+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
joshua-earle-454963-unsplash

Jak vytvořit a zrealizovat billboardovou kampaň

15.10 2018 Žádný komentář
Čas od času přijde v marketingu řeč i na výlepní plochy a billboardy. Jak udělat dobře billboardovou kampaň a jaké zkušenosti si z realizace objednávky reklamy na billboardech odnesete, to zkusím shrnout v tomto článku.

Billboardová kampaň

Samotná bilboardová kampaň vám, obvzláště v případě B2B, přinese velmi pravděpodobně jen velkou díru v peněžence. Tedy za předpokladu, že se zaměříte jen a pouze na reklamu u silnic.  Mediální agentura, vám ji nepochybně ráda udělá – má provize z prodaných ploch, ale pokud ji nepropojíte s dalšími komunikačními kanály, je to jen šplouchnutí do vody. Není to jen o lokalitě, kreativě a ceně. Proto níže stručně uvedu, jak takovou samotnou kampaň odbavit.

Kdy se billboardy vyplatí

Není pravda, že by se billboardy vůbec nevyplatily. Naopak, pravidelně vyhrávají volby, uvádí na trh nové produkty a plní koncertní sály. Pravda ale je, že se jeden vhodně umístěný bilboard může vyplatit i restauraci, hotelu, nebo kadeřnickému salónu (pokud zvolí správně umístěnou plochu a sdělení). Navíc, plochy lze vybírat i z last minute nabídek, kde je cena velmi lukrativní a platíte v podstatě jen cenu tisku a výlep.

Jak vést bilboardovou kampaň

Bohužel, nejde jen tak utratit pár desítek či stovek tisíc a pak se radovat z hromady nových objednávek. Je potřeba řádná příprava, která může trvat týdny, nebo dokonce měsíce. Obecně lze takovou kampaň rozdělit do tří částí.
1) Příprava
2) Realizace
3) Navázání kampaně, vyhodnocení

Příprava:

  • Co je cílem kampaně? (Jasný a měřitelný výsledek v počtu poptávek, zmínek, obratu atd.)
  • Cílová skupina (Lokalita, kreativa, navázání na další média, dlouhodobá / krátkodobá kampaň)
  • Termín (bilboardové kampaně B2B by měli zohlednit nabídku produktů, ale i čas, kdy toto firmy řeší. Příklad – bezpečnost PC a dat s nástupem GDPR, opět provázanost s prodejem)
  • Rozpočet (lze dost ušetřit nákupem last minute – horší pozice, musí se více vybírat, vhodné pro dlouhodobější kampaně. Podle rozpočtu i kombinovat mediální kanály, se stejným rozpočtem vám oslovím více či méně lidí s různými výsledky – opět zde rozhoduje účel)
  • Kreativy (Na billboard máte max 3 – 5 slov a logo / podtitul, proto v první fázi otestovat výsledky více návrhů v on-linu za pár tisíc – znásobíte účinnost kampaně)
  • Měření, vyhodnocování (nastavit předem analytiku webu, telefonních hovorů, počet potpávek před / po, atp.)
  • Provázání kampaně (samotný billboard nestačí, provázat s on-linem, rádiem případně programatickým nákupem tv prostoru, printem atp. navázat by mělo i prodejní oddělení)

Realizace:

Samotná realizace je po důkladnější přípravě jednoduchá. Jeden člověk hlídá termíny a nasazování jednotlivých reklam na reklamní médií a průběžné výsledky. Pokud je něco špatně, lze s tím zpravidla něco udělat i v průběhu. Dodavatelé posílají důkazy o nasazení případně průběžný reporting a s tím není žádná práce.

Navázání kampaně a vyhodnocení:

Kampaň by neměla stát jen na billboardech a nekončí s přelepením ploch jinou reklamou. Naopak, tam někde hlavní práce začíná. V konečném finále by měl mít váš obchod jasno, být v zisku a do 3 měsíců vidět celý přínos kampaně (je tam nějaká setrvačnost). Správně udělaná kampaň má setrvačnost až jeden rok, ale s invesitcemi v řádech jednotek milionů napříč mediálními kanály.
U vyhodnocení mě vždy zajímají finální čísla – návštěvnost webu, poptávky, hovory, maily, nárůst databáze, objednávky. Lze doměřit i míru vybavení značky, ale to je nákladné. Nic jako počet zhlédnutí či to, kolik aut jezdilo kolem nehraje roli – to hraje roli jen u přípravy.

Moje doporučení:

Je třeba vytvořit komplexnější návrh kampaně, která bude mít jasné parametry a způsob výhodnocení. Finanční prostředky budou rozděleny mezi více mediálních kanálů vůči cílové skupině (billboard, rádio, print, on-line, remarketing). Bude navázána na dlouhodobé aktivity (web, remarketing, obchodní oddělení) a na měření. Podle cíle bude mít buď dlouhodobý pozvolný, nebo krátkodobý a masivnější charakter. Kreativy vždy nejdříve otestovat on-line (zapamatovatelnost, proklikovost). Jsem schopen vám načrtnout přibližnou podobu vývoje kampaně graficky podle způsobu realizace.
To tak ve zkratce, je to obsáhlé téma a tak jako u většiny marketingových kanálů s tím jdou dělat kouzla.
Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*