+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
photo-1445515277243-2728fc391eca

Konec drahoty ve vyspělých zemích?!

10.10 2016 Žádný komentář

Technologický pokrok pádí kupředu a společně s tím, jak jsme čím dál tím více propojení (globalizovaní) tak to umožňuje uplatňovat nové koncepty. A ačkoliv se běžnému občanu může zdát, že je vše dražší a dražší – opak je pravdou. A jestli si to lidi nepo…ou nějakou blbostí – třeba totalitním režimem, tak drahota kulminuje a velmi pozvolna přichází úplně nová éra. Období, kdy vás trh uzná jako jedinečnou osobnost s přidanou hodnotou, která má být coby spotřebitel opatrována. Ptáte se, co vám to přinese?

Není žádným tajemstvím, že přijde v dohledné době nejen další ekonomická krize, ale také krize sociální. Prověří to náš charakter a pokud uspějeme, otevře nám to nové možnosti. Těmi možnostmi jsou hlavně technologie, inovace díky kterým budeme moci žít levněji a udržet si tak životní úroveň i s nižší mzdou, která většinu normálně pracujících lidí nevyhnutelně čeká.

Surfuj zdarma, voz se zdarma a dostaň peníz za to že jsi!

Ač se to teď možná zdá nereálné, v brzké době nás čeká velká rEvoluční proměna. Například přestaneme potřebovat benzín a postupně vymizí i vlastnění vozů pro většinovou společnost. Vlastnit auto bude společenský status. Postará se o to Uber a Elon Musk s Tesla Motors. Již dnes si můžete koupit vůz, který nepotřebuje benzín, ujede v klidu bez nabití 500 kilometříků a do servisu potřebujete tak maximálně na přezutí pneu. Motor je totiž velký asi jako batoh a prostě nepotřebuje žádné filtry, žádný olej – nic co by se dalo platit a potřebovalo nějakou extra údržbu. Navíc si v síti dobíjecích stanic Tesla dobijete svou baterii vždy zdarma do 20 minut (za expres dobití 5 minut – výměna baterie je příplatek). Většina servisních úkonů je pak řešena na dálku aktualizací software.

Jakmile se prolomí bariéry autonomních vozů, přestane být vlastnictví vozů – které stejně většinu času někde stojí, téma k diskuzi. Jednoduše si auto zavoláte jako taxík přes aplikaci a necháte se odvézt do práce. Pak ho někde necháte, ono si zajede pro dalšího zákazníka. Díky tomu, že bude software schopný optimalizovat vytíženost vozů, nebudou náklady na řidiče, servis a palivo, bude vás pronájem stát mnohem méně peněz, něž když si auto koupíte.

Časem se také dočkáme další změny v podobě internetu a volání zdarma. Ve skutečnosti už většinou volat a psát zdarma můžeme díky chytrým aplikacím. V budoucnu můžeme navíc očekávat ještě internet a pravděpodobně i volání zdarma. Další na ráně budou energie, které již v řadě energeticky soběstačných zemích zdarma jsou. V budoucnu bude západ energeticky soběstačný celý.

Co chcete víc? Základní zdravotní péči a vzdělání už zdarma máme… ano, jsou tu potraviny. Nepříjemná pravda je, že 30% vyrobených potravin zase vyhazujeme do luftu. Nemám velkou naději, že bychom to bez krize přestali dělat, ale mám naději že se změní způsob stravování. Řešením jsou například 3D tiskárny pokrmů, jejich vývoj jde dopředu. Možná si řeknete fuj, jenže ruku na srdce – myslíte, že to bude horší než současná strava většiny lidí? Navíc, tiskárny budou moc tisknout nádherné tvary pokrmů, dezertů a využívat i přírodní proteiny, sušené a rozdrcené potraviny a z nich vyrábět nádherná a chutná jídla. Kdo si někdy zkusil vyrobit RAW dort, tak potvrdí, že je mnohem chutnější a přitom využívá jen mísení různých namletých přísad a jejich stlačení a schlazení. Fakt to nejde vytisknout? Levnější skladování, doprava i zpracování. A ta rychlost…

Nejdříve to bude jídlo smetánky – stejná raritka jako před pár lety sushi. Pak budou fast foody v nákupácích a později to bude jídlo chudiny. Prostě si vystojíte svou frontu k tiskárně, rozbalíte svůj škrobový tácek (který pak můžete klidně sníst) a za niklák nebo zdarma (za poukázku) dostanete energeticky vyvážené a na vítamíny bohaté jídlo. Asi něco jako dřív jedli kosmonauti ve vesmíru, jen vytištěné do různých tvarů.

Chybí už jen garantovaný příjem, aby stárnoucí a vymírající populace lidí na zemi mohla utrácet stále stejný objem peněz. Prostě dostanete peníze za to že jste.

Svou troškou do mlýna, aneb kurzy za dobrovolný příspěvek.

No a jelikož tohle je ten lepší scénář a já radši svobodu než totalitu, rozhodl jsem se přispět svou troškou do mlýna. Všechny mé vzdělávací programy, které vám pomohou vydělávat více, zvýšit si kvalifikaci a dělat lepší marketing dávám na věky věků za dobrovolný příspěvek. Vy získáte skvělý informační nástroj s průvodci (pracovní sešity a skripta) členskou sekci a diskuzní skupinu s mou osobní podporou, já získám “co kdo dá” a to využiji na další, ještě užitečnější projekty.

Na video se můžete podívat zde.

Věřím, že je to první krok jak i v on-line vzdělávání snížit cenu bez snížení kvality. Doposud jste se mohli setkávat hlavně s namaštěnými a cenově hodně nadsazenými e-booky a on-line kurzy, které zde nejvíce zpropagoval David Kirš (nehodnotím zda je to tak dobře nebo špatně, prostě to byl vývoj trhu). Teď je na čase dávat lidem větší kvalitu za nižší cenu.

Takže pokud chcete růst a nečekat až vám automatizace nebo další krize sebere práci, věnujte se sami sobě a začněte studovat a něco dělat. Sami pak tu změnu podpořte jak nejlépe můžete a dovedete :).

 

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*