i neúspěch.

Můj oblíbený investor Michael Rostock Poplar odpověděl na otázku: Jak být úspěšný? slovy „Po páté se to podaří.Strategický investor Ondřej Bartoš zase říká, že pokud si má vybrat mezi investicí do člověka, který již zkrachoval nebo do člověka, který tuto zkušenost nemá, vybere si toho, který zkrachoval. Pokud se chystáte zajít k investorovi pro peníze, je možná na čase popřemýšlet, zda své podnikání nepoložit. (Vtip, samozřejmě.)

OZ_728x90

 Co nás učí neúspěch:

  • Jak dělat věci lépe a za méně peněz.
  • Tříbí charakter osobnosti
  • Učí více si vážit dosaženého
  • Neúspěch dává to nejcennější – osobní zkušenost
  • Dává nové příležitosti – Vám i ostatním

Bez osobní zkušenosti co funguje a nefunguje, budete stále jen tápat. Pokud chcete jít vlastní cestou a nekopírovat již hotové produkty a služby, nezbývá vám, než věci zkoušet na vlastní pěst. Podle známého přísloví Nielse Bohra se odborníkem stává člověk, který ve velmi malé oblasti udělal všechny chyby, kterých je možné se dopustit. Pokud se tedy stanete odborníkem, je možné, ale ne nutné, že za sebou necháte i nějaký ten projekt.

Podnikání se skutečně velmi podobá hraní pokeru. Ti nejlepší hráči riskují jen minimálně, stejně ale riskují. Uspět bez rizika je možné, ale nepravděpodobné. Čím vyšší riziko podstoupíte, tím menší konkurenci máte a tím spíše můžete vyhrát. Na trhu bude vždy mnoho příležitostí a ještě více rizik. Jen ti, co riziko podstoupí, se můžou chopit příležitosti.

Bez pravidelných krachů trhů, bank a pádů na burzách by naše civilizace již nemohla existovat. Jen protože něco zanikne, může vzniknout něco nového. Pokud se Vám zrovna v nějakém podnikání nedaří, berte to jako příležitost. Příležitost k tomu udělat si život takový, jaký ho skutečně chcete mít.

Dotaz do komentářů: Věříte na osud?

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*