+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
analytické myšlení

Analytické myšlení je klíč ke správnému rozhodnutí

20.12 2017 Žádný komentář

Zatímco při hrách, kde úspěch závisí na rozhodování, se velmi často pracuje se strategiemi, které zohledňují neúplnost informací, v reálném životě, hlavně pak v práci, se často stává, že příliš mnoho informací snižuje naši schopnost provádět správná rozhodnutí.

Možná jste už slyšeli termín rozhodovací paralýza. Jedná se o duševní stav, kdy se setkáte s nekonečným přísunem informací, takže spíše než abyste učinili opatření, se cítíte pod tlakem a nemůžete se rozhodnout. Podle Oxfordského slovníku se tento termín proslavil v 70. letech, kdy na něj odkazoval britský deník The Times. Předtím podnikatelští stratégové používali různé variace tohoto termínu pro popis rozhodovacích procesů a úkolů spojených s proséváním nekonečných množství dat.

Dnes se potýkáme s ještě větším množstvím informací než před deseti lety. Neustálá upozornění našich digitálních zařízení, pokušení na sociálních médiích a záplava zpravodajských aktualit mohou přispět k pocitu, že se ve svých myšlenkách topíme. Můžeme se tak ocitnout v situaci, kdy v práci odpovídáme na několik e-mailů najednou, zatímco běháme ze schůzky na schůzku a po cestě mezi meetingovými místnostmi samozřejmě telefonujeme. Po dlouhém dni se v posteli pomocí smartfonu naposledy ujistíme, že jsme nepřišli o žádné důležité zprávy nebo komentáře na Instagramu.

Vzhledem k tomu, že naše mozky neustále zpracovávají informace, jak můžeme zajistit, abychom se rozhodovali co nejlépe? Náš profesionální úspěch často závisí na našich zdravých kognitivních schopnostech. Například v podnikatelských podmínkách vyžadují naše pracovní místa, abychom byli řešiteli problémů nebo inovátory se schopností kritického myšlení. Ale bez utříděných myšlenek se nelze rozhodovat tak, abychom v naší práci úspěšně plnili zadané cíle.

Jak tedy efektivně zanalyzujeme problém nebo situaci a přijdeme s tím správným řešením? A jak se vyhneme záplavě přílišného množství informací v tomto procesu? Musíme rozvíjet své analytické dovednosti. Analytickým dovednostem se lze naštěstí naučit a posilovat je. Analytické dovednosti se týkají schopnosti shromažďovat a analyzovat informace, řešit problémy a přijímat informovaná rozhodnutí. Díky těmto dovednostem můžete vyřešit problémy ve firmě (a také své vlastní), zvýšit úroveň produktivity, a tím z nich nejen pro sebe, ale i pro společnost, pro kterou pracujete.

Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé chtějí najímat lidi se schopností zkoumat problémy a nalézat řešení rychlým a efektivním způsobem, je důležité, abyste o těchto dovednostech mluvili během pracovních pohovorů. Zde jsou čtyři kroky, které můžete udělat, abyste vylepšili své analytické dovednosti.

Připravte si mysl tím, že si hned ráno vyprázdníte hlavu. Začněte hned zítra a dalších 30 dní vstávejte o 25 minut dříve, dopotácejte se k psacímu stolu, uchopte pero a papír a pište. Neupravujte to, co píšete; vše, co vychází z vaší hlavy a přijde na papír, by mělo být proud vědomí psaný nejlépe psacím písmem. Cílem je zaplnit tři listy papíru (z obou stran), které fungují jako kontejner pro neproduktivní myšlenky, které vás mohou po celý den rozptylovat.

Dejte si schůzku sami se sebou a zamyslete se. Vytvořte si v diáři událost a každý den si udělejte čas na přemýšlení. Během této doby můžete posedět u svého psacího stolu, projít se nebo si odpočinout v autě se staženými okny. Ať jste kdekoliv, nechte svou mysl zaměřit se na jeden obtížný problém, který se snažíte vyřešit, a uvažujte o něm.

Vyhledejte kolegu, který vám pomůže analyzovat situaci. Toto není zrovna ukázka analytického přístupu; spíše jde o žádost spolupracovníka o pomoc, třeba o to, aby nabídl svůj vlastní analytický přístup – stačí poslouchat. Často zapomínáme, že naši kolegové jsou cennými zdroji. Když narazíte v práci na překážku nebo si chcete ujasnit nějakou myšlenku, naplánujte si schůzku s kolegy, abyste získali jinou perspektivu. Můžete také využít tyto rady pro přemýšlení o svém problému v jeho celistvosti. Než budete žádat o pomoc, ujistěte se, že máte o záležitosti, s níž chcete pomoci, jasno. Chcete jim například poradit? Nebo chcete, aby vám položili otázky, které vám pomohou objasnit situaci? Každý z těchto přístupů vám může pomoci vytvořit kreativní myšlenku, kterou jste dříve nezohlednili.

Používejte LinkedIn. Zatímco některé aspekty sociálních médií vás mohou rozptýlit, na pozitivní straně stojí zdroje jako LinkedIn, které jsou skvělým nástrojem pro získání rad odborníků. Pokud jste součástí profesionální skupiny na LinkedIn, zadejte svou otázku nebo problém na stránce této skupiny.

Uživatelé společnosti LinkedIn jsou obvykle ochotni nabídnout radu a v průběhu tohoto procesu vytvoříte svou profesionální síť.

Ať už se jedná o problémy spojené s organizací času, nebo jste každodenně zahlceni přílivem nepřetržitých dat na denní bázi, učiňte těchto pár kroků a dostaňte se do vhodného analytického myšlení. To je klíčem k překonání rozhodovací paralýzy. S kritickým myšlením budete moci vyladit své analytické dovednosti, a řešit problémy jako Sherlock Holmes.

  

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*