+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek

Filip Číhal – Cílem podnikání je živit se tím, co milujete!

Filip Číhal je stejný ročník jako já. S online tvorbou však začal mnohem dříve. Dnes má na kontě několik online projektů a tvoří webové stránky pro klienty. Rozhovor s ním jsem se rozhodl udělat pro jeho vlastní úspěch. Úspěch, který nespočívá v milionech na účtu. Dokázal totiž výborně skloubit své koníčky s prací. Kdo z vás by si nepřál dělat jen to, čím se bavíte.

Ahoj Filipe. Mohl by si říct krátce něco o sobě a o tom, cože to vlastně všechno děláš?

Ahoj Samueli, jmenuji se Filip Číhal a jsem obyčejný kluk z Vysočiny, který se snaží živit tím, co ho baví. Už na základní škole mě vždycky fascinoval internet a rád jsem na něm trávil čas. Tenkrát samozřejmě čas poměrně dosti omezený, neboť tehdy jedinou možností bylo vytáčené připojení (Dial-up). Nějakou náhodou jsem tehdy narazil na nějaké návody ohledně tvorby webových stránek… No a chytlo mě to tak, že jsem se tomu začal věnovat a pořád jsem se učil nové a nové věci. Učit jsem se začal na takových svých menších osobních stránkách a později, když už jsem měl trochu víc zkušeností, tak jsem se pustil i do více projektů.

V současnosti provozuji jeden rybářský magazín, který je mým hlavním projektem. K tomu ještě vlastním portál Rybářskádovolená.cz, ten je zaměřen na ubytování pro rybáře. A jelikož jsem čerstvým absolventem VŠ v oboru cestovního ruchu, mám ještě několik menších webů o cestování, na které občas něco napíšu.

Okrajově se zabývám i tvorbou webových stránek pro klienty. Obvykle se jedná spíše o menší věci jako jsou firemní prezentace atd. Svým klientům občas radím i ohledně SEO a poskytuji různé rady v oblasti internetového marketingu. Však to jistě všichni znáte… Nemám ale ambice dělat velké projekty pro cizí firmy a věnovat se tomu naplno. Raději se věnuji těm svým, které se snažím rozvíjet.

Původně jsi začal dělat magazín LovKapra.com,tehdy to bylo vyloženě hobby. V určité fázi jsi musel začít přemýšlet o tom, že by ti tvoje činnost mohla přinést i něco víc. Kdy jsi začal skutečně podnikat a s jakým cílem? Viděl si v tom peníze?

Ano, magazín LovKapra.com je taková moje srdcovka, neboť se jednalo o můj první větší web, kterému jsem se začal denně věnovat. Když jsem ho zakládal v roce 2004, tak mi bylo 15 let J. Protože jsem vášnivý rybář a nejraději ze všeho mám cílený lov kaprů, napadlo mě založit úzce specializovaný web na kaprařinu. Tehdy už samozřejmě existovaly všeobecné rybářské weby, ale takto úzce zaměřený žádný nebyl. Zisk jsem v tom tehdy neviděl, šlo o zábavu. Jelikož mě docela bavilo psát, navázal jsem v té době spolupráci s rybářským časopisem Kajman a pravidelně zde publikoval kaprařské články pro začátečníky. Díky tomu jsem měl i své první články, které jsem pak následně publikoval i na webu a postupně navazoval spolupráce s dobrovolníky, kteří občas poslali nějaký svůj příspěvek. Vzhledem ke svému věku jsem měl velmi málo zkušeností s tvorbou online magazínu a vším, co s tím souvisí, takže jsem se učil za chodu a dělal jsem to, co mě bavilo. Těšil jsem se z každého nového návštěvníka a měl radost z toho, jak to všechno roste.

Abychom se ale dostali k tomu podnikání… V 15 letech ani podnikat nemůžete, jedině to napsat na rodiče. Navíc jsem ze začátku ani neměl tyto ambice a bral to jako koníček, tak jak píšeš v otázce. Maximálně jsem občas dostal nějaké krmení na ryby jako odměnu, že jsem třeba spolupracoval s nějakou rybářskou firmou. O podnikání se ještě nedalo mluvit. Asi 3 roky jsem to dělal jako hobby a neměl z toho zisk. Živnostenský list jsem si založil až začátkem roku 2008, kdy jsem ještě seděl v lavici na střední škole. V té době mě totiž začaly oslovovat první firmy, které měly zájem o inzerci… A z toho vlastně vyplynulo moje rozhodnutí, že bych to mohl zkusit a ty tři roky dřiny zadarmo, začít trochu zhodnocovat. Po střední jsem nastoupil na denní studium vysoké školy, takže jsem podnikal na vedlejší činnost při studiu až do srpna minulého roku, kdy jsem přešel na hlavní činnost.

Děláš opravdu jenom to, co tě baví, nebo musíš i překousnout jiné činnosti? Které?

Musím říct, že asi většinu času dělám opravdu to, co mě baví. Ale samozřejmě občas člověk musí zatnout zuby a dělat nutné věci, které tolik nebaví. U mě osobně to je hlavně vyřizování některých e-mailů a pak také nudné starosti, které se týkají úřadů a různých administrativních činností. Tomu se ale stejně žádný podnikatel nevyhne, takže to beru jako nutné zlo. Na druhou stranu už mám nějaké zkušenosti a také programy, které mi usnadňují práci, a tak je to otázka jen několika málo hodin měsíčně.

Máš nějakého „zaměstnance“, nebo práci zvládáš sám? Na co kladeš největší důraz u lidí, s kterými pracuješ? Jsou to zkušenosti, odborné vzdělání, nebo něco jiného?

Zaměstnance zatím žádné nemám. Mám pouze své obchodní partnery, se kterými dlouhodobě spolupracuji. Co se týče mého magazínu o kaprařině, tak jsem už cca rok v úzké spolupráci s časopisem KaproMánie, kde si vzájemně redakčně pomáháme a propagujeme se. Dalo by se v podstatě říci, že táhneme za jeden provaz a jsme díky tomu našim čtenářům a inzerentům schopni více nabídnout. Mezi mé spolupracovníky ale patří i dobrovolníci, kteří například píšou články. A nejsou jenom z ČR, ale i ze zahraničí.

A na co kladu důraz při výběru spolupracovníků? Především na vzájemnou důvěru, to považuji za úplně nejdůležitější. Pokud bych někomu nedůvěřoval, tak bych s ním nikdy nechtěl nějak úzce spolupracovat. Vůbec mě nezajímá, jaké má kdo vzdělání, to o ničem nesvědčí. Dívám se jen na to, co ten daný člověk opravdu umí, co ho baví a jak se chová. Ideální je, když najdete někoho, s kým si jak se říká „lidsky sednete“.

Kolik času musíš věnovat práci, aby bylo na chleba? Tím myslím i na máslo, bydlení atd.

Přiznám se, že je to jak kdy, podle toho, kolik je zrovna práce. Jsem ten typ, který klidně ráno sedne za počítač a dlouho do noci maká pouze s přestávkou na oběd a na večeři. Pak mám ale zase dny, kdy toho dělám velmi málo a mám čas pro sebe. Třeba jedu týden na ryby a weby jedou na autopilota J. Mám rád, když si mohu vybrat, kdy a jak dlouho budu pracovat. A přiznám se, že někdy vlastně ani nedokážu rozlišit mezi prací a zábavou, takže je to takové složité. Bavím se prací a jsem rád, že to můžu dělat.

OZ_728x90

Jsou některé činnosti, které jsi outsourcoval? Proč?

Jelikož nejsem zrovna nejlepší grafik, tak to často jsou grafické práce, které zadám profi grafikovi. Třeba když potřebuji nějaké logo, reklamu do tištěného časopisu apod. V poslední době se ale i já začínám ohledně grafiky více učit, protože mě to docela začalo bavit.

Mezi další věci, které nechávám na jiných, jsou například i překlady zahraničních článků. Máme na to šikovné lidi, kteří v tom jsou dobří a zvládnou to dříve. Sem tam něco konzultuji i s programátorem, když si nejsem jistý nebo potřebuji pomoc.

Pro většinu podnikatelů bývá největší problém vzdát se kontroly. Jak si vedeš ty? Máš kontrolu nad emailem, sociálními sítěmi a kontroluješ každý článek, nebo to necháváš plynout?

Co se týče mých internetových projektů, tak mám kontrolu nad vším. Zatím to bez problémů stíhám.

Tvoříš magazín, blog, vytváříš pro klienty webové stránky. Nechybí ti na online podnikání něco hmatatelného, něco co není jen uložené v křemíku. Jak vnímáš to, že vytváříš něco co zmizí, když vypnou elektřinu?

Vzhledem k tomu, že úzce spolupracuji s tištěným časopisem pro kapraře, tak některé věci nezmizí ani tehdy, když vypnou tu elektřinu. Časopis zůstane J. Na druhou stranu, co by dneska fungovalo bez elektřiny nebo internetu? Když se nad tím člověk zamyslí, tak toho moc není… Takže mi na online podnikání to hmatatelné nechybí, spíš v tom vidím výhodu.

No a jaké máš cíle do budoucna? Předpokládám, že se tvé cíle od 15ti let trošku změnily.

Rád bych se samozřejmě dále rozvíjel a naučil se nové věci. Chtěl bych ještě více vydělávat (kdo ne?), navázat další oboustranně výhodné spolupráce, poznat nové lidi a taky zvýšit příjmy i z jiných oblastí. Nějaké své plány jsem také napsal na konci tohoto článku na svém blogu, tak dávám link, ať se nemusím opakovat.

Děkuji za rozhovor. Vzkážeš něco hezkého čtenářům na závěr?

Asi bych vzkázal jen to, aby se nebáli makat na tom, co je velmi baví. Dělejte zkrátka to, co milujete a při čem se cítíte šťastní! Budete-li to dělat srdcem, je velká pravděpodobnost, že vám to dříve či později začne přinášet i zisk. Přeji všem hodně úspěchů v tom, co je baví, ať už je to cokoliv!

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*