+420 737 913 277 (Po-Čt 7.30-18.00)
Dávám energii a svěží vítr projektům, které stojí za to tvořit. Samuel Hornek
photo-1469474968028-56623f02e42e

3 myšlenky které mě posouvají dále

Člověk by se měl neustále posouvat. Tedy – alespoň by se o to měl snažit. Ne vždy to jde tak, že člověk k něčemu dospěje sám “zevnitř” svojí duševní zralostí a tak není od věci občas otevřít hlavu a zkusit přijmout nějaké myšlenky zvenčí. Přečíst si je a zamyslet se… někdy to pomůže :D. Sepsal jsem tři, které mě donutili se zamyslet v poslední době.

1. Můžete mi pomoci? Ano, jistě!

Tohle je myšlenka, kterou jsem si přečetl nedávno a hodně nad ní přemýšlím. Vychází z jednoduchého scénáře: Někdo vám řekne “Potřeboval bych pomoci / Můžete mi pomoct?”. 

Odpověď by měla znít “Ano, jistě”. Budete se divit, ale jsou dnes ještě lidé, kteří takto žijí a vydělávají dokonce slušné peníze. Mě to samozřejmě donutilo se zamyslet, protože to upřímně nedělám. Možná to je ten problém dnešní společnosti. Všichni občas potřebujeme pomoc, ale už tu není téměř nikdo, kdo by řekl ANO JISTĚ – žádný problém, vyřešíme to. Tedy říkají to lidé, kteří dnes vyhrávají volby, říká se jim “populisté”. Z toho je vidět, jakou sílu tato myšlenka má a kdyby ji více uplatňovali obyčejní lidé, možná bychom nemuseli následovat Babiče, Zemany, Konvičky, Okamury ani Trumpy. Vztáhl jsem to na politiku, protože je dobrým zrcadlem.

Prostě někdy zkuste říct: Ano, jistě! Žádným problém. Pojďme to vyřešit.

 2. Zlevnit a zjednodušit lidem život

Tato myšlenka není úplně nová. Základem tohoto podnikatelského konceptu je, že cílem firem má být snížit cenu produktu a dostat ho tak v co nejlepší kvalitě k co nejvíce lidem. Největší propagátor, který tuto myšlenku uplatnil u nás i ve světě byl….no hádejte….jasně Tomáš Baťa. Stal se nejbohatším mužem své domy u nás a jedním z nejbohatších lidí ve světě. Ve své době to byl také Henry Ford, který zlevnil auta pro “obyčejné” lidi a vidíte, kam jsme se díky tomu hnuli. Dnes má tato myšlenka již celkem dost následovníků a věnoval jsem ji pár článků v minulosti. Zřejmě jediná úspěšná firma současnosti, která se tím neřídí je Apple. Všechny ostatní trvale snižují ceny, nebo ještě lépe – jejich hlavní služba je zdarma, za dobrovolný příspěvek, nebo platíte pouze za nadstandart – čímž umožníte ostatním lidem využívat službu také.

Ostatně proto mám on-line vzdělávací programy za dobrovolné příspěvky.

3. Co dělá člověka člověkem?

Třetí myšlenka je vlastně čistě filosofická otázka. Není od věci si ji čas od času položit. Co vás dělá člověkem? A co vás dělá tím, čím jste? Je to tělo, mysl a vědomí, rozum, nebo vaše činy? Utváří člověka i okolí? Utváří nás to, co jíme? Může člověk vynechat jednu z těchto věcí a zůstane ještě člověkem? Asi si řeknete, že je to blbost, ale blíží se doba, kdy si toto bude muset srovnat každý sám v hlavě. Dokázali by na tuhle otázku odpovědět vaše děti?

Mě vrtá hlavou v poslední době hlavně ta první myšlenka. Co vrtá hlavou vám?

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho na sociálních sítích!
Facebook komentáře

Zapojte se do diskuse!

Napište komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

*