+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
Jak vydělat na internetu

5 způsobů, jak si vydělat na dovolenou díky blogu

Blíží se doba dovolených a určitě vás čeká odpověď na otázky, kam a za kolik vyrazíte. Pak začnete počítat, zda si dovolenou vůbec můžete dovolit. Buď máte našetřeno, nebo to vyřešíte jako mnoho dalších lidí a půjčíte si; tohle řešení se mi však moc nelíbí, takže je tu ještě třetí možnost – na dovolenou si vydělat ještě někde bokem. Dnes si řekneme hned několik způsobů, jak si vydělat na dovolenou na vlastním blogu bez zbytečných nákladů.

Proč zrovna vlastní blog?

Proč byste si měli založit svůj web? Ať už teď podnikáte, nebo ne, blog vám otevře zcela nové možnosti a příležitosti. Získáte nové přátele, lepší práci a zakázky, které mnohdy dosahují pro někoho až závratných cifer. Především ale získáte řadu zkušeností. To už trochu předbíhám.

Pokud přemýšlíte, jak vydělat na dovolenou nebo jak začít vydělávat na cokoliv, pak musíte přemýšlet jinak než většina lidí. Pokud chce kdokoli vydělávat na internetu, zvolí zpravidla jedno z níže uvedených řešení…

 • Založí e-shop (nebo e-shop na přeposílání objednávek). Jenže v ČR už je stejné množství e-shopů jako v celé Anglii, což absolutně neodpovídá ani počtu obyvatel, ani jejich kupní síle. Proto většina e-shopů nevydělává.
 • V horším případě najde nějaké zaručené návody, jak zbohatnout bez práce a pustí se do obchodování na burze, s opcemi nebo začnou dělat nějaký multiPlevel. Jenže to jsou všechno možnosti, které vyžadují vysoké vstupní investice a jistý druh dovedností, zkušeností.

Oproti tomu blog, web – to je naprosto nízkonákladové řešení a objem příjmů může jít během velmi krátké doby (od 6 měsíců do 2 let) do šesti i sedmiciferných čísel. To je třeba příklad i tohoto (samuel-hornek.cz) webu, který vydělává od 80 do 200 tisíc měsíčně. Než se ale dostanete k takovým číslům, začněte nějakým rychlým a jednoduchým způsobem vydělávat aspoň menší peníze.

Kolik stojí založení blogu?

Založit blog vás na začátku nestojí skoro nic. Potřebujete jen dobrou doménu (150 až 200 Kč ročně) a webhosting, kam fyzicky umístíte webovou stránku (360 Kč ročně). No a to je vše. Celý web – grafiku a rozvržení – dnes získáte zdarma a obsah si vytvoříte sami.

Některé blogovací systémy, například webnode, vám umožní blogovat i bez vlastního webu (úplně zdarma), ale pak na něm zřídka kdy vyděláte nějaké slušné peníze. Navíc obsah, který vytvoříte, nemáte pod kontrolou (děláte na cizím) a pro technické limity řešení i omezenou možnost zásahů do kódu to není nejvhodnější řešení. O tom, jak založit web, jsem vytvořil návod zde.

Máte tedy návod, jak web založit a nainstalovat. Teď se pojďme podívat, jak na webu vyděláte.

5 způsobů, jak na blogu vydělávat

Uvedeme si možnosti, které vám mohou vydělávat co nejdříve, protože léto nepočká. Možností je mnohem více, ale tyto vás mohou skutečně zabezpečit.

 1. Psaní a publikace PR článků

Vyděláte si od 150 Kč do cca 2 000 Kč za jeden článek. Čím odbornější článek a čím déle to děláte, tím více si můžete na jednom článku vydělat. Možná si říkáte, že neumíte psát. Ale psát umí každý!

Jde o to, že chvilku trvá, než se člověk „vypíše“, ovšem budete se ve psaní lepšit s každým napsaným odstavcem. Založte si web na téma, které vás baví, a pište o něm články. Následně nabídnete reklamním agenturám nebo přímo firmám, že jim napíšete článek s odkazy na jejich web (produkt), a dohodnete se na ceně. Takové poptávky také najdete na diskuzních fórech typu webtrh.cz.

Velmi dobrá platforma pro placené články, kterou také pro jiné weby využívám, je PLACLA.CZ. Díky ní získám téměř bez práce desítky zakázek každý měsíc s průměrnou odměnou kolem 200 Kč za článek. Pokud máte web starší než 6 měsíců, určitě ho na www.Placla.cz přidejte a stanovte si minimální částku za sepsání článku podle vlastních preferencí.

Je jedno, zda vás baví sport, jazyky, cestování, cvičení nebo móda. Princip je stále stejný, jen poptávka se liší podle oboru. Psát můžete jak na svůj web, který vám zároveň slouží jako reference, tak na weby firem (zadavatelů). Tomuto povolání se říká copywriter a jen samotné psaní vás může uživit.

Pojďme se podívat na druhou možnost.

 1. Umísťování zpětných odkazů

Vyděláte si od desítek korun po tisíce korun za pronajatý či prodaný odkaz.

Podobně jako u článků postupujete i při prodeji a pronájmu zpětných odkazů. Firmy, které chtějí získat první místa v internetových vyhledávačích, potřebují vytvářet zpětné odkazy, které vedou na jejich webové stránky. To se dělá řadou metod a jednou z nich je, že si najdou weby, které se věnují nějakému tématu v jejich oboru, a těm buď zaplatí za PR článek, nebo si na jejich webu zakoupí či pronajmou zpětné odkazy. Je to důležitá součást strategie při SEO optimalizaci.

Čím navštěvovanější a obsahově hodnotnější web budete mít, tím větší šanci máte na vyšší odměnu. Důležité je, abyste také měli web, který se bude zobrazovat ve výsledcích vyhledávání, ale na rozdíl od platících zákazníků nemusíte být nutně na první stránce vyhledávání (stačí třeba druhá či třetí). Díky tomu si můžete vydělat celkem rychle. Opět k tomu využijete diskuzní fóra, kde seženete první zakázky.

 1. Affiliate marketing

Affiliate partneři vydělávají od stovek korun po stovky tisíc korun měsíčně. Někdo i více, ale to už je úplně jiný způsob podnikání.

Ano, psaním článků a affiliate marketingem jsem také začínal. Už první rok jsem vydělal čtyři sta tisíc korun – většinu z nich právě díky affiliate marketingu. Opět je to ale o tom, že si musíte vybrat nějaký obor, kterému se budete dlouhodobě věnovat. Nejde to dělat tak, že nahodile zkoušíte neustále nové a nové možnosti.

Affiliate marketing funguje tak, že získáváte provize z prodejů, které pomůžete uskutečnit tím, že někomu doporučíte nějaký produkt pomocí odkazu na webu, banneru, na sociálních sítích nebo v e-mailu. Potřebujete k tomu jen svůj web na dobré téma a správný provizní program (férové podmínky a provize). Pak vytvoříte obsah, do kterého umístíte provizní odkazy, a následně přivádíte návštěvníky ze sociálních sítí, z vyhledávačů, e-mailů a později i z placené reklamy.

Výhoda je, že pokud si vyberete dobré téma, můžete vydělat slušné peníze velmi brzo.

 1. AdSense a Sklik

Vyděláváte procentuální podíl na reklamě, kterou umístíte na svém webu. Za každé kliknutí na tuto reklamu počítejte s odměnou v řádu korun, maximálně desetikorun. Potřebujete tedy poměrně velkou návštěvnost, abyste si vydělali nějaké větší peníze.

Tento způsob výdělku využívají zejména hojně navštěvované weby, které publikují hodně obsahu a mají delší historii. Je to také dobrý doplňkový zdroj příjmů, jen myslete na to, že za poměrně malou provizi odvádíte uživatele ze svého webu, kde jste je krmili svým obsahem. To je škoda.

V Čechách uvidíte nejčastěji tyto dvě reklamní sítě, na kterých můžete vydělávat:

https://partner.sklik.cz/

https://www.google.com/adsense

 1. Nabízejte on-line služby

Při práci naplno vyděláváte většinou od 15 do 40 tisíc korun.

Do roku 2020 se v ČR zdvojnásobí počet pracovníků v IT odděleních a v oblasti marketingu a on-line služeb. Lidé, kteří umí spravovat sociální sítě, rozumějí on-line marketingu, dělají grafiku, píší texty, spravují webové stránky či programují, jsou již nyní téměř nedostatkovým zbožím.

Pro představu – programátor má nástupní plat často od 60 000 korun a firmy nezřídka berou i absolventy, které rádi zaučí s polovičním platem. Stejně nedostatkovým zbožím jsou i vedoucí pracovníci – projektoví manažeři a vedoucí marketingových oddělení. Stejně tak hledají firmy externisty (což můžete být právě vy), kteří by jim zajistili část jejich agendy – jako je právě třeba psaní a úprava textů na webových stránkách.

Stačí, abyste začali dnes – a během pár měsíců začnete ovládat dovednosti, které jsou dnes 4. nejžádanější na trhu práce. Pak už je jedno, zda budete dělat jen externě jako freelancer, nebo nastoupíte do nějaké firmy.

Většinou si ale zamilujete pozici freelancera natolik, že nástup do firmy klasického formátu již pro vás bude značně obtížný. Nabízení služeb a budování svého webu má totiž mnoho dalších výhod.

Za slunečného dne si sednout na terasu a pracovat z pohodlí křesílka pod slunečníkem.

Další výhody

Kromě toho, že si můžete začít vydělávat opravdu slušné peníze, jsou zde ještě další výhody.

 1. Můžete pracovat kdykoliv (nikdo neřeší vaši pracovní dobu), takže pracujete v souladu se svým vlastním biorytmem.
 2. Můžete pracovat odkudkoliv. Můžete si jet na dovolenou, kdykoliv chcete. Nebo odjet na druhý konec světa a pracovat odtamtud? I to je možné.
 3. Snadno z takové pozice můžete rozjet vlastní podnikání, protože budete mít více zakázek, než kolik zvládnete uspokojit.
 4. Být doma, když je moje dítě nemocné? To není vždy jednoduché. Když ale máte svůj web a vyděláváte si svoje peníze, tak je to zvládnutelné. Sice si svou práci musíte také udělat, ale když si ji uděláte brzy ráno nebo večer, tak zvládáte vše.
 5. Počet pracovních míst v běžném světě se bude dlouhodobě snižovat, zatímco na internetu příležitosti dlouhodobě rostou. Jsme teprve na začátku a internet se rozvíjí v podstatě jen pár let.

Neříkám, že je to vždy jen růžové, ale je podstatně lepší vydělávat další peníze na internetu, než si na dovolenou a další výdaje půjčovat nebo dřít každý den v práci bez možnosti za slunečného dne si sednout na terasu a pracovat z pohodlí křesílka pod slunečníkem.

Chcete-li začít opravdu vydělávat na svém webu, nejde vše popsat v jednom článku, dokonce ani v seriálu. Proto jsem vytvořil kurz On-line zisky, kde garantuji jak výsledky, tak mou osobní podporu; v členské sekci vám také pomohu s rozjezdem i s tím, aby váš web vydělával více.

On-line zisky najdete zde.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*