+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
img-omg

Garantovaný příjem – konečně jsem pro

Určitě jste někdy přemýšleli nad tím, že byste začali pobírat nějakou tu dávku, jenže pobírače dávek nemá nikdo rád. Navíc to papírování, chození na úřad, to je prostě na draka. Jenže ouha, v budoucnu vás to stejně čeká.

Šance, že budete mít jeden plný pracovní úvazek je opravdu malá. Díky moderním technologiím a další vlně ekonomických a sociálních krizí to bude samý částečný úvazek, dohoda o provedení práce, zakázky na živnostenský list. Prostě nebude obyčejná lidská práce potřeba a o ten zbytek bude taková dračka, že se mzda prostě zvyšovat nebude. A řešení? Garantovaný příjem. Jsem pro.

Na čem spočívá myšlenka minimálního garantovaného příjmu?

S myšlenkou garantovaného minimálního příjmu pro všechny se setkáváme již dlouho a má řadu podob. První zmínky jsou již z roku 1918 a asi nejvýznamnější propagátor je liberální ekonom Milton Friedman (tzvn. negativní daň).

Podle mně jde v zásadě o to, že každý člověk je unikát. Má unikátní vlastnosti, vzhled, chuť i funkce. Pokud toto platí, pak každý člověk sám o sobě vytváří přidanou hodnotu pro ostatní a měl by za to dostat odměnu. Měl by být podporován v tom, aby své unikátní vlastnosti rozvíjel.

Garantovaný příjem snižuje tlak na nutnost zaměstnání pro peníze. Pokud budete mít základní příjem, spíše si zvolíte práci v neziskovce s nízkým platem, než když garantovaný příjem mít nebudete. Možná jste chtěli být malíř, ale teď nemůžete a děláte obchodního zástupce – s garantovaným příjmem je to jinak. Chcete se rok učit na programátora, máte možnost. Soukromá škola? I to je možné. Kromě toho stát jako takový může díky zjednodušení celého systému vydělat.

Hodil jsem to do kalkulačky.

 • Minimální mzda nyní činí 9 900 Kč (hrubého)
 • Minimální důchod je cca 5 500 Kč
 • Průměrný důchod je aktuálně 10 075 Kč
 • Životní minimum je cca 4 000 Kč

Garantovaný příjem vychází z faktu, že každý má právo na tento příjem, bez ohledu na své vzdělání, aktuální stav, bez ohledu na svou minulost. Existuje hodně modelů, ale já si vymyslel vlastní. Ten bere v potaz hlavně fakt, že lidé v různých věkových skupinách potřebují různou míru podpory. Mladí lidé potřebují více podpořit než lidé v nejproduktivnějším věku. Starší lidé (budoucí důchodci) potřebují podpořit více než mladí lidé.

Čili máme tři jednoduché příjmové skupiny.

 • 19 – 29 let 6 500 Kč
 • 30 – 60 let 3 900 Kč
 • 61 a více 8 000 Kč

Samozřejmě to berte orientačně, bez valorizace. Věkové skupiny mají takto početné zastoupení v tisících:

 • 19 – 29 let: 1 321
 • 30 – 60 let: 4 545
 • 61 a více:  2 608

Celkové roční výdaje garantovaného příjmu: 566 miliard korun

Pojďme si to srovnat s aktuálním zbytečně složitým a na státní aparát náročným systémem.

Aktuální výdaje:

 • Podpora v nezaměstnanosti: 8 miliard
 • Důchody: 385 miliard
 • Nemocenská, mateřská: 24 miliard
 • Hmotná nouze: 10,5 miliard
 • Sociální dávky: 37 miliard
 • Držení úřadů státní správy: 0,5 miliardy

Celkem: 465 miliard

Nezahrnul jsem náklady na postižené. Plus je tu dnes řada programů měst a obcí, které mají různé programy na podporu nezaměstnanosti. Utápí se díky tomu peníze v neefektivních dotacích i neziskovách.

Když si vezmete, že počet důchodců – tedy největšího výdaje, bude nadále narůstat, ukazuje se, že garantovaný příjem je možný. Podpoří ekonomický růst, podpoří zodpovědnost lidí – kteří si mají z čeho spořit na lepší stáří. Podpoří porodnost, rozvoj podnikatelské činnosti – lidé mohou více zariskovat. A konečně podpoří i úvěrový trh – lidé mají z čeho splácet. Celkově budou lidé více utrácet, což ekonomice pomůže podobně jako šrotovné v Německu.

Je jasný, že tento model s nárůstem deficitu o 100 miliard by asi neprošel (teď). Přesto je vidět, že je možný. Nikdo totiž nebere v potaz fakt, že v budoucnu bude méně práce a starší populace. Výdaje státu se tak budou i nadále zvyšovat, zatímco výběr daní dle současného scénáře se sníží.

S tímto modelem lidé dostanou do ruky skutečnou zodpovědnost. Navíc si vezměte, že místo toho abychom podpořili všechny, tak nyní podporujeme jen 950 tisíc lidí na dávkách a 2,87 milionu důchodců.

Může to jen prospět

Garantovaný příjem nám může jen prospět. Ublížit může jen těžko, protože výdaje budou tak jako tak podobné. Jen by pomohl tyto peníze uvolnit do oběhu. Podpořil by porodnost v mladých rodinách, která by měla v základu 13 tisíc pasivního příjmu. Lidé by tak nečekali, až bude mít jeden z partnerů dostatečně vysoký příjem, aby to „utáhl“. Garantovaný příjem je budoucnost vyspělých států. Stejně jako sdílená ekonomika, rozvoj technologií a další faktory.

Ale teď vážně. Co si myslíte vy?

Zapojte se také do sdílené ekonomiky a získejte všechny mé vzdělávací programy za dobrovolný příspěvek. Více info zde.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*